języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Muzeum Śląskie w Katowicach

Ulica T. Dobrowolskiego 1 40-205 Katowice

Dojazd

Wystawa "Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda"

Wystawa w Muzeum Śląskim  prezentuje twórczość malarza Andrzeja Wróblewskiego (1927–1957), rzeźbiarki Aliny Szapocznikow (1926–1973) i reżysera Andrzeja Wajdy (1926–2016). Łączy ich nie tylko zbliżona data urodzenia i wczesna utrata ojca, ale też podobieństwo doświadczeń związanych z miejscem i czasem dojrzewania: okresem II wojny światowej w okupowanej Polsce. To, czego byli uczestnikami i świadkami, naznaczyło w sposób bardzo szczególny zarówno ich życie, jak i twórczość.

Nowe odczytywanie twórczości Aliny Szapocznikow i Andrzeja Wróblewskiego trwa od kilkunastu lat, ich nazwiska są też coraz lepiej znane w świecie. Filmy Andrzeja Wajdy cieszą się popularnością na całym świecie od półwiecza. Jednak zestawienie na jednej wystawie dzieł trojga artystów odbędzie się po raz pierwszy. Jej zamysł ogniskuje się na jednoczącym czynniku, określonym jako „perspektywa wieku dojrzewania”. Taki punkt widzenia stwarza szansę na rewizję dotychczasowego podejścia do wielu dzieł, ich ponowne odczytanie i zreinterpretowanie.

Na wystawę złoży się 50 prac rzeźbiarskich i rysunków Aliny Szapocznikow oraz tyle samo gwaszy, monotypii i rysunków Andrzeja Wróblewskiego, wypożyczonych z publicznych i prywatnych kolekcji. Dzieło Andrzeja Wajdy zostanie zaprezentowane przez szkice do scenopisów, plakaty i fragmenty jego 14 filmów z lat 1955–2016. Uzupełnieniem wystawy będą projekcje filmów o Szapocznikow, Wróblewskim i Wajdzie oraz archiwalnego filmu z przedstawienia Akropolis Jerzego Grotowskiego i Józefa Szajny z roku 1962. Wystawie towarzyszyć będzie katalog w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

Wernisaż wystawy odbędzie się w Muzeum Śląskim w piątek, 22.06.2018 o godzinie 18:00, a sama wystawa będzie czynna do 30 września. Kuratorka: Anda Rottenberg.

Tagi: Alina Szapocznikow Anda Rottenberg Andrzej Wajda Andrzej Wróblewski Muzeum Śląskie Katowice wystawy w Muzeum Śląskim

PDF Print