języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Muzeum Miejskie w Zabrzu

Ulica Powstańców Śląskich 3 41-800 Zabrze

Dojazd

Wakacje w Muzeum - akcja Lato w Mieście 2018 w Zabrzu

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza dzieci i młodzież na wakacje. Celem zajęć jest rozwijanie zainteresowań, kształtowania gustów artystycznych, wrażliwości, poczucia własnej tożsamości, postawy poszanowania tradycji i kultury.

Program:
 
Lekcje muzealne dla dzieci:

WAKACJE POD ŻAGLAMI
zajęcia warsztatowe, połączone ze zwiedzaniem wystawy "Tęsknoty Górnoślązaków za morzem".  Uczestnicy warsztatów przy wykorzystaniu szablonów wykonają żaglówkę. Czas trwania zajęć: 2 godziny
Terminy: 5, 12, 19, 26 lipca, w godzinach: 10.00-12.00
Zapisy i prowadzenie: Urszula Wieczorek
tel. 32 271 56 89 wew. 23

PIERA, SUSZA I BIGLUJA
Warsztaty dla dzieci, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak prano przed pralką automatyczną, jak wyglądał dzień w śląskich rodzinach kiedy było pranie. Używając starych przedmiotów dzieci zabawią się w "wielkie pranie", poznają też krótką historię i zasadę działania starych urządzeń domowych. Czy prasować, to biglować?... o tym też będzie podczas warsztatów.
Terminy: 3, 10 lipca 2018 r. godz. 10.00 około 1,5 godz.
Zapisy i prowadzenie: Dorota Kuder tel. 32 777 05 01

NAJPIĘKNIEJSZE BAŚNIE I LEGENDY POLSKIE
Zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym połączone z grą ruchową. Uczestnicy po zapoznaniu się z podaniami
o początkach państwa polskiego oraz najbardziej znanymi legendami regionalnymi biorą udział w zabawie, podsumowującej zdobytą wiedzę.
W programie znajdą się m.in. legenda: "O Lechu, Czechu i Rusie", "O Piaście Kołodzieju", "O smoku wawelskim", "Baśń o Czantorii i śpiących rycerzach" czy o
"Poznańskich koziołkach.
Lipiec i sierpień; środy godz. 10.00 około 1,5 godz. 
Zapisy i prowadzenie: Irena Winder tel. 3227156 89 wew. 24

ZABRZANIE NA MUNDIALU
Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na lekcje o historii zabrzan oraz osób związanych z naszym miastem, którzy uczestniczyli w najważniejszej imprezie futbolowej
na świecie. W Zabrzu urodził się Fritz Laband, a w 1974 r. w wielkiej drużynie Kazimierza Górskiego ważne role odgrywali Jerzy Gorgoń i Andrzej Szarmach. Po kolejny medal mistrzostw świata sięgnęli Waldemar Matysik i Andrzej Pałasz.
Sierpień: środy godz. 10.00
Prowadzący: Arkadiusz Stefańczyk
tel. 32 271 56 89 wew. 30

Sobotnie zajęcia muzealne dla dzieci z rodzicami:

"Piera, susza i bigluja" - każdy poniedziałek był na Śląsku dniem wielkiego prania. Muzeum Miejskie w Zabrzu zwyczaj ten prezentować będzie podczas wakacyjnych zajęć weekendowych. Warsztaty improwizujące pranie, podział pracy, czym się zajmowały dzieci jak w domu robiono wielkie pranie.
Warsztaty z wykorzystaniem urządzeń i przedmiotów służących do prania i prasowania, dziś już nie używanych, nauka w gwarze śląskiej.
Galeria Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia, ul. 3 maja 6
Kontakt: dorotakuder@muzeum-miejskie-zabrze.pl, tel. 32 777-05-01
Termin: 7 lipca, godz. 11:00

"Zabrzańskie baśnie i legendy" - warsztaty przeznaczone dla całych rodzin, podczas których można będzie się dowiedzieć jak powstało Zabrze, jak odkryto w Zabrzu węgiel, co znajdowało się w miejscu, gdzie obecnie mieści się ratusz oraz wiele innych ciekawostek na temat naszego miasta. Całość zwieńczą zajęcia parateatralne z udziałem wszystkich członków rodziny.
Galeria Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia, ul. 3 maja 6
Kontakt: irenawinder@muzeum-miejskie-zabrze.pl, tel. 32 271-56-89 wewn. 24
Termin: 21 lipca, godz. 11.00

"Ekologia i sztuka" - podczas zajęć sprawdzimy, czy potrafimy segregować śmieci, dowiemy się jak długo się one rozkładają, co to jest upcycling i jak stosować 3U - unikaj, używaj, utylizuj. Na koniec pokażemy co można zrobić ze starych gazet i papieru.
Galeria Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia, ul. 3 maja 6
Kontakt: irenawinder@muzeum-miejskie-zabrze.pl, tel. 32 271-56-89 wewn. 24
Termin: 4 sierpnia, godz. 11.00.

Tagi: muzeum Muzeum Miejskie w Zabrzu wakacje Wakacje w mieście wakacje w Muzeum w Zabrzu Zabrze

PDF Print