języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Galeria Sztuki Współczesnej SZARA

Ulica Misjonarzy Oblatów 4 Katowice

Dojazd

Wystawa "Oczy suszy" Dominiki Kowyni w Galerii Szarej w Katowicach

Galeria Szara zaprasza na wystawę: Dominika Kowynia „Oczy suszy”. Wernisaż odbędzie się 15 maja 2018 r., godz. 18.00, a wystawa potrwa do 21 lipca.

Żaden z dorosłych obrazów Dominiki Kowyni nie powstał bez powodu. Relacje rodzinne, stosunek człowieka do zwierzęcia, przejmujące ją wątki literackie z czytanych książek, feminizm, ekologia… Problemem może być fakt, że interesuje ją bardzo wiele spraw, jednak jej światopogląd jest od dłuższego czasu mocno ugruntowany, dzięki czemu nie mamy poczucia, że tematy te kłócą się ze sobą. Artystka wiele czerpie z literatury. Najwięcej zawdzięcza lekturze Wirginii Woolf, Doris Lessing i Margaret Atwood.

Tytuł wystawy to zlepek dwóch słów “Oczy suszy” tematycznie łączących obawy autorki dotyczące życia na ziemi w czasach, których nie ma szans dożyć, a które budzą jej lęk. Historie, które opowiada za pomocą obrazów dotyczą relacji międzyludzkich i międzygatunkowych. To nie są wesołe sprawy, ale autorka stara się z całych sił nie malować ich w sposób wzruszający do łez, ponieważ nie ma jej zdaniem zbyt wielu tak niewłaściwych rzeczy, jak opowiadanie o przemocy w sposób egzaltowany. Poza tym, mimo przejęcia i zaangażowania w wyżej wymienione sprawy Kowynia dostrzega również sens i urodę rzeczywistości.

Dominika Kowynia - studiowała na katowickiej ASP, gdzie od kilkunastu lat pracuje ucząc malarstwa jako asystentka prof. Andrzeja Tobisa. Swoje prace pokazywała ostatnio m.in. podczas Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” w Galerii Bielskiej w Bielsku-Białej (2015 i 2017), w Galerii Widna w Krakowie (2017) i w Fundacji Stefana Gierowskiego w Warszawie (2018). Ostatnio otrzymała wyróżnienie od redakcji Notes Na 6 Tygodni w konkursie Bielska Jesień 2017. Zajmuje się olejnym malarstwem figuratywnym. Interesuje ją styk osobistych doświadczeń z bieżącymi wydarzeniami, najnowszą historią i literaturą.
Jest wegetarianką. Nie jest damą. Ma dwa koty i nie ma psa. Obrazy maluje w suszarni.

Organizator: Galeria Szara w Katowicach, partnerzy: Katowice Miasto Ogrodów, ASP w Katowicach, Drukarnia Raster. Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Tagi: Dominika Kowynia

PDF Print