języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI
Kliknij aby objerzeć viedo.

Dom Pamieci Żydów Górnośląskich

Ulica Ks. Józefa Poniatowskiego 14 44-100 Gliwice

Adres e-mail

dompamieci@muzeum.gliwice.pl

Nr telefonu

324281609

Dojazd

Odnaleźć obrazy Projekcja filmu Benjamina Geisslera na podstawie pomysłu Christiana Geisslera o Bruno Schulzu w 125. rocznicę urodzin i 75. rocznicę śmierci pisarza z Drohobycza

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich zaprasza 19 listopada 2017 r. o godzinie 17:00 na projekcję filmu „Odnaleźć obrazy” Benjamina Geisslera. Film powstał na podstawie pomysłu Christiana Geisslera o Bruno Schulzu w 125. rocznicę urodzin i 75. rocznicę śmierci pisarza z Drohobycza (Niemcy 2002 r., 106 min)
Projekcja filmu odbędzie się tego samego dnia w 100 kinach i instytucjach na świecie.

 „Poezja to są krótkie spięcia sensu między słowami.” Bruno Schulz

Bruno Schulz, znany w całym świecie pisarz i malarz, polski Żyd, przeżył koszmary niemieckiej okupacji w galicyjskim miasteczku Drohobycz w latach 1941-1942. Na początku okupacji przetrwał dzięki malowaniu fresków dla dzieci oficera SS Feliksa Landaua na ścianach pokoju dziecięcego w zajętej przez niego willi.
Bruno Schulz został zastrzelony przez SS 19 listopada 1942 r. Mimo aktywnych poszukiwań po II wojnie światowej, jego freski nie były odnalezione aż do 9 lutego 2001 r., kiedy odkrył je reżyser – dokumentalista Benjamin Geissler. W maju 2001 r. przedstawiciele Muzeum Pamięci Ofiar Holocaustu Yad Vashem z Jerozolimy wywieźli fragmenty fresków z Ukrainy, co wywołało międzynarodowe spory.

„Odnaleźć obrazy” dokumentuje poszukiwania, odkrycie i nagłe zniknięcie fresków Brunona Schulza, łącząc w całość elementy historii najbardziej kontrowersyjnego nabytku muzealnego w ostatnich latach. Yad Vashem głosi własne moralne prawo do własności nad freskami. Ukraińskie i polskie władze określiły wywiezienie fresków jako sprawę kryminalną. A cóż mówią Żydzi z Drohobycza? Ten film daje widzom możliwość towarzyszenia reżyserowi w jego próbach przedarcia się przez straszliwie zawikłane meandry zarówno opublikowanych, jak i wciąż jeszcze nie znanych świadectw o Brunonie Schulzu i ostatnich dniach jego życia.

Bruno Schulz urodził się w roku 1892 w Drohobyczu, małym miasteczku w Galicji, prowincji Austro-Węgierskiej. Mimo licznych propozycji wyjazdu pozostał w rodzinnym Drohobyczu, czując, że nigdzie indziej nie mógłby tworzyć, bo myślał i pisał po polsku. Zróżnicowany zarówno gospodarczo, jak i kulturowo Drohobycz był jednym z najważniejszych centrów kultury żydowskiej w przedwojennej Europie. Większość tamtejszych Żydów została zamordowana w obozie zagłady w Bełżcu i w lasach Bronicy. W „Odnaleźć obrazy” poznajemy tych nielicznych, którzy przeżyli i pamiętają Brunona Schulza. łącząc jego poetyckie i fantasmagoryczne wizje ze współczesnością.

Benjamin Geissler urodził się w r. 1964 w Niemczech. Zaczynał swoją karierę reżyserską biorąc udział w pracy nad filmami skali Broadway Bound Neila Simona, Simple Men Hala Hartleya, Bad Lieutenant Abla Ferrary. Później zajął się własnymi filmami dokumentalnymi, połączonymi z długotrwałymi projektami badawczymi. Jest reżyserem filmów "Bussmanns im Wald" (1989-1990), "Vincenzo Floridia, or the last Rose of Noto" (1994-1995), "Skok Czasu" (1997-1999)  "Odnaleźć obrazy" (1999-2002), "Lost Pictures ∞ Lost Memory?" (2009) i "Messina" (2013 – 2016).

Z okazji Roku Brunona Schulza 2012 – ustanowionego w 70. rocznicę śmierci artysty, po wieloletnich staraniach, Benjamin Geissler rekonstruuje ostatnie dzieło geniusza w instalacji multimedialnej w skali zgodnej z oryginałem. Instalacja Pokoik z freskami Brunona Schulza został pokazany na 5 wystawach: Berlin, Martin-Gropius-Bau · Luxembourg, Institut Pierre Werner – Institut culturel européen – CCRN, Agora · Freiburg, EWerk· Hamburg, Sammlung Falckenberg/Deichtorhallen · Zittau, Światowa premiera – Gerhart Hauptmann-Theater. Geissler mieszka i pracuje w Hamburgu.

Film został zrealizowany przez Benjamin Geissler Filmproduktion przy wsparciu finansowym Filmförderung Hamburg, kulturelle Filmförderung des Bundes (BKM), Mitteldeutsche Medienförderung, kulturelle Filmförderung Mecklenburg – Vorpommern  przy współpracy z arte / mdr © MMII Benjamin Geissler Filmproduktion

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.


 

Tagi: Benjamin Geissler Bruno Schulz Dom Pamięci Żydów Górnośląskich film Gliwice

PDF Print