języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Śląski Teatr Lalki i Aktora `Ateneum` w Katowicach

Ulica św. Jana 10 40-012 Katowice

Dojazd

8. MNT w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach jak zwykle podczas Nocy Teatrów (30.09.2017) przygotował dla młodych widzów program pełen atrakcji. „Kukuryku na patyku, czyli od dwóch takich”, spektakl o przygodach dwójki przyjaciół, będzie wystawiany dwukrotnie tego wieczoru, tak aby każdy miał szanse go zobaczyć, a także wziąć udział w teatralnych warsztatach i zwiedzaniu kulis i nowego, pięknego foyer.

Jest też propozycja dla dorosłych – wystawa malarstwa Leny Achtelik w Galerii Ateneum.

Program

ŚLĄSKI TEATR LALKI I AKTORA ATENEUM
Katowice, ul. Św. Jana 10
www.ateneum.art.pl
SPEKTAKL
16.00 - 17.00 i 18.30 - 19.30 - „Kukuryku na patyku, czyli od dwóch takich” P. Maara – spektakl dla dzieci, reż. L. Sypniewska; bilety w cenie promocyjnej: 15 zł. 

ATRAKCJE SPECJALNE
17.00 - 17.45 i 19.30 - 20.30 - Zwiedzanie kulis i nowego foyer po obu przedstawieniach;
Galeria Ateneum, ul. 3 Maja 25
18.00 - 22.00 - Zwiedzanie wystawy malarstwa Leny Achtelik;
Pracownie teatralne, ul. Andrzeja 21 a (w podwórzu)
16.00 - 17.30 - Warsztaty plastyczne; bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru Ateneum od 6 września; ilość miejsc ograniczona. 

 „Kukuryku na patyku, czyli od dwóch takich”
Paul Maar, niemiecki dramaturg, prozaik, tłumacz i grafik, laureat wielu nagród literackich, jest w swoim kraju jednym z najważniejszych pisarzy dla dzieci i młodzieży.

Jego sztuka o perypetiach dwójki przyjaciół, w których przewidywalny dotąd świat wkracza nagle ten trzeci, niesie mądre przesłanie i bardzo ważną, szczególnie w dzisiejszych czasach przestrogę.

Codzienne życie przemądrzałego Dezyderiusza i zdominowanego przez niego Kminka toczy się wokół dwu kolorowych skrzyń, skrywających różne skarby i nabierających poprzez zabawę magicznych właściwości. To przestrzeń wspólnych psot i przekomarzanek, ale też niejednej kłótni, ciągłego boczenia się na siebie i godzenia. Kiedy pewnego dnia pojawia się Dobosz z imponującym bębnem, bardzo szybko odkrywa słabostki nowo poznanych kolegów; bez większego trudu udaje mu się ich poróżnić, wykorzystać naiwność i w końcu obu wyprowadzić w pole. Intrygi i manipulacje sprytnego oszusta poważnie zachwieją relacją przyjaciół i ich mikroświatem. Przygoda, będąca dotkliwą nauczką sprawi jednak, że nie tylko docenią wartość przyjaźni, ale i samodzielnej refleksji, która pomaga zachować zdrowy dystans, odróżnić prawdę od fałszu czy dobre intencje od złych.

Mądry i równocześnie bardzo zabawny, pełen absurdalnego humoru tekst Maara zrealizowany został przede wszystkim w planie aktorskim, choć inscenizacja wykorzystuje też elementy teatru lalek.

 

 

 

Tagi: 8. Metropolitalna Noc Teatrów spektakle dla dzieci spektakle katowice Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” warsztaty plastyczne warsztaty teatralne

PDF Print