języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Katowice

Najbliższe

2018-11-08 - 2018-11-08

20181108T120000/20181108T120000

Dojazd

13. Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego

Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego jest wydarzeniem, które już na stałe wpisało się w artystyczny kalendarz Śląska. Od wielu lat konsekwentnie buduje swój wizerunek poprzez unikatowy repertuar i udział znakomitych artystów. Tegoroczny Festiwal zostanie oficjalnie zainaugurowany 8 listopada i potrwa do 9 grudnia.

Tegoroczny Festiwal zostanie oficjalnie zainaugurowany 8 listopada 2018 roku w Chorzowskim Centrum Kultury z udziałem znakomitych Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia w ich autorskim widowisku muzycznym „Camerata Silesia śpiewa Chopina”.  13. edycja zapowiada się wyjątkowo spektakularnie, a to za sprawą udziału wielu wybitnych, genialnych artystów o międzynarodowym uznaniu, takich jak: Andreas Scholl, Hobart Earle, Łukasz Długosz, Stéphane Fuget, Olga Pasiecznik, Waldemar Malicki, Andrzej Lampert, Stanisław Soyka, Laura Vadjon, Kasia Moś oraz zespołów: Orkiestry L'Entretien des Muses, Croatian Baroque Ensemble, Polskiej Opery Królewskiej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii z Odessy, Capelli Cracoviensis,  Morphing Chamber Orchestra Vienna, Orkiestry Sinfonietta Cracovia, Orkiestry AUKSO i wielu innych.

Co charakterystyczne dla Festiwalu, wielu zagranicznych gości zaprezentuje muzykę polską, na czele z dziełami Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Nie zabraknie przy tym arcydzieł literatury światowej na czele z kompozycjami Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Fryderyka Haendla, Ludwiga van Beethovena oraz polskich mistrzów: Fryderyka Chopina czy Karola Szymanowskiego.

Zgodnie z myślą przewodnią, wyrażoną w tytule „Wieki Niepodległej Kultury”, 13. edycja Festiwalu stworzy wiele wydarzeń, które wzmocnią polską tożsamość i utrwalą polskie dziedzictwo kulturowe, w tym uczci jubileusze polskich kompozytorów, także poprzez prawykonania ich dzieł. Ponadto specjalnie na zamówienie Festiwalu odbędzie się wiele premierowych koncertów,  które uświadomią podobne źródła inspiracji, a nawet analogiczne koncepcje formalno-stylistyczne twórców niepodległych wieków. Przedstawią różne  interpretacje oraz zilustrują ewolucję polskiej kultury muzycznej w procesie dziejowym.

Program wydarzeń:

K O N C E R T  I N A U G U R A C Y J N Y    
czwartek 8.11.2018

19.00 Chorzów
Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3

Program:
Widowisko muzyczne Camerata Silesia śpiewa Chopina

Wykonawcy:
Tomasz Orlow – improwizacje/fortepian
Kamila Święcicka – taniec
Soliści Cameraty Silesia
Anna Szostak – dyrygent
Jadwiga Grygierczyk – reżyseria
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice CAMERATA SILESIA

Bilety w cenie: 30 i 25 zł w przedsprzedaży (40 i 35 zł w dniu koncertu)
Szczegóły na stronie: www.chck.pl


piątek 9.11.2018        

19.00 Radzionków
Centrum Kultury „Karolinka”, plac Jana Pawła II 2

Program:
Georg Friedrich Händel – Suita Muzyka ogni sztucznych
Georg Friedrich Händel – Suita Muzyka na wodzie
Adam Wesołowski – Suita Hejnałowa
Leonard Bernstein – Suita z West Side Story

Wykonawcy:
Cracow Brass Quintet

Bilety w cenie: 10 zł
Szczegóły na stronie: www.karolinka.art.pl


sobota 10.11.2018        

19.00 Bytom
Opera Śląska, ul. S. Moniuszki 21/23

Program:
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Polonez balowy
Johann Sebastian Bach – II Suita orkiestrowa h-moll BWV 1067
Johann Sebastian Bach – III Koncert Brandenburski G-dur BWV 1048 „wersja industrialna”
Adam Wesołowski – Encore Concerto na flet i orkiestrę smyczkową (premiera)
Adam Wesołowski – Gliss Koncert na puzon i orkiestrę smyczkową (premiera)
Adam Wesołowski – Sinfonia industrialna na orkiestrę smyczkową i multimedia

Wykonawcy:
Łukasz Długosz – flet
Jarosław Meisner – puzon
Hobart Earle (USA) – dyrygent
Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia

Bilety w cenie: 35 i 25 zł w przedsprzedaży (45 i 35 zł w dniu koncertu)
Szczegóły na stronie: www.opera-slaska.pl


niedziela 11.11.2018

19.00 Chorzów
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Długa 32

Tytuł koncertu:
Cantate Domino in Croatia et Polonia


Program:
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Completorium
Francesco Sponga Usper – Salmi vespertini
Gabriel Sponga Usper – Compositioni armoniche
Vinko Jelić – Parnassia Militia
Tomaso Cecchini – Canti spirituali
Ivan Lukačić – Sacrae cantiones

Wykonawcy:
Laura Vadjon (Chorwacja) – dyrygent/koncertmistrz
Croatian Baroque Ensemble (Chorwacja)
Zygmunt Magiera – kierownik artystyczny zespołu śpiewaków
Octava Ensemble

Wstęp wolny


czwartek 15.11.2018

19.00 Kraków
Teatr Nowy, ul. Krakowska 41

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento D-Dur KV 205
Bazyli Bohdanowicz – Symfonia D-dur
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – motety Benedicta et venerabilis, Beata es Virgo Maria, Beata
viscera
Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia Es-dur nr 1 KV 16
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Laetatus sum
Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia D-dur nr 8 KV 48

Wykonawcy:
Robert Bachara – koncertmistrz
Orkiestra i Chór CAPELLA CRACOVIENSIS

Bilety w cenie: 30 i 20 zł
Szczegóły na stronie: www.capellacracoviensis.pl


piątek 16.11.2018        

19.00 Bytom
Kościół św. Trójcy, ul. J. Kwietniewskiego 1

Program:
Barok w Europie Środkowej
Marcin Mielczewski – Missa O Gloriosa Domina – Kyrie & Gloria
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Litaniae de providentia Divina
Jan Simrak – Jauhzet dem Herren
Samuel Capricornus – Jesus in pace imperat, Magnificat a 6
oraz wybór muzyki instrumentalnej i wokalno-instrumentalnej z archiwum w Kromieryżu: Vajvanowski, Rittler, Biber
Wykonawcy:
Aldona Bartnik – sopran
Antonina Ruda – sopran
Piotr Olech – alt
Tomas Lajtkep (Czechy) – tenor
Marian Krejcik (Czechy) – bas
Agnieszka Żarska – dyrygent
Szczawnica Chamber Choir & Musica Florea Praha
Baroque Collegium 1685

Wstęp wolny


sobota 17.11.2018

19.00 Bytom
Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego, ul. Wyzwolenia 85

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento D-Dur KV 205
Bazyli Bohdanowicz – Symfonia D-dur
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – motety Benedicta et venerabilis, Beata es Virgo Maria, Beata
viscera
Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia Es-dur nr 1 KV 16
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Laetatus sum
Wolfgang Amadeus Mozart – Ave verum corpus KV 618

Wykonawcy:
Robert Bachara – koncertmistrz
Orkiestra i Chór CAPELLA CRACOVIENSIS

Wstęp wolny


sobota 17.11.2018

19.00 Nakło Śląskie
Pałac w Nakle Śląskim, ul. Parkowa 1

Program:
Karol Szymanowski – Pieśni kurpiowskie op. 58
Karol Szymanowski – Rymy dziecięce op. 49
Wykonawcy:
Olga Pasiecznik – sopran
Natalia Pasiecznik – fortepian

Bilety w cenie: 30 zł
Szczegóły na stronie: www.cekus.pl
 

niedziela 18.11.2018        

19.30 Katowice
Sala koncertowa NOSPR, plac Wojciecha Kilara 1

Program:
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Psalmy (wybór)
Leszek Możdżer – Psalmy Dawidowe (wybór)
Mieczysław Szcześniak – Psalmy (wybór)
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Missa Paschalis
Leszek Możdżer – Missa Gratiatoria

Wykonawcy:
Mieczysław Szcześniak – wokal
Anna Szostak – dyrygent
Combo jazzowe
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice CAMERATA SILESIA

Bilety w cenie: od 20 do 40 zł
Szczegóły na stronie: www.nospr.org.pl


czwartek 22.11.2018

19.00 Bytom
Opera Śląska, ul. S. Moniuszki 21/23

Program:
Božidar Kunc – Dwie Bagatele
Boris Papandopulo – Dwie Etiudy
Ludwig van Beethoven – Sonata nr 21 C-dur op. 53 Waldsteinowska
César Franck – Preludium, fuga i wariacje h-moll op. 18
Fryderyk Chopin – Berceuse Des-dur op. 57
Fryderyk Chopin – Etiuda a-moll op. 25 nr 11
Fryderyk Chopin – Fantazja f-moll op. 49

Wykonawcy:
Mia Pećnik (Chorwacja) – fortepian

Bilety w cenie: 10 zł
Szczegóły na stronie: www.opera-slaska.pl

 

piątek 23.11.2018        

19.00 Świętochłowice
Muzeum Powstań Śląskich, ul. W. Polaka 1

Program:
Georg Friedrich Händel – Neun deutsche Arien
Johann Sebastian Bach – Sonata G-dur BWV 1021
Antoni Milwid – Semper mi Jesu
Joseph-Nicolas-Pancrace Royer – La Marche des Scythes

Wykonawcy:
Aleksandra Zamojska – sopran
Marzena Biwo – skrzypce barokowe
Paulina Tkaczyk – klawesyn

Wstęp wolny

 

sobota 24.11.2018        

19.00 Świerklaniec
Parafia Chrystusa Króla, ul. Kościelna 33

Program:
Klasyka gospelowo
Pieśni: Chopin, Brahms, Mendelssohn, Burton

Wykonawcy:
Kenneth Burton (Wielka Brytania) – wokal, fortepian
Everol Dixon (Wielka Brytania) – wokal
David Billet (Wielka Brytania) – wokal

Wstęp wolny

 

niedziela 25.11.2018        

18.00 Tarnowskie Góry
Pałac w Rybnej, ul. Powstańców Warszawskich 90

Program:
Dedykacje
Elżbieta Sikora – Suite II [wersja II] na klawesyn i warstwę elektroakustyczną w czasie realnym
Artur Zagajewski – Largo na klawesyn solo (prawykonanie)
Zygmunt Krauze – Pour El na klawesyn solo
Zygmunt Krauze – Okruchy pamięci na klawesyn solo (prawykonanie)

Wykonawcy:
Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – klawesyn

Wstęp wolny. obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc: tel. 32 284 18 37
Szczegóły na stronie: www.palacrybna.pl

 

czwartek 29.11.2018
19.00 Racibórz
Dom Kultury „Strzecha”, ul. Ks. J. Londzina 38

Program:
Gentelmans
Gorczycki / Palestrina / Pękiel / Schubert i in.

Giuseppe Ottavio Pitoni – Adoramus te Christe
Giovanni Pierluigi da Palestrina – Hodie Christus natus est
Giovanni Pierluigi da Palestrina – Sicut servus
Tomas Luis de Victoria – Miserere mei Domine
Bartłomiej Pękiel – Ave Maria
Thomas Tomkins – Remember me, o Lord
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Beati mortui
Franz Schubert – Salve Regina
Anton Bruckner – Inveni David
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Sepulto Domino
Bolesław Wallek-Walewski – A kiedy przyjdę
Jan Maklakiewicz – Kołysanka
Stanisław Moniuszko – Pieśń wieczorna
Gospel – Deep River
Gospel – Amazing Grace

Wykonawcy:
Cracow Royal Singers

Bilety w cenie: 20 zł
Szczegóły na stronie: www.rck.com.pl

piątek 30.11.2018
19.00 Chorzów
Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3

Program:
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Polonez balowy
Johann Sebastian Bach – Koncert klawesynowy f-moll BWV 1056
Georg Friedrich Händel – Concerto grosso a-moll op. 6 nr 4 HWV 322
Antonio Vivaldi – Concerto grosso d-moll RV 128
Henryk Mikołaj Górecki – Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40
Henryk Mikołaj Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu
Krzysztof Penderecki – Trzy utwory w dawnym stylu
Wykonawcy:
Stéphane Fuget (Francja) – klawesyn / dyrygent
L'Entretien des Muses (Francja)
Capella Cracoviensis

Bilety w cenie: 30 i 25 zł w przedsprzedaży (40 i 35 zł w dniu koncertu)
Szczegóły na stronie: www.chck.pl


sobota 1.12.2018        

19.00 Bytom
Opera Śląska, ul. S. Moniuszki 21/23

Program:
Georg Friedrich Händel – Sonata G-dur HWV 399
Johann Sebastian Bach – aria Erbarme dich Mein Gott z Pasji wg św. Mateusza BWV 244
Arvo Pärt – Vater unser
Johann Sebastian Bach – Aria na strunie G z III Suity orkiestrowej D-dur BWV 1068
Arvo Pärt – Summa
Johann Sebastian Bach – aria Schlummert ein, ihr matten Augen z kantaty Ich habe genug BWV 82
Arvo Pärt – My Heart’s in the Highlands
Georg Friedrich Händel – aria But who may abide the day of His coming z oratorium Mesjasz HWV 56

Wykonawcy:
Andreas Scholl (Niemcy) – kontratenor
London Baroque Orchestra (Wielka Brytania)

Bilety w cenie: 45 i 35 zł w przedsprzedaży (60 i 50 zł w dniu koncertu)
Szczegóły na stronie: www.opera-slaska.pl


niedziela 2.12.2018
17.00 Wodzisław
Parafia Ewangelicko-Augsburska, ul. Minorytów 10

Program:
Eryk Brikner – duet Confitebor z Vesperae in C pro toto anno
Eryk Brikner – duet Nisi Dominus z Vesperae in C pro toto anno
Eryk Brikner – aria Nisi Dominus z Vesperae in C pro toto anno
Claudio Monteverdi – Selva morale et spiritual: Laudate Dominum
Claudio Monteverdi – duet Pur it miro z opery L'incoronazione di Poppea
Johann Sebastian Bach – aria Et exultavit spiritus meus z Magnificatu D-dur BWV 243
Georg Friedrich Händel – recytatyw Thus saith the Lord i aria But who may abide the day of His coming z oratorium Mesjasz HWV 56
Johann Sebastian Bach – chorał Er ist auf Erden kommen arm i aria Großer Herr und starker König z Oratorium na Boże Narodzenie BWV 248
Jauchzet Sion
Adeste Fideles
Anioł pasterzom mówił
Marcin Józef Żebrowski – Salve Regina
J. I. Daniek (Daniecki) – aria Mater pietatis
Georg Friedrich Händel – duet Let rolling streams z Ody na urodziny królowej Anny HWV 74

Wykonawcy:
Aleksandra Hruby – sopran
Jarosław Kitala – baryton
Hanna Balcerzak – klawesyn
 
Wstęp wolny

 

czwartek 6.12.2018        
K O N C  E R T E D U K A C Y J N Y
17.00 Chorzów
Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3

Tytuł koncertu:
Spektakl muzyczny Na polskich ścieżkach baśń mieszka

Program koncertu:
Muzyka do polskich i zagranicznych bajek kinowych

Wykonawcy:
Alicja Pacześniak-Słota – reżyseria/dyrygent
Zofia Pacześniak – scenariusz
Lech Słota – autor filmów
Sidus Art. Studio & Walk Pictures – multimedia i transmisja live
Dobrawa Słota – aktor
Krzysztof Chechliński – aktor
Piotr Chechliński - aktor
Daniel Nowak – wokal
Orkiestra Smyczkowa „Śląskie Smyki” (uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach)
Aktorzy Teatru Rita oraz zaproszeni goście

Bilety w cenie: 15 i 10 zł z kartą Bajtel
Szczegóły na stronie: www.chck.pl


piątek 7.12.2018        
18.00 Piekary Śląskie
Miejski Dom Kultury, ul. Bytomska 73

Program:
Katharsis – Franciszek Liszt, Ignacy Jan Paderewski

Wykonawcy:
Waldemar Malicki – fortepian

Bilety w cenie: 25 zł
Szczegóły na stronie: www.mdk.piekary.pl


sobota 8.12.2018 
19.00 Bytom
Dziedziniec Sądu Rejonowego, ul. Piekarska 1

Program:
Karol Szymanowski – Niech Jezus Chrystus z Sześciu Pieśni Kurpiowskich
Bartłomiej Pękiel – I Missa senza le cerimonie – Agnus Dei
Grzegorz Gerwazy Gorczycki - Agnus Dei
Henryk Mikołaj Górecki – Matko Najświętsza z Pieśni Maryjnych op. 54
Arvo Pärt – Magnificat
Wojciech Kilar – Agnus Dei z filmu König der Letzten Tage
Andrzej Krzanowski – Salve Regina
Wojciech Kilar – Modlitwa do Małej Tereski
Arvo Pärt – The Deer’s Cry
Krzysztof Penderecki – O gloriosa virginum

oraz teksty Jana Pawła II

Wykonawcy:
Anna Szostak – dyrygent
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice CAMERATA SILESIA

Wstęp wolny (darmowe wejściówki do odbioru w Biurze Promocji Miasta Bytomia, ul. Rynek 7 od dnia 12 listopada)


K O N C E R T  F I N A Ł O W Y       
niedziela 9.12.2018

19.30 Katowice
Sala koncertowa NOSPR, Plac Wojciecha Kilara 1

Program:
Ludwig van Beethoven – IX Symfonia d-moll op. 125
Karol Szymanowski – Uwertura koncertowa E-dur op. 12

Wykonawcy:
Julia Alexeeva (Ukraina) – sopran
Alla Pozniak (Ukraina) – alt
Adam Zdunikowski – tenor
Jarosław Kitala – baryton
Hobart Earle (USA) – dyrygent
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Chór Filharmonii Śląskiej
Narodowa Orkiestra Filharmoniczna w Odessie

Bilety w cenie: od 30 do 70 zł
Szczegóły na stronie: www.nospr.org.pl


POSTSCRIPTUM       
środa 12.12.2018

18.00 Sosnowiec
Sala Widowiskowo-Koncertowa Muza, ul. Warszawska 2

Program:
Arcangelo Corelli – Concerto grosso g-moll op. 6 nr 8 Na Boże Narodzenie
Adam Wesołowski – Symfonia Kolęd
Wykonawcy:
Kasia Moś – śpiew
Andrzej Lampert – śpiew
Marek Moś – dyrygent
Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO

Bilety w cenie: Kat. A - 59 zł / Kat. B – 49 zł , w dniu koncertu: Kat. A – 65 zł / Kat. B – 55 zł
Szczegóły na stronie: www.kiepura.pl

Tagi: Bytom festiwal Grzegorz Gerwazy Gorczycki koncert Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego muzyka

PDF Print