języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Muzeum Śląskie w Katowicach

Ulica Korfantego 3 40-005 Katowice

Dojazd

Noc Muzeów 2018 w Muzeum Śląskim - "Przeszłość jest teraz"

To, co robimy i kreujemy dziś, kiedyś będzie przeszłością. Zapraszamy do jej współtworzenia i udziału w wyjątkowej Nocy Muzeów w Muzeum Śląskim już 19 maja 2018 roku. Wtedy na stałe zamknięta zostanie siedziba przy Alei Korfantego 3. Będzie okazja do złożenia historycznego wpisu do księgi gości. Podczas tej nocnej wędrówki fascynujący świat technologii spotka się z intrygującą przeszłością.

 Noc Muzeów to także jedyna okazja, żeby zobaczyć pracę muzealników od kuchni i poznać niedostępne na co dzień miejsca. Jedyny raz w roku zwiedzający będą mieli okazję zajrzeć do pracowni konserwacji dzieł sztuki i zobaczyć jeden z najlepszych w Europie wideomikroskopów 3D, pod którym będzie można przyjrzeć się przyniesionym przez siebie drobiazgom. W muzealnej czytelni zaprezentujemy najnowocześniejszy skaner 3D wykorzystywany w muzealnictwie. Najmłodsi goście będą mogli wyprodukować własny film animowany – dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy warsztaty animacji poklatkowej z tworzeniem miniscenariusza, scenografii, postaci, a później także animacji i reżyserii. Odpowiedzi na pytanie, dlaczego Spodek wylądował właśnie w Katowicach, poszukamy podczas oryginalnej projekcji filmu dokumentalnego pt. „Archikosmos”. Wspólnie przeniesiemy się w odległe lata, oglądając multimedialny pokaz starych fotografii z kolekcji Muzeum Śląskiego „Poza czasem”. Wspaniałym dopełnieniem tej multimedialnej przygody będzie wideomapping prezentowany na fasadzie zabytkowej łaźni. Ściana budynku łaźni na chwilę zamieni się w familok – z jego okien przemówią do nas m.in. autor śląskich westernów Józef Kłyk czy malarz Erwin Sówka.

Ostatnia Noc Muzeów przy al. Korfantego
Świetlno-dźwiękowa wędrówka przez historię zaprowadzi nas do siedziby Muzeum przy al. Korfantego 3, gdzie podczas tej wyjątkowej nocy każdy będzie mógł wejść do budynku po raz ostatni! Zajrzymy tam, gdzie do tej pory drzwi były zamknięte, zobaczymy, co skrywa muzealny strych oraz jak wyglądają mroczne piwnice budynku. Spacer po opuszczonym budynku specjalnie wyznaczoną trasą będzie okazją do przypomnienia sobie dawnych wystaw i wydarzeń i zderzenia przeszłości z teraźniejszością. Poszukiwacze przygód znajdą pozostałości po dawnym Grand Hotelu, zobaczą unikatowe zdjęcia i obrazy z tego miejsca. Realizacje muzyczne zostaną skomponowane z klimatycznym światłem. Każdy z nocnych gości będzie mógł pozostawić po sobie ślad, zapisując wspomnienia w przygotowanej pamiątkowej księdze. O godzinie 24:00 drzwi gmachu zamkną się po raz ostatni. Po północy na fasadzie kompleksu Bartosz w siedzibie przy ul. Dobrowolskiego zobaczymy wspomnieniową impresję filmową o dawnym budynku Muzeum przy al. Korfantego 3.

Spotkanie z przeszłością
To nie wszystkie atrakcje, które przygotowaliśmy na Noc Muzeów. Zapraszamy do salonu dżentelmenów z przełomu XIX i XX wieku, dawnej karczmy i baru robotniczego z lat 70. XX wieku – podczas spotkania z aktorami wcielającymi się w przedstawicieli tych trzech środowisk dowiemy się, jak niegdyś spędzano czas wolny. Ugotujemy prawdziwy śląski żur i będziemy go próbować, a także wysłuchamy ciekawych opowieści o znaczeniu tej potrawy w śląskiej kulturze.

Strefa edukacyjna „Na tropie Tomka” inspirowana książkami Alfreda Szklarskiego to propozycja dla dzieci i rodziców. W trakcie wyprawy przez pięć kontynentów dorośli przypomną sobie fascynacje postaciami z lat młodości, a dzieci będą miały okazję do podjęcia przygotowanych dla nich wyzwań. Z kolei w przestrzeni wystawy „Zaczęło się od ziarna” archeolodzy opowiedzą o swojej pracy i przygotują dla dzieci quizy i stanowiska warsztatowe. Na rodziny czekają również warsztaty plastyczne na placu Fajrant oraz strefa odpoczynku.

W trakcie Nocy Muzeów w Muzeum Śląskim tradycyjnie będzie można zwiedzić wszystkie wystawy, a dodatkowo porozmawiać z kuratorami o historii dzieł znajdujących się w muzealnych kolekcjach. Każdy będzie mógł wjechać na 40-metrową wieżę widokową szybu „Warszawa II”.

Tradycyjnie odbędzie się kiermasz publikacji Muzeum Śląskiego, na którym będzie można kupić książki o sztuce, fotografii, historii Górnego Śląska, architekturze czy przemyśle nawet 70% taniej. Na stoisku znajdą się również torby, plecaki oraz koszulki do kolorowania z reprodukcjami obrazów z kolekcji Muzeum Śląskiego.

Odwiedź nas 19 maja!
Noc Muzeów w siedzibie przy ul. Dobrowolskiego odbywać się będzie w godzinach 19.00–2.00 (w siedzibie przy al. Korfantego 3 do godz. 24.00). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, w niektórych przypadkach obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc (szczegóły w programie wydarzeń). Ze względów bezpieczeństwa wejście do poszczególnych budynków będzie uzależnione od liczby osób przebywających wewnątrz, a możliwość wjazdu na wieżę widokową związana jest z panującymi warunkami atmosferycznymi.

Przed rozpoczęciem Nocy Muzeów w dniu 19 maja Muzeum Śląskie w Katowicach będzie czynne od 10.00 do 16.00. W tych godzinach obowiązują bilety wstępu. Od 16.00 do 19.00 będzie trwała przerwa techniczna.

PROGRAM NOCY MUZEÓW 2018:

BUDYNEK GŁÓWNY
Zwiedzanie wystaw / 19.00–2.00 (ostatnie wejście o 1.00)

GALERIA SZTUKI POLSKIEJ 1800–1945
19.30, 21.00, 22.30 / Pasy kontuszowe ze zbiorów Muzeum Śląskiego
Prowadzenie: Katarzyna Jarmuł-Niemczyk
19.30, 21.30 / Edward Wittig, „Portret panny Gordowskiej”
Prowadzenie: Andrzej Holeczko-Kiehl

GALERIA SZTUKI POLSKIEJ PO 1945 ROKU
20.00, 23.00 / Ryszard Winiarski, „Przypadek w grze dla dwóch”
Prowadzenie: Joanna Szeligowska-Farquhar
21.30 / Leon Tarasewicz, fragment podłogi z Biennale w Wenecji
Prowadzenie: Joanna Szeligowska-Farquhar
23.30 / Jan Berdyszak, „Rzeźba VIII”
Prowadzenie: Andrzej Holeczko-Kiehl

GALERIA ŚLĄSKIEJ SZTUKI SAKRALNEJ
20.00, 21.00 / „Piękna Madonna z Knurowa”
Prowadzenie: Henryka Olszewska-Jarema
22.30 / „Epitafium Adama Bludowskiego”
Prowadzenie: Henryka Olszewska-Jarema

ŚWIATŁO HISTORII. GÓRNY ŚLĄSK NA PRZESTRZENI DZIEJÓW
20.30, 23.00 / Czepiec mężatki
Prowadzenie: Małgorzata Paul
21.00 / Wianek ślubny
Prowadzenie: Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko
21.30, 22.00 / Figurka Bezrobotnego Froncka
Prowadzenie: Joanna Kryszka

LABORATORIUM PRZESTRZENI TEATRALNYCH
19.30, 22.00 / Kukła J. Szajny i marioneta J. Wiśniewskiego
Prowadzenie: Agnieszka Kołodziej-Adamczuk
20.30, 23.00 / Makieta teatru elżbietańskiego i kostium do filmu „Królowa Bona”
Prowadzenie: Sylwia Ryś

GALERIA PLASTYKI NIEPROFESJONALNEJ
20.00 / Erwin Sówka, „Apokalipsa”, „Tryptyk współczesny”|
Prowadzenie: Sonia Wilk
22.00 / Jan Nowak, „Śląsk”
Prowadzenie: Sonia Wilk
23.30 / Paweł Wróbel, „Łaźnia”
Prowadzenie: Sonia Wilk

FOYER
19.00–2.00 / Kiermasz wydawnictw
Kiermasz wydawnictw Muzeum Śląskiego w promocyjnych cenach. Katalogi i albumy do kupienia nawet do 70 procent taniej, a wybrane tytuły jedynie za złotówkę. Rabaty obejmą także nowości.

BUDYNEK ADMINISTRACYJNY

PRACOWNIA KONSERWACJI
19.00–2.00 (ostatnie wejście o 1.00) / Zwiedzanie pracowni konserwacji
Jedyna w roku okazja wejścia do pracowni i podejrzenia pracy muzealnych konserwatorek. Będzie można zobaczyć, nad czym pracują i jakiego sprzętu używają. To na przykład nowoczesny wideomikroskop 3D Hirox. W trakcie pokazu będzie okazja do zbadania pod mikroskopem własnego przyniesionego z domu drobiazgu.
19.00, 21.00, 23.00 / Pokazy działania mikroskopu 3D
Czas trwania ok. 30 min. Podczas każdego wejścia liczba miejsc ograniczona

CZYTELNIA
19.00–21.00, 22.00–24.00 / Pokazy pracy skanera 3D
Skaner 3D pozwala nie tylko stworzyć trójwymiarową kopię przedmiotu, ale także wykonać wirtualną prezentację obiektów muzealnych.

AUDYTORIUM
19.00–1.00 / „Poza czasem” – multimedialna prezentacja prac z muzealnej kolekcji fotografii
Fotografia od czasu wynalezienia w 1839 roku do dziś niezmiennie budzi emocje. Zaprezentujemy wybrane prace ze zbiorów Muzeum. Sięgniemy po powstałe w połowie XIX wieku wizerunki, a także po fotografie współczesne.
Czas trwania prezentacji 25 min, emisja w zapętleniu
21.00, 23.00 (w przerwach prezentacji) / Pokazy filmu dokumentalnego „Archikosmos”
Dlaczego Spodek wylądował akurat w Katowicach? Czy miało ich wylądować więcej? Co spowodowało, że kino Panorama stało się kinem Kosmos? Na te i inne pytania znaleźć można odpowiedź w porywającym dokumencie o mieście, które jeszcze pół wieku temu miało przed sobą kosmiczne horyzonty do zdobycia.
Reżyseria: Marcin Zasada, Marcin Nowak, 33 min, 2018 rok

SALA H
19.00–1.00 (wejście co godzinę) / Warsztaty animacji poklatkowej
Przyspieszony kurs tworzenia filmu animowanego. Uczestnicy wezmą udział w miniaturowej wersji procesu tworzenia scenariusza, scenografii, postaci, wreszcie animacji i reżyserii. Większość wiedzy zdobędą poprzez działania praktyczne. Filmy po zakończeniu warsztatów zostaną zmontowane i udźwiękowione.
Warsztaty prowadzi: www.poklatkowo.pl. Podczas jednego wejścia obowiązuje limit 10 osób, rezerwacja wejściówek w kasach i na www.bilety.muzeumslaskie.pl

CENTRUM SCENOGRAFII POLSKIEJ
19.00–2.00 / Po godzinach… przyłącz się do postaci teatralnych
Jak spędzano czas wolny w różnych okresach i środowiskach? Gości zaprosimy do salonu dżentelmenów z przełomu XIX i XX wieku, karczmy i baru robotniczego z lat 70. XX wieku. Zwiedzającym towarzyszyć będą animatorzy wcielający się w przedstawicieli tych trzech środowisk.

STOLARNIA

PIĘTRO I
19.00–2.00 (wejście co godzinę) / „Na tropie Tomka”
Zapraszamy do podróży śladami Tomka Wilmowskiego. W trakcie tej wyprawy dorośli przypomną sobie fascynacje z lat młodości, a dzieci będą miały okazję podejmować przygotowane specjalnie dla nich wyzwania.
Obowiązuje limit 30 osób na godzinę, rezerwacja wejściówek: www.bilety.muzeumslaskie.pl

SCENA W STOLARNI
20.15–21.30 / O kuchni w Muzeum – gotowanie i degustacja śląskiego żuru
O ślonskim żurze – żyniatym, postnym abo i na wyndzonce, żurze, w kierym zagustowały nawet soldaty Napoleona – łosprawiać bydom gryfne dziołchy z bifyj.pl – Stefania Dyduch i Katarzyna Kawczyk, zaś żur dlo wos uwarzy i narychtuje kuchorz ze „Żurowni”.
Liczba miejsc ograniczona (100 osób), rezerwacja wejściówek: www.bilety.muzeumslaskie.pl
22.00–2.00 / Strefa wypoczynku i kącik dla dzieci
Tym, którzy zechcą na chwilę odpocząć po intensywnym zwiedzaniu, proponujemy wygodne krzesełka, cichą muzykę i kącik kolorowanek dla dzieci.

ŁAŹNIA
22.00, 23.00, 23.30 / PANTEON (mapping na fasadzie budynku)
Fasada zabytkowej łaźni na chwilę zamieni się w familok. Z jego okien przemówią do nas malarz Erwin Sówka, grafik Jan Nowak oraz autor śląskich westernów Józef Kłyk. Część ujęć filmowych została zrealizowana w studiu Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Reżyseria, scenariusz: Magda Bartkiewicz, Grzegorz Klatka / konsultacje: Sonia Wilk / producenci: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Muzeum Śląskie w Katowicach, Fundacja Animacji Kultury w Katowicach
19.00–2.00 / Wystawa „Zaczęło się od ziarna”
Zwiedzanie z komentarzem kuratorki i archeologów opowiadających o swojej pracy. Na wystawie będą czekać stanowiska warsztatowe dla dzieci i quiz dla zwiedzających.
Prowadzenie: Agata Sady, Małgorzata Kurgan-Przybylska, Renata Abłamowicz, Jacek Soida

WIEŻA WYCIĄGOWA SZYBU „WARSZAWA II”
19.00–1.30 / Wyjazd na wieżę
Wieża wyciągowa szybu „Warszawa II” jest pozostałością po jednym z szybów kopalni „Katowice” – powstała w latach 20. XX wieku. Na wieży widokowej jednocześnie może przebywać 10 osób. Czas pobytu na wieży – maksymalnie 10 minut. W razie niesprzyjających warunków pogodowych wieża będzie nieczynna.

WARSZTAT MECHANICZNY
19.00, 20.00, 22.00, 23.00 / Rozmowy w warsztacie
W pokopalnianych budynkach pełnych starych maszyn i urządzeń będzie można porozmawiać o historii kopalni i zgromadzonych tam zbiorach.
Prowadzenie: Grzegorz Kochanowicz, Beata Lisicka, Paweł Parys, Jan Sasor

TEREN OBOK PLACU FAJRANT
00.10–2.00 / Film o siedzibie Muzeum przy al. Korfantego
Wspomnieniowa impresja filmowa poświęcona starej siedzibie Muzeum wyświetlona na fasadzie kompleksu „Bartosz” tuż po ostatecznym zamknięciu siedziby przy al. Korfantego 3.
00.10 – premiera, czas projekcji 10 min
00.20–2.00 – miksowanie na żywo obrazów z filmu / produkcja: Tajny Projekt

TEREN ZEWNĘTRZNY
• Plac Gwarków – centralny punkt informacyjny w namiocie
• Plac Fajrant – warsztaty dla dzieci
• Koło dębu – foodtrucki

SIEDZIBA PRZY AL. KORFANTEGO 3
10.00–24.00 / Wyprzedaż sklepiku
Całodniowa wyprzedaż asortymentu muzealnego sklepiku przy al. Korfantego 3. Warto skorzystać z okazji!
19.00–24.00 / „Przeszłość jest teraz”. Ostatnie, pożegnalne udostępnienie budynku dla zwiedzających
To ostatnia Noc Muzeów w siedzibie przy al. Korfantego. To także ostatnia okazja, by pożegnać to miejsce w jego dotychczasowej funkcji. Niecodzienny klimat budynku opuszczonego już przez pracowników podkreślą efekty świetlne i dźwiękowe przywołujące wspomnienia dawnych wystaw. Będzie też wyjątkowa możliwość zajrzenia do miejsc do tej pory niedostępnych – ponadstuletnich piwnic, muzealnych magazynów i na strych. Wciąż można tam zobaczyć pozostałości windy i pamiątki po dawnym Grand Hotelu. A o północy zamkniemy drzwi po raz ostatni.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Ze względów bezpieczeństwa wejście do poszczególnych budynków będzie uzależnione od liczby osób przebywających wewnątrz.
Muzeum Śląskie w Katowicach będzie czynne w sobotę 19 maja od 10.00 do 16.00 (przerwa techniczna od 16.00 do 19.00). W tych godzinach obowiązują bilety wstępu.
Nie wiesz, jak dotrzeć na Noc Muzeów? Skorzystaj ze specjalnej oferty KZK GOP oraz dodatkowych przejazdów Kolejami Śląskimi w godzinach nocnych. Szczegółowe rozkłady jazdy dostępne na naszej stronie internetowej oraz na stronach przewoźników.

Polecamy w Strefie Kultury
Noc Muzeów w NOSPR! Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza na koncerty, warsztaty dla dzieci oraz projekcję filmu „Awantura o Basię” z muzyką nagraną przez NOSPR.

Tagi: Katowice Muzeum Muzeum Śląskie Noc Muzeów 2018

PDF Print