Raz w roku, w kwietniową sobotę o godzinie 12.00, muzea i galerie w całej Polsce proponują swoim zwiedzającym bliższe poznanie pięciu obiektów z kolekcji. To część Dnia Wolnej Sztuki, która trwa godzinę. Następnie uczestnicy zapraszani są na krótkie spotkanie – dyskusję, na której uczestnicy mogą podzielić się swoimi wrażeniami.

Podczas akcji udowadniamy, że do muzeum można wejść i zobaczyć tylko kilka wybranych dzieł – bez bieganiny, zmęczenia i bycia pod presją chęci obejrzenia wszystkiego. W Dniu Wolnej Sztuki liczy się sam proces delektowania się sztuką i czerpania przyjemności z przebywania w muzeum.

Zachęcamy do spędzenia tego sobotniego popołudnia - 21 kwietnia - w towarzystwie pięciu wyjątkowych dzieł, o których opowiedzą kuratorki i historyczki sztuki Muzeum Górnośląskiego: Agnieszka Bartków, Helena Kisielewska, Urszula Mikoś i Iwona Mohl.

Agnieszka Bartków opowie o obrazie Leona Wyczółkowskiego „Skały w Tatrach” (1904), czyli o ukrytej symbolice narodowej, a także o znaczeniu Tatr w malarstwie polskim na przykładzie najprawdopodobniej ostatniego zachowanego obrazu z cyklu „Legendy tatrzańskie”. Ten, zdawałoby się, „zwykły” górski pejzaż, zawiera głębokie treści odwołujące się do tlącej się nadziei na odzyskanie niepodległości.

Helena Kisielewska opowie o obrazie Zygmunta Waliszewskiego „Książę Józef Poniatowski na koniu” (1923), czyli o wyjątkowym portrecie, będącym parafrazą dzieła Juliusza Kossaka o tym samym tytule. Obraz Zygmunta Waliszewskiego to pełna sarkazmu karykatura, uwidaczniająca skrywane tajemnice książęcego życia.

Urszula Mikoś opowie o obrazie Kazimierza Podsadeckiego „Kompozycja” (1931/1932), czyli o dziele wyłonionym z nurtu awangardy. Zastanowimy się przy nim nad rewolucyjnymi przeobrażeniami sztuki dwudziestolecia międzywojennego. Urszula Mikoś opowie również o obrazie Marii Jaremy „Kompozycja” (1956).

Iwona Mohl opowie o obrazie Aleksandra Gierymskiego „Domy nad kanałem” (1897–1898) – wyjątkowym nokturnie w całej spuściźnie twórczej artysty, ukazującym nocne oblicze Wenecji. Podczas tej prezentacji będzie można dowiedzieć się więcej o artystycznych podróżach do Italii młodszego z braci Gierymskich, a także o jego dążeniu do osiągnięcia perfekcyjnego warsztatu malarskiego.

Miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2 (przestrzeń wystawy Galeria Malarstwa Polskiego) i ul. W. Korfantego 34 (przestrzeń wystawy „W rytmie buntu”).

Wstęp wolny.