języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Teatr Mały w Tychach

Ulica ks. kard. Hlonda 1 43-100 Tychy

Dojazd

DNA Kultury w Tychach

DNA Kultury to nazwa, którą opatrzone są różne wydarzenia kulturalne, które odbywają się w tyskim Pasażu Kultury Andromeda.

Program na wrzesień i październik:

3.09.2018 g.18.00 / Pasaż Kultury Andromeda
"Niemiłość"
Reżyseria: Andriej Zwiagincew
Gatunek: Dramat
Produkcja: Rosja, Francja, Belgia, Niemcy, 2017,
Czas trwania: 127 min.

"Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa ("Lewiatan", "Elena", "Powrót"), nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny , to obraz bezwzględnej walki między dążącymi do rozstania małżonkami i rodziny, w której brakuje miłości.

Borys (Aleksiej Rozin) i Żenia (Marjana Spivak), typowi przedstawiciele klasy średniej mieszkający na przedmieściach Moskwy, mają się rozstać. Nie mogą znaleźć wspólnego języka, a ich kontakty ograniczają się do wybuchowych kłótni, w których wyliczają wzajemne urazy. Mają nowych partnerów, z którymi chcą jak najszybciej związać się na stałe. Przeszkodą w ułożeniu życia od nowa może okazać się ich 12-letni, niechciany syn Alosza. Rodzice nie zwracają na niego uwagi. Borys i Żenia swój plan chcą zrealizować, nawet jeśli będzie to oznaczało porzucenie dziecka.

Wstęp wolny, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc: aleksandrasus@teatrmaly.tychy.pl

 8.10.2018 g. 18.00 / Pasaż Kultury Andromeda
"Boski"
Reżyseria: Paolo Sorrentino
Gatunek: Biograficzny, Dramat
Produkcja: Francja, Włochy 2008
Czas trwania: 110 min.

W Rzymie, o świcie, kiedy wszyscy śpią, jeden człowiek jest już rześki. Nazywa się Giulio Andreotti. Nie śpi, ponieważ musi pracować, pisać książki, bywać w towarzystwie i - co jest nie mniej ważne - modlić się. Spokojny i tajemniczy Andreotti we Włoszech jest synonimem władzy przez ponad 40 lat.

Na początku lat 90., bez arogancji, ale i bez pokory, ten stabilny, uspokajający, ale i bardzo niejednoznaczny polityk niestrudzenie zmierza ku swej siódmej kadencji na stanowisku premiera. Tuż przed 70-tką Andreotti jest gerontokratą o niemal boskich możliwościach, który nikogo się nie boi, w zasadzie nie wie, co to strach. Przeciwnie - jest przyzwyczajony do obserwowania strachu malującego się na twarzach jego rozmówców. Jego radością jest władza, z którą żyje w symbiozie, którą wielbi, i która zawsze i niezmiennie mu się należy. Bitwy wyborcze, ataki terrorystyczne czy poniżające oskarżenia nie pozostawiają na nim żadnego śladu, wobec wszystkiego pozostaje nieugięty. Aż do czasu, kiedy mafia, najsilniejsza przeciwwładza w kraju, postanowi wypowiedzieć mu wojnę.

Wstęp wolny, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc:aleksandrasus@teatrmaly.tychy.pl

 
Salon Słowa
22.09.2018 g. 17.00 / Pasaż Kultury Andromeda
Gepoetyckie ścieżki. Miejsca i emocje prof. Zbigniewa Kadłubka - wieczór autorski.

 Zbigniew Kadłubek filolog klasyczny, komparatysta, pisarz, eseista. Kierownik Katedry Literatury Porównawczej na Wydziale Filologicznym UŚ, Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011). Członek Komisji Historycznoliterackiej PAN w Katowicach, Johannes-Bobrowski-Gesellschaft e.V. w Berlinie i CompaRes - International Society for Iberian-Slavonic Studies w Lizbonie, członek rady redakcji kwartalnika Fabryka Silesia.

Opublikował dwie książki nt. teologii i poezji św. Piotra Damianiego, tłumaczył jego średniołacińskie wiersze. Wydał: zbiór esejów Myśleć Śląsk. A. Kunce, Z. Kadłubek (Katowice 2007); Listy z Rzymu (Katowice 2008, Kotórz Mały2012), przekład Ajschylosa Prometeusza skowanego (Kotórz Mały 2013), powieść geopoetycką Fado. Piosenka o duszy (Katowice 2015) oraz Bezbronne myśli. Eseje i inne pisma o Górnym Śląsku (Katowice 2016). Współautor Ilustrowanego Słownika terminów literackich (Gdańsk 2018).

Święta Medea. W stronę komparatystyki pozasłownej (Katowice 2010, 2011) była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2011.
Wstęp wolny!

20.10.2018 g. 17.00 / Pasaż Kultury Andromeda
Monika Wachowicz "Ciało. Performens poetycki"

Wieczór poetycki z elementami performansu i instalacji, sióstr: Małgorzaty Wachowicz, psychoterapeutki, poetki i pasjonatki fotografii oraz Moniki Wachowicz, aktorki, performerki i pedagoga teatralnego, związanej z katowickim Teatrem A Part.
Scenariusz, kostium i teksty: Małgorzata Wachowicz; Ruch sceniczny, scenografia, reżyseria: Monika Wachowicz; Występuje: Małgorzata Wachowicz; Muzyka: Mirosław Matyasik; W projekcie wykorzystano również utwór "When The Music's Over" zespołu The Doors.
Wstęp wolny!

Czytanie rocznicowe
 12.09.2018 g. 17.00 / Pasaż Kultury Andromeda
w 180. Rocznicę urodzin Adama Asnyka, polskiego poety i dramatopisarza - "jesteśmy dziećmi wieku bez miłości"


22.10.2018 g. 17.00 / Pasaż Kultury Andromeda
w 115. Rocznicę urodzin Doris May Lessing z domu Tayler, brytyjskiej pisarki, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2007 - "między słowem a milczeniem"
Wstęp wolny! 

 
To jest Sztuka!
13.09.2018 g. 17.00 / Pasaż Kultury Andromeda
Najdroższe słoneczniki świata. Vincent van Gogh
Cykl dla seniorów, jednogodzinne spotkania, które odbywają się raz w miesiącu.

Odbiorcy zapoznają się z najbardziej znaczącymi zjawiskami i postaciami w sztuce w sposób przystępny, zrozumiały i ciekawy.

Podczas zajęć promowana jest wartość wyobraźni, kreatywność, spostrzeganie, uczucia, wrażliwość, przeżycie estetyczne. Zachęca, by nie bać się tego, co oryginalne, trudne, różnorodne i asymetryczne.
Prowadzenie: Katarzyna Czapla-Durska.
Wstęp wolny, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc: aleksandrasus@teatrmaly.tychy.pl


11.10.2018 g. 17.00/ Pasaż Kultury Andromeda
Caravaggio. Geniusz przeklęty.
Cykl dla seniorów to jednogodzinne spotkania, które odbywają się raz w miesiącu.

Odbiorcy zapoznają się z najbardziej znaczącymi zjawiskami i postaciami w sztuce w sposób przystępny, zrozumiały i ciekawy.
 
Strącił świętych z nieba. Był pierwszym dramaturgiem malarstwa. Pozostawił po sobie płótna i grube policyjne kartoteki. Udręczony i świadomy swego geniuszu awanturnik, uciekinier, morderca - Michelangelo Merisi, znany jako Caravaggio.
Mówi się, że wpływ na jego zachowanie miał ołów zawarty w farbach. Niektórzy też twierdzą, że sprawdziły się słowa Giovanniego Baglione skierowane do naszego bohatera: "Zginiesz marnie, jak marnie żyłeś". Mroczna legenda szaleńca, przeplatana okresami zapomnienia, towarzyszyła Merisiemu przez kolejne epoki. Nie był jednak dręczony chorobą umysłową. Świadczy o tym bardzo komercyjne podejście do sztuki (kopiował swoje dzieła, aby więcej zarobić) oraz mistrzowskie wykorzystanie camera obscura (wymagało to wiedzy z dziedziny optyki). Jego demony znajdowały się znacznie głębiej.
Wstęp wolny, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc: aleksandrasus@teatrmaly.tychy.pl

Tagi: Nie przypisano tagów

PDF Print