języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI
Kliknij aby objerzeć viedo.

Dom Pamieci Żydów Górnośląskich

Ulica Ks. Józefa Poniatowskiego 14 44-100 Gliwice

Adres e-mail

dompamieci@muzeum.gliwice.pl

Nr telefonu

32 441 96 39

Dojazd

Wyjechałam, wyjechałem z Polski bo…. Instalacja wideo Krystyny Piotrowskiej

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach zaprasza 2 marca 2018, o godz. 19.00 na wystawę instalacji Krystyny Piotrowskiej ‘Wyjechałam, wyjechałem
z Polski bo…’

Krystyna Piotrowska studiowała na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1966–1972), na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (1972–1975) oraz w Grafikskolan Forum w Malmö (1985–1990). Tworzy prace łączące fotografię, techniki graficzne i malarstwo. Jest autorką instalacji i filmów wideo. 

Twórczość Krystyny Piotrowskiej dotyka głównie tematu identyfikacji i pamięci. Wiele prac dotyczy wątków żydowskich związanych z pochodzeniem rodziny jej matki.

W latach  2006–2012 Krystyna Piotrowska była pomysłodawczynią i kuratorką Projektu Próżna, wystawy sztuki odbywającej się w zrujnowanych kamienicach na ulicy Próżnej, jedynej ulicy w Warszawie, która ocalała z getta. Wystawa  podczas Festiwalu Singera pokazywała prace współczesnych artystów polskich i zagranicznych dotyczące relacji polsko-żydowskich, pamięci, braku tolerancji i wielu innych aspektów wspólnej historii. 

Pierwsza wersja wideoinstalacji Wyjechałam, wyjechałem z Polski bo... powstała na 40-lecie „wypadków marcowych” i związanej  z nimi  masowej emigracji Żydów z Polski. Instalacja pokazywana w Gliwicach w 2018 roku powstała w 50 lat po „emigracji marcowej” i jest  kontynuacją tego projektu.

Instalacja wideo Krystyny Piotrowskiej prezentowane będzie do 18 marca 2018 r.

Podczas otwarcia obecna będzie autorka instalacji.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona. 

 

 

 

Tagi: Dom Pamięci Żydow Górnośląskich Muzeum w Gliwicach wystawy gliwice

PDF Print