języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club w Gliwicach

Ulica Rynek 18 44-100 Gliwice

Dojazd

Arek Skolik & His Men Play Mingus w ŚJC w Gliwicach

W ramach cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą Śląski Jazz Club w Gliwicach zaprasza 19 października 2017, godz. 20:00 na koncert Arek Skolik & His Men Play Mingus.

Arek Skolik skupia się na pokazaniu siły tkwiącej w tradycji jazzowej, poprzez swoją energię, temperament i nieprzeciętną muzykalność.

Fragmenty recenzji autorstwa Adama Domagały: 

Czasy dla jazzu - nie wplątanego w najróżniejsze fuzje z Bóg wie czym - są takie, że kiedy pojawia się nagranie w stu procentach czyste gatunkowo, nie bardzo wiadomo, co z nim zrobić. Polecić młodzieży, żeby się uczyła? Liczyć na sentymentalnych purystów, którzy pamiętają, jak się grało, kiedy nie było Internetu i komórek i nie przyjmują do wiadomości, że świat i zdobiąca go muzyka się zmieniły? 

Skolik, saksofonista Jarek Bothur i basista Michał Jaros wzięli na warsztat muzykę Charlesa Mingus, który jest co prawda postacią w historii jazzu (osobowość, kreatywność, postawa życiowa, społeczna i polityczna) ikoniczną, ale jego kompozycje - biorąc pod uwagę ogromny dorobek - nie są dziś specjalnie popularne, więc tym bardziej zasługują, żeby je po mistrzowsku przypominać. Z tych bardziej znanych mamy tu „Fables of Faubus”, „Pithecantropus Erectus” i bodaj najsłynniejszą balladę Mingusa „Goodbye Pork Pie Hat” (z tekstem Joni Mitchell, stylowo wyrecytowaną i zaśpiewaną przez Patrycję Zarychtę). Każdy numer robi piorunujące wrażenie, a zamykający płytę „Jump Monk” to istna erupcja energii i entuzjazmu. Just like made in USA.

Jest to granie radosne i organiczne … swobodne, swingowo-bluesowo-bopowe, jakie najlepiej sprawdza się na żywo … zgodnie z taką formułą muzycy tej klasy, co Skolik i jego młodsi o kilkanaście lat partnerzy, mogliby wziąć na warsztat dowolny standard, a efekt byłby podobny, czyli porywający, wszelako..."

Adam Domagała, blog "Z Dżezem Lżej"

Arek Skolik - drums

Jarek Bothur - tenor sax

Michał Jaros - double bass

Tagi: koncert jazzowy koncerty Gliwice Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club w Gliwicach

PDF Print