języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Miejski Dom Kultury `Bogucice-Zawodzie` w Katowicach

Ulica Markiefki 44a 40-213 Katowice

Adres e-mail

miasto.bez.ogrodek@gmail.com

Dojazd

Katowicki projekt Teatru Poddańczego "Miasto bez ogródek"

Już w sierpniu Teatr Poddańczy rozpoczyna niezwykłe działania kulturalne w Załężu i Zawodziu pod wspólnym tytułem "Miasto bez ogródek - Luftujemy Bramy, Portretujemy Dzielnice". Teatr i sztuka wyjdzie na ulice, zawita w podwórkach, zagości na lokalnych placach.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Zapisy na warsztaty w MDK Zawodzie w Klubie ”Wysoki Zamek” lub na adres: miasto.bez.ogrodek@gmail.com

Program:

30.07.2018 do 19.08.2018
„Lustro Dzielnic”
Na początku sierpnia "lustra" staną w dzielnicach Zawodzie i Załęże
Zachęcamy do przeglądania się w naszej instalacji. Przyjrzenia się bliżej odbiciom swojej dzielnicy. Może wyda się inna niż w rzeczywistości? Instalacji towarzyszyć będą działania związane z portretowaniem, przyglądaniem się sobie z bliska i potrzebom dzielnicowym. Działania mieszkańców z obiektem, teksty przechodniów zostaną przetworzone w artystyczną wypowiedź o kondycji dzielnic.  Chcemy by Lustro Dzielnic miało charakter nie tylko artystyczny, ale przede wszystkim społeczny i integracyjny. Zachęcamy do interakcji, w ulicznych lustrach można będzie lepiej przyjrzeć się sobie i sąsiadom.

WARSZTATY:
Warsztaty teatralne „Rysy Dzielnicy”,
będą odbywały się w dwóch miejscach:

I miejsce MDK Zawodzie
Termin: 30.07, 1, 3.08
godz. 10.00 -13.00
II miejsce Dom Aniołów Stróżów
Termin: 31.07, 02.08 i 03.08
godz. 11.00 - 13.00
Nauczymy się opowiadania historii, przybliżymy podstawowe formy teatru oraz podstawy improwizacji. Przed uczestnikami stanie zadanie wcielenia się nie tylko w role aktorów, ale również Reporterów-Detektywów podążających za najciekawszymi historiami dzielnicowymi.
Materiał, który zbiorą posłuży jako kanwa scenariusza multimedialnego spektaklu „WY/PATRZ/MY”. Celem spotkania jest także nauczenie wychodzenia poza dotychczasowe ramy społeczne, pobudzenie w uczestnikach potrzeby sprawczości oraz umiejętności pracowania w grupie.
Prowadzenie: Przemysław Buksiński, Mateusz Mikosza, Honorata Mierzejewska-Mikosza.

Wycieczka na Nikiszowiec
Termin: 03.08.2018
godz. 16:30

Warsztaty filmowe „Obrazki z Dzielnicy”
miejsce: Klub „Wysoki Zamek” (Załęże) oraz Centrum Aktywności Lokalnej ( Zawodzie)
Terminy: 04.08 - 10.08
Warsztaty mają na celu pokazanie sposobu pracy ze sprzętem audiowizualnym oraz stworzenie krótkiego filmu o miejscu, gdzie młodzież przebywa na co dzień.
Z pomocą prowadzących uczestnicy stworzą własny scenariusz filmowy, odegrają role filmowe, staną się operatorami kamer, realizatorami dźwięku, scenografami oraz będą mieć wpływ na montaż filmu. W zależności od pomysłu i kreatywności uczestników powstanie film fabularny lub dokumentalny. Tematem filmu jest dzielnica Załęże i Zawodzie.
Prowadzenie warsztatów: Stowarzyszenie Kamera

Warsztaty kreatywne plastyczno- muzyczne „Luftujemy Bramy”,
będą odbywać się w dwóch miejscach:

I miejsce MDK Zawodzie
terminy: 06.08, 08.08 i 10.08
godz. 10.00 -13.00
II miejsce Dom Aniołów Stróżów
terminy: 07.08, 09.08
godz. 11.00 - 13.00
Podczas twórczych spotkań uczestnicy z pomocą scenografów stworzą zaproszenia na spektakl, ogłoszenia, plakaty. Nie boimy się ubrudzić, nie chcemy się ograniczać żadną wybraną techniką plastyczną! Razem wykreujemy niezapomniane dzieła- wypowiedzi o sobie i dzielnicy.
Dzieci zamieszczą wykonane prace w ważnych dla nich miejscach w dzielnicach. Chcemy ożywić dzielnicowe zaułki, zwrócić uwagę mieszkańców na zapomniane piękno. Stworzone dzieła staną się wyrazem lokalnego street artu, land artu.
Prowadzenie: Ewa Woźniak oraz Teresa Woźniak-Pacan

„WY/PATRZ/MY” – spektakl multimedialny
Pokazy
17.08 Zawodzie ul. Czecha o godz. 18.00
18.08 Zalęże godz. 18.00
19.08 sierpnia Zawodzie ul. Hałubki o godz. 18.00
Reżyseria: Konrad Dworakowski, muzyka: Piotr Klimek, scenografia: Marika Wojciechowska. Występują aktorzy Teatru Poddańczego wraz z Przemysławem Buksińskim.

Projekt dofinasowany dzięki środkom z Ministerstwa Kultury oraz Dziedzicta Narodowego oraz dzięki instytucji Katowice Miasto Ogrodów.
Portal Pełnia Kultury jest patronem medialnym wydarzenia.

Teatr Poodańczy został założony w 2008 r. przez absolwentki Akademii Teatralnej Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku: Agatę Butwiłowską, Honoratę Mierzejewską-Mikosz, Ewę Mrówczyńską oraz przez absolwentkę Akademii Muzycznej w Katowicach - Igę Eckert.
Był inicjatorem i współorganizatorem pierwszej na Podlasiu „Kulturalnej Akademii Bobasa”.
W 2010 roku teatr przyjął status stowarzyszenia, rozszerzył swą działalność o nowych członków i działa w kilku miastach Polski: Białystok, Olsztyn, Katowice, Rzeszów, Łódź.
Teatr zajmuje się również działalnością warsztatową. Teatr był organizatorem warsztatów podczas Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie 2012r., a w sierpniu 2013 r. realizował program „Lato w teatrze”. Ostatni projekt Teatru Poddańczego to warsztaty: „Na wyspach”- z cyklu „Małe teatrowanie przy tacie i mamie”, które powstały dzięki stypendium marszałka woj. Podkarpackiego. 
Teatr Poddańczy najchętniej wyraża się poprzez teatr ruchu, posługuje się językiem metafory, teatrem przedmiotu. Spektakle Teatru Poddańczego gościły na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą. Spektakl „W szufladzie” był wyłoniony podczas konkursu „Sztuka dla zmiany społecznej” podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu.

Tagi: bezpłatne warsztaty dla dzieci Miasto bez ogródek projekty katowice Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy

PDF Print