języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Plac Jana III Sobieskiego 2 41-902 Bytom

Dojazd

Wystawa "Ballada o mieście" Grupy Razem w Muzeum Górnośląskim

W dniach 7 - 30 czerwca 2018 r. w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu prezentowana będzie wystawa "Ballada o mieście". Wernisaż odbędzie się 7 czerwca o godz. 18:00.

Tych wszystkich, których interesuje rzeczywistość drugiego stopnia i kolekcjonowanie różnych spojrzeń na świat zachęcamy do udziału w wernisażu. Rzeczywistość miejska jest nieklasyfikowalna, a wystawa oddaje jej wielogłosowość, synkretyczność i nietypowość. Motywem przewodnim wystawy jest miasto, widziane przez siedmioro artystów, których prace wyeksponowano w sześciu salach galerii.
Jak zobaczyć w nowym świetle świat, który już zamieszkujemy? Jak się przekonać, skąd się biorą nasze formy urbanistyczne? Grupa Razem sformalizowała się, żeby na wystawie dać odpowiedź na to pytanie. Uwaga: odpowiedź nie jest jedna; jest wielogłosowa, synkretyczna i zaskakująca.

Grupę RAZEM utworzyły najpierw słuchaczki Studiów Podyplomowych Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego: Joanna Janisiewicz, Wioletta Dąbrowska-Hernas, Joanna Fedorowicz, Aleksandra Kasztalska, Magdalena Ściborowska i Adrianna Zawadzka. Dołączył do nich Piotr Pluta - także słuchacz tego kierunku.

Joannna Janisiewicz, Joanna Fedorowicz i Wioletta Dąbrowska-Hernas realizują swoje pasje artystyczne w Akademii Anima Mundi. W swojej pracy Joanna Janisiewicz poszukuje możliwości wyrazu artystycznego w cyjanotypii i bromoleju, Joanna Fedorowicz zajmuje się fotografią srebrową i zgłębia tajniki papieru solnego, Wioletta Dąbrowska-Hernas łączy współczesne techniki cyfrowe z tradycyjnymi, tworząc zdjęcia zarówno o cechach malarskich jak również formy niekonwencjonalne w odbiorze.

Adrianna Zawadzka to absolwentka Grafiki i Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Swoje wykształcenie uzupełniła o specjalizacje z oligofrenopedagogiki, tyflopedagogiki i gerontologii. Aleksandra Kasztalska jest absolwentką Akademii Muzycznej wydziału Jazzu w Katowicach klasy skrzypiec pod kierunkiem Henryka Gembalskiego. Obecnie studiuje Fotografię Dokumentalną i Podróżniczą na Wyższej Szkole Techniczne j w Katowicach. Magdalena Ściborowska ukończyła Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego u prof. J. Kopka w katedrze grafiki artystycznej. Piotr Pluta jest inżynierem - wynalazcą ze skłonnością do sztuki. Bierze udział w spotkaniach organizowanych przez Polski Związek Artystów Fotografików w Katowicach.

Wystawa Ballada o mieście to jednorazowy projekt grupy RAZEM, który jest zwieńczeniem warsztatów Studiów Podyplomowych Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego prowadzonych pod opieką merytoryczną i metodyczną Dyrektora Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu pana Leszka Jodlińskiego. Ekspozycję w galerii Muzeum stanowią dzieła, których autorzy są wobec miejskiego świata pełni współczucia i łagodności. To osobiste prace. Pozwalają, by widz patrzył sam. Nie moralizują i nie udają sztuki.

Portal PełniaKultury.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

Tagi: : Muzeum Górnośląskie w Bytomiu ballada o mieście Bytom Grupa Razem wystawa

PDF Print