języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Galeria Café Silesia w Muzeum Miejskim w Zabrzu

Ulica 3 Maja 6 41-800 Zabrze

Dojazd

Wystawa „Idź i patrz. Norman Leto” w Muzeum Miejskim w Zabrzu

W dniach 24.04. – 31.05.2018Galerii Café Silesia Muzeum Miejskiego w Zabrzu trwać będzie wystawa „Idź i patrz. Norman Leto”.

Pokazane zostaną prace Normana Leto (właśc. Łukasz Banach) polskiego artysty wizualnego, filmowca oraz pisarza, który urodził w 1980 roku, w Bochni, a mieszka i pracuje w Warszawie.

Jego twórczość stanowią obrazy, fotografie, prace wideo, obiekty i instalacje zarówno w przestrzeni rzeczywistej, jak i wirtualnej; autor filmów w technice trójwymiarowej animacji. Tworzy na pograniczu fabularnej fikcji, filozofii oraz nauk ścisłych. Karierę artystyczną rozpoczął jako malarz. Jego obrazy to najczęściej portrety bliskich lub przedstawiające okoliczności angażujące go emocjonalnie. Często maluje na podstawie fotografii, natury czy kadru wideo, odwołując się do XIX-wiecznych kategorii artystycznych. Swobodnie wykorzystuje konwencje malarskie, nie obawia się zapożyczeń i nie ulega modom.
We wczesnym etapie twórczości współpracował m.in. ze Zdzisławem Beksińskim i reżyserem teatralnym Krystianem Lupą, dla którego przygotował sekwencje wideo wyświetlane podczas spektaklu Factory 2, opowiadającego o słynnej fabryce Andy'ego Warhola.

Obecnie Norman Leto postrzegany jest przez krytyków sztuki jako jeden z najbardziej oryginalnych i interesujących artystów młodego pokolenia. W czerwcu 2017 Leto pojawił się w wideoklipie „I promise” słynnej brytyjskiej grupy Radiohead. Za swój pełnometrażowy film „Photon” otrzymał Paszport Polityki 2017 w kategorii Sztuki wizualne.

W Galerii Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia zaprezentowane zostaną jego prace malarskie.

Tagi: malarstwo Norman Leto wystawy

PDF Print