języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Galeria Miasta Ogrodów

Ulica świętego Stanisława 4 40-014 Katowice

Dojazd

Współczesna fotografia bałkańska w Galerii Miasta Ogrodów

Galeria Miasta Ogrodów w Katowicach zaprasza na wystawę zbiorową współczesnej fotografii bałkańskiej pt.: Balcan Electrique.

Zaprezentują swoje prace artyści: Dejan Kalezic (Czarnogóra), Milica Mrvic (Serbia), Ksenija Spanec (Chorwacja), Ivana Tomanovic (Serbia), Milan Zivkovic (Serbia).

Wernisaż: 29.06, godz. 18.00, wystawa: 30.06 – 02.09.2018.

Kuratorka wystawy: Katarzyna Łata.

O artystach:

Ivana Tomanovic jest wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Belgradzie - wydziału fotografii. Od 2001 roku pracuje w magazynie poświęconym kulturze fotografii. ReFoto: Redaktor Naczelny 2003-2011, Associate 2012-2013, Redaktor wykonawczy 2013 do chwili obecnej.  Jej praca fotograficzna jest głównie poświęcona subiektywnemu dokumentowi i badaniom tematycznym, które czasami wymagają instalacji i zastosowania innych sposobów twórczej ekspresji.

Milica Mrvic jest fotografem i dyrektorem artystycznym z siedzibą w Budapeszcie na Węgrzech.  Jej prace pozostają na pograniczu fotografii komercyjnej i artystycznej.  Jej charakterystyczny styl łączy w sobie żartobliwość, bogatą kolorystykę, czarującą dowcipność, absurdalny humor, a także wielką dbałośćo szczegóły.

Milan Zivkovic urodził się w 1960 roku w Bavanište, Banat. Od 1984 pracował w Muzeum Historii Naturalnej w Belgradzie, a od 1986 jako fotograf i projektant. Od 2000 do 2005 (jako freelancer) projektował dla działu marketingu Direct Link. W latach 2002-2005 pracował jako redaktor programu wystawy Galerii Centrum Kultury w Kovin. Od 2005 roku pracuje jako redaktor magazynu fotograficznego ReFoto. Jeden z pierwszych fotografów z certyfikatem Epson Digigraphie. Pierwszy ambasador Nikon w Serbii.

Dejan Kalezic od 2005 roku wykłada w Szkole Fotografii w Czarnogórze, której jest także twórcą. Fotografią zajmuje się zawodowo od prawie dwudziestu lat, głównie fotografując przyrodę. Ljiljana Karadzic (historyk sztuki) pisze o fotografii Kalezica: "Buduje określony obszar w obrębie dwuwymiarowej powierzchni fotografii w taki sposób, że wibruje pomiędzy realem i wyobrażeniem, satysfakcjonując zarówno poziom fotografii, dokumentalny, jak i fikcję".

Ksenija Spanec urodziła się w 1966 r. w Zagrzebiu w Chorwacji, gdzie mieszka i pracuje. Jak mówi o sobie: „samokrytyczny fotograf”, wykorzystujący głównie stare, analogowe aparaty fotograficzne. Należy do dwóch stowarzyszeń chorwackich fotografów: Foto Clubu Zagreb (od 2007 roku) i „Kadar36” (od 2012 roku).

Tagi: Galeria Miasta Ogrodów Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. K. Bochenek sztuka Bałkanów współczesna fotografia bałkańska wystawy Katowice

PDF Print