języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Czytelnia Sztuki (budynek Willi Caro) w Gliwicach

Ulica Dolnych Wałów 8a 44-100 Gliwice

Dojazd

Warsztaty fotograficzne z Lorenzo Castore w gliwickiej Czytelni Sztuki

Czytelnia Sztuki w Gliwicach zaprasza do udziału w warsztatach z włoskim fotografem Lorenzo Castore. W swoich pracach Castore, rocznik 1973, skupia się na życiu codziennym. Interesuje go temat pamięci oraz relacji pomiędzy sytuacjami niepozornymi, zdarzeniami łatwymi do przeoczenia, lecz wciągniętymi w tryby wielkiej historii. Przygląda się losom pojedynczych bohaterów i za każdym razem wprowadza nas w odrębny, fascynujący świat.

Warsztaty zorganizowane będą w formie dwóch weekendowych sesji – jednej we wrześniu (8–9 grudnia 2018, Czytelnia Sztuki, godz. 9.00-17.00), drugiej w grudniu – oraz konsultacji on-line pomiędzy spotkaniami. Uczestnicy skupią się na wszystkich etapach projektu długoterminowego – od pomysłu do realizacji. Zapoznają się z warsztatem pracy jednego z najbardziej renomowanych fotografów, niegdyś związanego z Agence VU’, dziś freelancera. Zajęcia odbędą się w języku angielskim.

Aby wziąć udział w warsztatach, należy wypełnić formularz dostępny na stronie http://www.czytelniasztuki.pl/?p=3425 i przesłać 10 zdjęć. Koszt uczestnictwa to 750 zł – jeśli zgłoszenie zostanie wysłane do 31 sierpnia 2018 lub 900 zł – jeśli zgłoszenie zostanie wysłane w terminie od 1 do 7 września 2018.

Na zapisy czekamy do 7 września. Kolejność zgłoszeń decyduje o kolejności rozpatrywania aplikacji.

Organizator: Czytelnia Sztuki – Muzeum w Gliwicach.

Wydarzenie towarzyszy wystawie fotografii Lorenzo Castore pt. "Ziemia".

O FOTOGRAFIE
Lorenzo Castore (ur. 1973) – fotograf dokumentalista, współtwórca filmów dokumentalnych, w swoich pracach skupia się na życiu codziennym. Interesuje go temat pamięci oraz relacji między sytuacjami niepozornymi a tzw. wielką Historią. Przygląda się losom pojedynczych bohaterów i za każdym razem wprowadza w odrębny, fascynujący świat. W 1999 roku fotografował wojnę w Kosowie. Zderzenie z tym, jak działają media i refleksja, że stają się jeszcze jedną stroną konfliktu, odwiodły go od fotografii reporterskiej, newsowej. W tym samym roku po raz pierwszy przyjeżdża do Polski – najpierw Śląsk, a później Kraków stają się kluczowymi miejscami w jego twórczości. Nie przestaje podróżować. Pracuje w Nowym Jorku (1997–2001), w Indiach (1997–2001), na Kubie (2000–2002). Wystawia w kraju i za granicą. Publikuje książki: Nero (2004), Paradiso (2006; została wydana w sześciu krajach), Ultimo Domicilio (2015), Ewa & Piotr (2018). Zdjęcia do ostatniej, będącej historią rodzeństwa Ewy i Piotra Sosnowskich z Krakowa, realizuje od 2008 do 2013 roku. W latach 2013–2015 pracuje w Neapolu nad cyklem Sogno#5, do którego angażuje pacjentów cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową. W tym samym czasie powstaje jego drugi film krótkometrażowy Casarola o rodzinnym domu Bertolucciego. W latach 2011–2018 dokumentuje życie społeczności transwestytów w Katanii na Sycylii. Jego prace były publikowane w takich czasopismach, jak „Rolling Stone”, „Le Monde 2”, „Liberation”, „L’Espresso”, „Vice”, „Die Zeit”.

Tagi: Czytelnia Sztuki fot. Lorenzo Castore/warsztaty fotograficzne w Czytelni Sztuki

PDF Print