języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Czytelnia Sztuki (budynek Willi Caro) w Gliwicach

Ulica Dolnych Wałów 8a 44-100 Gliwice

Dojazd

Otwarcie wystawy: Doświadczanie punktów. Nowy krajobraz śląski w gliwickiej Czytelni Sztuki

W czwartek, 21 czerwca 2018 roku, o godzinie 18.00 w Czytelni Sztuki - Muzeum w Gliwicach odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Anny Lorenc, Michała Łuczaka i Krzysztofa Szewczyka - Doświadczanie punktów. Nowy krajobraz śląski. Prezentowane prace są przykładem tego, jak artyści ulegają sile ciążenia miejsca, w którym mieszkają. Fotografowie dokumentują najbliższą okolicę i stawiają pytania: Co określa współczesny krajobraz aglomeracji górnośląskiej? Jak zaznacza się w nim działalność człowieka? W jaki sposób przyroda daje znać o sobie?

Anna Lorenc koncentruje się na architekturze miast poprzemysłowych, ekspansywności i skali nowego budownictwa. Jednocześnie zwraca uwagę na obecność miejsc przypominających peryferie na obszarach największych ośrodków aglomeracji górnośląskiej, w niedalekiej odległości od centrów.
Michał Łuczak fotografuje pokopalniane hałdy - w Czerwionce-Leszczynach, Pszowie, Zabrzu. Skażony krajobraz na jego zdjęciach jednak nie jest jałowy. Fotograf uwidacznia jego dynamikę - gdyby zwałowiska pozostawić bez większej ingerencji człowieka, zadziała autorekultywacyjna siła przyrody.
Proces ten dobitnie widać na fotografiach Krzysztofa Szewczyka, który dokumentuje zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły. Teren ten, położony na granicy Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich, niegdyś poddany intensywnej eksploatacji rud metali, mimo ponadnormatywnego zanieczyszczenia, od końca lat 90. jest miejscem spontanicznej wegetacji roślin i siedliskiem wielu gatunków zwierząt. To kontrapunkt dla obrazu "czarnego Śląska", który na wystawie przywołują pojedyncze zdjęcia z kolekcji Muzeum w Gliwicach - Michała Cały, Jerzego Lewczyńskiego, Michała Sowińskiego.


Kurator: Ewelina Lasota.

Ekspozycja dostępna dla zwiedzających: 22 czerwca-5 sierpnia 2018 r.

Organizator: Czytelnia Sztuki - Muzeum w Gliwicach.
Na wernisaż wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Tagi: Czytelnia Sztuki

PDF Print