języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Muzeum Śląskie w Katowicach

Ulica T. Dobrowolskiego 1 40-205 Katowice

Dojazd

Kino Kuźnia. Filmy pod chmurką w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie zaprasza do Kina Kuźnia. W cztery sobotnie wieczory będzie można obejrzeć filmy w nieoczywisty sposób podejmujące problematykę męskości.

Tegoroczne seanse towarzyszą wystawie „Męska rzecz”, która zostanie otwarta w budynku łaźni 27 lipca 2018 roku. Repertuar Kina Kuźna jest uzupełnieniem ekspozycji prezentującej stereotypowy wizerunek mężczyzny w kulturze polskiej z perspektywy etnologicznej.

Już 14 lipca wyświetlony zostanie „Samotny mężczyzna” w reżyserii Toma Forda. To obraz żałoby angielskiego wykładowcy po wieloletnim partnerze. Akcja filmu rozgrywa się w latach 60. w słonecznej Kalifornii, w czasie kryzysu kubańskiego. W roli głównej nominowany do Oscara Colin Firth.

Dwa tygodnie później, 28 lipca, zapraszamy na skandynawską komedię „Jabłka Adama” (reż. Anders Thomas Jensen).Adam to neonazista, który trafia na resocjalizację do wiejskiej parafii prowadzonej przez pastora Ivana (w tej roli Mads Mikkelsen). Oprócz niego przebywają tam arabski terrorysta i były tenisista alkoholik.

11 sierpnia pokażemy „W imię...” Małgorzaty Szumowskiej. Gdzieś na końcu świata rozgrywa się walka o siebie. Ksiądz Adam (w tej roli Andrzej Chyra) zaprzyjaźnia się z miejscowym chłopakiem z kłopotami. Relacja staje się dla księdza pretekstem, aby odpowiedzieć sobie na pytania, przed którymi uciekł w stan duchowny.

Ostatni seans w ramach Kina Kuźnia odbędzie się 25 sierpnia. „Pan od muzyki” (reż. Christophe Barratier) to nominowana do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny opowieść o tytułowym nauczycielu muzyki, który po wojnie trafia do ośrodka dla trudnej młodzieży. Początkowo nie wie, jak dotrzeć do swoich wychowanków, lecz z czasem udaje mu się nawiązać z nimi kontakt dzięki muzyce. Chłopcy powoli zaczynają traktować lekcje muzyki jako odskocznię od surowego traktowania, zyskują też nadzieję na lepsze jutro.

Wszystkie projekcje rozpoczynają się o godz. 21.30 na placu Pod Pyrlikiem (obok kuźni, na północnym terenie Muzeum). W razie niepogody seanse zostaną przeniesione do stolarni.

W dni seansów w Kinie Kuźnia dłużej czynna będzie wieża widokowa szybu „Warszawa II”. Bilety na nocny wjazd na wieżę w cenie 5 zł, 3 zł (ulgowy) i 12 zł (rodzinny) kupić będzie można aż do godz. 23.00.

Tagi: Muzeum Śląskie Katowice

PDF Print