języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Muzeum w Gliwicach - Willa Caro

Ulica Dolnych Wałów 8a 44-100 Gliwice

Dojazd

"Ks. dr Johannes Chrząszcz – górnośląski kapłan i historyk". Nowa wystawa w Willi Caro

Otwarcie wystawy "Ks. dr Johannes Chrząszcz – górnośląski kapłan i historyk" odbędzie się 20 kwietnia 2018 r. w Willi Caro w Gliwicach, godz. 17.00.

Pyskowicki proboszcz, jeden z założycieli Muzeum Górnośląskiego w Gliwicach, społecznik, a przede wszystkim znakomity śląski historyk. Ks. Chrząszcz był jedną z tych postaci, które na przełomie XIX i XX w. zasłużyły się dla rozwoju kultury umysłowej Śląska. Doskonale łączył obowiązki duszpasterskie z działalnością badawczą przeszłości regionu. Jego wieloletnie badania naukowe zaowocowały wydaniem wielu pozycji historycznych dotyczących przeszłości lokalnych społeczności i wspólnot. Dzieła te są szczególnie cenne, ponieważ wiele źródeł, z których korzystał ks. Chrząszcz, uległo zniszczeniu w czasie ostatniej wojny.
Otwartość ks. Chrząszcza na wszechstronny rozwój kultury na Górnym Śląsku zaowocowała zasiadaniem w licznych towarzystwach naukowych i popularnonaukowych, których gremiom niejednokrotnie przewodził. Założone przez niego wspólnie z tajnym radcą Arthurem Schillerem w 1905 r. Muzeum Górnośląskie w Gliwicach (Oberschlesische Museum in Gleiwitz), dziś, jako Muzeum w Gliwicach, jest najstarszą placówką muzealną na Górnym Śląsku.

Przygotowana w Willi Caro, głównej siedzibie Muzeum wystawa "Ks. dr Johannes Chrząszcz – górnośląski kapłan i historyk" ma przybliżyć i upamiętnić postać tego zasłużonego nie tylko dla Gliwic i Pyskowic, ale dla całego regionu duchownego. Kuratorami ekspozycji są Anna Kulczyk, historyk Muzeum w Gliwicach i Bogusław Małusecki, kierownik gliwickiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach.

Podczas wernisażu, 20 kwietnia o godz. 17.00, odbędzie się spotkanie z dr. Sebastianem Rosenbaumem i zaprezentowana zostanie najnowsza publikacja Muzeum w Gliwicach - "Dzieła wybrane ks. Johannesa Chrząszcza" w tłumaczeniu i opracowaniu dr. Sebastiana Rosenbauma.
Ekspozycja dostępna dla zwiedzających: 20 kwietnia - 26 sierpnia 2018 r.
Organizatorzy: Muzeum w Gliwicach oraz Archiwum Państwowe w Katowicach.
Na wernisaż wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Tagi: Johannes Chrząszcz Ks. dr Johannes Chrząszcz wystawy Gliwice

PDF Print