języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Muzeum w Gliwicach - Willa Caro

Ulica Dolnych Wałów 8a 44-100 Gliwice

Dojazd

Młodzi badacze kontra historia. Nowy cykl wykładów w Muzeum w Gliwicach

"Młodzi badacze kontra historia" to nowy cykl wykładów w Muzeum w Gliwicach.

Z czego się śmiano w średniowieczu? Jak w socjalistycznej rzeczywistości PRL odnalazł się Mieczysław F. Rakowski - zawołany liberał? Jaką rolę w życiu Kazimierza Wielkiego odegrały kobiety  i dlaczego serial „Korona królów” wzbudza tyle dyskusji? Jak do Waffen SS trafili Estończycy i co robili na Śląsku w 1945 roku? Czy nasi przodkowie byli bardziej od nas powściągliwi w używaniu wulgaryzmów? W nowym cyklu wykładów przygotowanym przez Muzeum w Gliwicach wywołujemy historię do tablicy. Nie zawsze wygodne, a czasem wręcz kontrowersyjne pytania stawiają młodzi naukowcy, dziennikarze i  pasjonaci. Zapraszamy na spotkanie z przeszłością, dla której zazwyczaj brakuje miejsca w szkolnym podręczniku. Wykłady rozpoczną się z końcem sierpnia i trwać będą do stycznia 2019 r. Na spotkania zapraszamy do Radiostacji Gliwice oraz Willi Caro.

Harmonogram wykładów:

31 sierpnia 2018, Radiostacja, godz. 17.00

O Radiostacji i prowokacji

Unikatowa drewniana konstrukcja wieży nadawczej, oryginalnie zachowany kompleks budynków oraz dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce tuż przed wybuchem II wojny światowej, czynią Radiostację Gliwicką miejscem wyjątkowym. W trakcie wykładu Kamil Kartasiński oraz dr hab. Grzegorz Bębnik  opowiedzą o historii obiektu i prowokacji, która miała miejsce dokładnie 79 lat temu.

28 września 2018, Radiostacja, godz. 17.00

Szara historia Estończyków służących w Waffen SS

Gdy poruszamy temat Waffen-SS, nie możemy zapomnieć, że w tej formacji służyli żołnierze różnych narodowości. Należeli do nich między innymi Estończycy, o których opowie Jacek Cielecki. W trakcie spotkania usłyszmy o walkach Estończyków na terenie Śląska w 1945 roku oraz o ekshumacji ciał poległych żołnierzy estońskich, które prowadził wykładowca.

26 października 2018, Willa Caro, godz.17.00

Z czego śmiano się w średniowieczu

Średniowiecze wcale nie było tak ponurą epoką, jak nam się powszechnie wydaje. W kulturze i mentalności tamtych czasów było dużo miejsca na kpinę, parodię czy śmiech, a symbolem tych czasów może być zarówno rycerz, jak i … błazen. Aleksandra Niedźwiedź odkryje  przed nami tajemnice... poczucia humoru w wiekach średnich.

23 listopada 2018, Willa Caro, godz.17:00

Liberał w socjalizmie? Mieczysław F. Rakowski i jego czasy

Redaktor naczelny tygodnika „Polityka”, premier PRL i ostatni I sekretarz KC PZPR. Mieczysław F. Rakowski to intrygująca postać. Pozostając przekonanym komunistą, nieustannie próbował modernizować i racjonalizować system. O bilansie jego działalności i spuściźnie politycznej opowie Michał Przeperski.

14 grudnia 2018, Willa Caro, godz.17:00

Kobiety w Koronie Królów – ujęcie na ekranie i w historii

Serial TVP 1, „Korona Królów” od chwili emisji pierwszego odcinka wzbudza wiele emocji. W czasie spotkania Marek Teler opowie o kobietach, z którymi był związany Kazimierz Wielki, główny bohater serialu. Usłyszymy o królowej matce, żonach i kochankach ostatniego z Piastów.

25 stycznia 2019, Willa Caro, godz. 17:00

Jak przeklinali nasi przodkowie

Przekleństwa, obelgi, bluźnierstwa, wulgaryzmy nie są domeną wyłącznie współczesnego języka. W epoce staropolskiej przeklinano na potęgę, a najbardziej znane polskie słowo na „k” było używane nie rzadziej niż na współczesnej polskiej ulicy. Co ciekawe za nazwanie dziewczęcia... „kobietą” także można było tęgo oberwać! O tym wszystkim, bez przekleństw, opowie dr Sebastian Adamkiewicz

O prowadzących:

Kamil Kartasiński - historyk, pracownik Muzeum w Gliwicach, Oddział Radiostacja Gliwice.

Grzegorz Bębnik - historyk, politolog i socjolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Autor publikacji o historii Górnego Śląska w XIX i XX w., ze szczególnym uwzględnieniem problematyki II wojny światowej. Autor licznych artykułów naukowych i popularyzatorskich oraz tłumaczeń, głównie z języka niemieckiego.

Jacek Cielecki - historyk pasjonat z nutką detektywistyczną oraz autor książek opisujących losy 20. Dywizji Grenadierów SS. Członek GRH „Festung Breslau” zajmującej się propagowaniem historii i odtwarzaniem oddziałów walczących na terenie Dolnego Śląska i Śląska Opolskiego w 1945 roku. Członek Stowarzyszenia „Pomost” zajmującego się poszukiwaniem zapomnianych grobów żołnierzy niemieckich na terenie zachodniej Polski

Aleksandra Niedźwiedź - historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, a także licencjonowany przewodnik miejski po Warszawie. Z zawodu dziennikarka. Od zawsze pasjonuje się historią, szczególnie kulturą dojrzałego średniowiecza oraz epoką stanisławowską. Współpracuje z portalem Histmag.org od 2016 r. Miłośniczka kryminałów, starych filmów i spacerów po Warszawie.

Michał Przeperski - historyk, nauczyciel akademicki, współtwórca portalu historycznego Histmag.org. Pasjonuje się politycznymi i społecznymi dziejami Europy Środkowej; publikował m.in. w "Polityce", "Znaku" i "Frondzie LUX". Laureat nagrody miesięcznika "Nowe Książki" dla najlepszej książki roku 2016

Marek Teler - dziennikarz, popularyzator historii, bloger. Student dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się genealogią, historią kobiet i popkulturą. Swoje artykuły historyczne publikował na portalu Histmag.org oraz na łamach magazynu „Focus Historia”. W 2017 r. ukazał się jego e-book „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek”.

Sebastian Adamkiewicz - członek redakcji portalu „Histmag.org”, doktor nauk humanistycznych, asystent w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii, współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Nauk Humanistycznych. Zajmuje się badaniem dziejów staropolskiego parlamentaryzmu oraz kultury i życia elit politycznych w XVI wieku. 

Tagi: Młodzi badacze kontra historia Muzeum w Gliwicach - Willa Caro wykłady w Muzeum w Gliwicach

PDF Print