języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Teatr Miejski w Gliwicach

Ulica Nowy Świat 55/57 44-100 Gliwice

Dojazd

Spektakl "Chłopiec z Gliwic" i warsztaty dla dzieci w gliwickim teatrze

6 maja o godz. 16.00 na Małej Scenie Teatru w Gliwicach odbędzie się przedstawienie dla młodych widzów "Chłopiec z Gliwic" Grzegorza Krawczyka, w reż. Ireneusza Maciejewskiego. Bezpośrednio po nim, na Scenie Mikro, o godz. 17.15 , rozpoczną się warsztaty na podstawie spektaklu pt.: "Jesteśmy z Gliwic".

"Chłopiec z Gliwic" to pełna dowcipnych dialogów i wartkiej akcji historia w teatralny sposób przedstawia prawdziwe wydarzenie z dziejów Gliwic. W 1626 roku duński hrabia Ernest von Mansfeld ze swym protestanckim wojskiem staje pod Gliwicami, żądając poddania miasta. Ma przewagę militarną – lecz czy jest to wystarczający powód, by ulec jego żądaniom? Nie dla gliwiczan! Dzielny szewczyk Przemko i jego pomysłowa towarzyszka Jadwiga nie pozwolą, by wrogowie z uśmiechem na ustach przeszli Białą Bramą i uznali ich rodzinne miasto za swą wojenną zdobycz. Nieprzyjaciół pokonają dzięki sprytowi, niezachwianej wierze w zwycięstwo i… maleńkim przyjaciołom, na których zwykle nikt nie zwraca uwagi. Forma przedstawienia czerpie z najlepszych teatralnych tradycji: konwencji ludowej włoskiej komedii dell’arte i błazeńskich popisów średniowiecznych aktorów wędrownych. W spektaklu na nudę nie ma miejsca – sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, a bohaterowie nie mają chwili wytchnienia. Zmuszeni do wymyślania kolejnych forteli, są w nieustannym ruchu, prześcigając się w wysiłkach zmierzających do osiągnięcia celu. Bilety: 24 zł, 19 z.

Podczas warsztatów dzieci wspólnie z rodzicami poznają najważniejsze zdarzenia związane z historią Gliwic, odkryją ciekawe fakty dotyczące miasta. Wspólnie stworzą plan osobistych gliwickich przestrzeni. Działania będą pretekstem do rozmowy o tym, czym jest wspólnota, co łączy ludzi mieszkających w jednym mieście. Prowadzenie: Rafał Derkacz. Bilety: 5 zł.

Tagi: Nie przypisano tagów

PDF Print