języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Ulica Teatralna 4 41-200 Sosnowiec

Dojazd

Improwizacja rządzi – 8. Metropolitalna Noc Teatrów w Teatrze Zagłębia

8. Metropolitalna Noc Teatrów (30.09.2017) w Teatrze Zagłębia będzie wyjątkowym wydarzeniem, podczas którego widzowie bawiąc się poznają kulisy teatru. Spacer po niedostępnych na co dzień pomieszczeniach budynku będzie również okazją do poznania kulis warsztatu reżysersko-aktorskiego. Zgodnie ze swoją misją Teatr Zagłębi tej nocy zaproponuje widzom program wypełniony działaniami edukacyjnymi. Teatrowi zależy na kształtowaniu w widzu krytycznego myślenia i otwartości, chce poprzez zabawę edukować i aktywizować widownię.

A oto szczegóły i opisy:

TEATR ZAGŁĘBIA
Sosnowiec, ul. Teatralna 4
www.teatrzaglebia.pl
SPEKTAKLE
11.00 - 12.00 - Impro” - bajka improwizowana w wykonaniu aktorów pod dyktando dzieci;
20.00 - 21.45 - „Na dnie” - spektakl w reż. Pawła Świątka; reality show o miłości, którego bohaterowie walczą o swoją godność w obliczu warunków skrajnego ubóstwa.
ATRAKCJE SPECJALNE
12.00 - 13.00 - Warsztaty z improwizacji dla dzieci;
18.00 - 19.00 - „Historia konwencji” - spacer przez kulisy oraz historię Teatru z Pawłem Świątkiem, reżyserem spektaklu „Na dnie”;   
22.00 - 23.00 - Warsztaty i gry dyskusyjne z widzami.

Bajka improwizowana dla dzieci

Spektakle improwizowane zdobywają coraz większą popularność wśród młodych widzów. Doceniają oni spontaniczność aktorów, komizm stwarzanych na poczekaniu sytuacji, a przede wszystkim nieskrepowaną i żywiołową możliwość uczestniczenia w tworzeniu spektaklu.

Bajka improwizowana to spektakl, który nie ma napisanego wcześniej scenariusza. To, co wydarzy się na scenie będzie podyktowane przez młodego widza. Zadaniem aktorów jest opowiedzenie historii w świecie wymyślonym przez dzieci. Każdy spektakl jest wyjątkowy i spontaniczny. Zwieńczeniem bajki będzie warsztat impro dla dzieci poprowadzony przez aktorów.

Warsztat impro dla dzieci

Improwizacja jest wyjątkową okazją do realizacji dziecięcej potrzeby tworzenia i wyrażenia własnych emocji. Każde dziecko może znaleźć tu swoje miejsce, każdy może stać się prawdziwym aktorem i reżyserem w jednym!

Poza świetną zabawą, improwizacja uczy dzieci: współpracy w grupie,  elastyczności i swobody odnajdywania się w różnych sytuacjach,  szybkiego podejmowania decyzji, śmiałości i otwartości, skupienia i uważności na innych ludzi, rozwija kreatywność, pomaga łatwo nawiązywać kontakty.

W programie zajęć: podstawy improwizacji scenicznej, budowanie scen i relacji między bohaterami, spontaniczne tworzenie i odgrywanie postaci, gry improwizowane, krótkie i dłuższe formy sceniczne.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku: 7-13 lat.

Historia konwencji – spacer przez kulisy historii

Reżyser spektaklu „Na dnie”, Paweł Świątek proponuje widzom podróż przez kulisy oraz historię teatru.  Widzowie będą mogli, zwiedzając na co dzień zamknięte i niedostępne pomieszczenia teatru, obejrzeć alternatywne sceny z dramatu M. Gorkiego. Taki spacer pomoże widzowi w zrozumieniu tego, jak konwencja teatralna powiązana jest z tematem spektaklu. Jak wybór środków, którymi operują realizatorzy, ma się do przedstawianego tematu oraz jak rzeczywistość społeczno-historyczna wpływa na sposób komunikacji z widzem.  Cała trasa będzie skrótem historii konwencji oraz języków teatralnych.

Każda z alternatywnych scen będzie odbywała się w innej przestrzeni teatru: w pracowni krawieckiej, w bufecie teatralnym, w kawiarni, na balkonie. Widz będzie mógł poznać zarówno kulisy budynku teatralnego, historii teatru oraz warsztatu reżyserskiego, tak aby na końcu tej trasy znaleźć odpowiedź na pytanie: na czym polega współczesna sztuka, która często miesza ze sobą rozmaite języki, posługuje się cytatem, gra z konwencjami. Podróż ta będzie oryginalnym wstępem do spektaklu „Na dnie”.

„Na dnie” – spektakl , reż. P. Świątek

Niewielkie miasto w południowej Polsce. Właśnie tutaj pół roku temu nasi uczestnicy rozpoczęli walkę o przetrwanie. Specjalnie dla was, w serii wymagających castingów wyselekcjonowaliśmy najbiedniejszych i najbardziej rozczarowanych reprezentantów prawdziwego społecznego marginesu. Na Dnie, w odseparowanym od świata zewnętrznego Azylu zdani są wyłącznie na siebie. Przez dwanaście miesięcy mają dowieść umiejętności radzenia sobie w ekstremalnej sytuacji życia, na granicy ubóstwa. Jak żyją? Co mają do powiedzenia? W ilu jeszcze tli się odwaga i chęć życia? Miliony przyglądają się ich zmaganiom. Walczą o pół miliona złotych, citroena berlingo i szansę na lepsze życie. Oto ich historia. Oto „Zaczadzeni”.

Na Dnie jest opowieścią o ludziach z marginesu. Rozczarowanie rzeczywistością, która nie zmieściła się w głównym nurcie kapitalistycznej historii sukcesu ma szansę stać się wartościowym towarem koncernów medialnych. 
Zapraszamy widza do studia „Zaczadzonych” - reality show o miłości, którego bohaterowie walczą o swoją godność i podmiotowość w obliczu warunków skrajnego ubóstwa. Emocje są na sprzedaż, ale czy na pewno wiemy, za co tak naprawdę płacimy? I czy stać nas na sponsorowanie cudzego gniewu naszym współczuciem? 

Warsztaty z publicznością

Prowadzący Stanisław Godlewski o warsztatach: Wychodząc naprzeciw narastającemu problemowi z interpretacją spektakli teatralnych, chcielibyśmy zaproponować formułę warsztatów/dyskusji z publicznością, która dotychczas znakomicie sprawdziła się zarówno podczas festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie, OFF Kontrapunktu w Szczecinie, Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek, jak i podczas konferencji o charakterze naukowym . Proponowane warsztaty mogą komentować wydarzenia festiwalowe lub zapoznać uczestników z konkretną wybraną problematyką z zakresu teorii teatru. Staramy się pomóc w analizie, interpretacji i ocenie konkretnych przedstawień lub bazując na teatralnych doświadczeniach uczestników, wejść w pogłębioną dyskusję o interesujących nas zjawiskach z życia teatralnego. Uczestnicy warsztatów będą mogli nie tylko dyskutować na temat obejrzanych spektakli, zaznajomić się z historią i teorią teatru współczesnego, lecz przede wszystkim w atmosferze życzliwości z pomocą gier, dyskusji i technik animacyjnych rozwijać narzędzia krytyczne pomocne przy oglądaniu spektakli. To nie jest kolejne spotkanie z artystami po spektaklu, na którym panuje niezręczna cisza, i nie jest to panel ekspertów, którzy mówią widzom, co mają myśleć i czuć. Nasza propozycja to działanie grupowe zwiększające udział publiczności w aktywnym i krytycznym odbiorze sztuki teatru. To dobra zabawa i wciągająca dyskusja. Performatywne gry dyskusyjne to narzędzie interaktywne, animacyjne, z powodzeniem może być przeprowadzane w różnych grupach wiekowych i nie zależy od kompetencji uczestników, zwiększa zakres możliwości odbiorczych i interpretacyjnych, a także twórczo wykorzystuje narzędzia teatralne do badania bądź dyskusji czy zabawy.

Tagi: 8. Metropolitalna Noc Teatrów spektakle sosnowiec Teatr Zagłębia warsztaty artystyczne

PDF Print