języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Plac Jana III Sobieskiego 2 41-902 Bytom

Dojazd

Akademia Fotografii z Agnieszką Rayss w bytomskim Muzeum

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na cykl spotkań pt. Akademia fotografii. Wykłady prowadzi fotografka, dokumentalistka, współzałożycielka międzynarodowego Kolektywu Fotografów Sputnik Photos, Agnieszka Rayss. Najbliższe spotkanie 18 maja 2018 r., godz. 18.00.

Jej zdaniem „dokument to przede wszystkim opowiadanie o ludziach, emocjach, ambicjach i pragnieniach”. Spotkania z cyklu „Akademia Fotografii” kierujemy zwłaszcza do osób zainteresowanych fotografią dokumentalną, reportażową i artystyczną. Poruszane będą zagadnienia dotyczące świadomego tworzenia obrazów. Agnieszka Rayss będzie omawiać humanistyczny i etyczny aspekt przedstawiania fotografowanych zdarzeń. Każde ze spotkań będzie bogato ilustrowane zdjęciami i zakończy się dyskusją.

Trwający cały rok cykl „Akademia Fotografii” jest realizowany w Centrum Edukacji Muzeum Górnośląskiego.

Agnieszka Rayss
Współzałożycielka i prezeska międzynarodowego Kolektywu Fotografów Sputnik Photos oraz historyczka sztuki. Doktorantka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Autorka cykli dokumentalnych: „Earth Bleeds Water” (o energii geotermalnej Islandii), „I Reminisce and Cry for Life” (o białoruskich weterankach drugiej wojny światowej), współtwórczyni projektu „Lost Territories” realizowanego przez Sputnik Photos w byłych republikach Związku Radzieckiego.
Dwukrotna laureatka Picture of the Year International, dwukrotna finalistka Hasselblad Masters Award, zdobywczyni wielu nagród krajowych i zagranicznych.
Ma w dorobku wiele wystaw grupowych i indywidualnych, między innymi na Biennale Sztuki w Pradze, festiwalu Noorderlicht, Fotofestiwalu w Łodzi, Triennale Fotografii w Hamburgu. Agnieszka Rayss zajmuje się w swojej twórczości procesami naśladowania i przejmowania zachodnich wzorców kulturowych przez społeczeństwa Europy Wschodniej, interesuje ją także ekologia i historia. W 2010 roku wydała książkę „American Dream”, w której porusza temat amerykanizacji i triumfu popkultury w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. „Tu się zaczyna koniec miast” (2016) to jej druga samodzielna książka – mówi o niezauważanych na co dzień obszarach miasta.

Wstęp: 5 zł.

Tagi: : Muzeum Górnośląskie w Bytomiu Agnieszka Rayss fotografia muzeum górnośląskie w bytomiu

PDF Print