języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej

Ulica Niedurnego 69 41-709 Ruda Śląska

Dojazd

Wystawa "Świat obrazów" Łukasza Cyrusa w Galerii Fryna rudzkiego MCK

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zaprasza do Galerii Fryna 25 września, o godz. 18.30, na wernisaż wystawy "Świat obrazów" Łukasza Cyrusa.

„Aparat fotograficzny patrzy w obie strony. Kiedy robię zdjęcie tego, co przede mną, jednocześnie fotografuję to, co głęboko we mnie.”

ŚWIAT OBRAZÓW
Obrazy mają swój świat. Świat inny od naszego. Zamieszkują go istoty, których nie rozumiemy, bo w świecie tym nic nie jest ludzkie. Do życia powołała go maszyna.
Każde zdjęcie z rodziny "Świata obrazów" jest utworem autonomicznym i autotelicznym. Jest swoim własnym światem, a zarazem małym okienkiem, przez które zajrzeć można do wielkiego świata obrazów.
Świat obrazów to rodzina albumów fotograficznych powstałych na skrzyżowaniu widzialności aparatu i widzialności autora. Większość zdjęć zebranych w albumach "Świata obrazów" powstała jako fotografia gestu utrwalona za pomocą aparatu z wykorzystaniem jego cech charakterystycznych. Obrazy te powstały zatem ze zderzenia niepowtarzalnego ruchu ręki artysty, indywidualnych cech aparatu i przypadku.

FOTOGRAFIA ODKLEJONA
Wierzę, że fotografia jest jak muzyka instrumentalna, która nie potrzebuje słów czy historii, by wzbudzać emocje. Fotografia nie musi odwoływać się do czegokolwiek, co znamy, by zaistnieć i pozostać w naszej pamięci. Prawdę powiedziawszy myślę, że im dalej jej do rzeczywistości, tym bardziej możemy ją docenić i cieszyć się nią taką, jaką jest, gdyż już nie naśladuje niczego. Odkleja się od rzeczywistości.
Fotografia odklejona daje nieskończone możliwości interpretacji, gdyż sama nie jest skończona. Nie można porównać jej do oryginału, gdyż ten jest ze świata, którego ona nie próbuje naśladować. W jej obliczu słowa tracą swoją moc. Zatem brak sposobu, by fotografię odklejoną opisać. Trzeba jej doświadczyć zmysłami.
Fotografia odklejona pochodzi ze świata emocji i wyobraźni. Emocjami i wyobraźnią należy ją odbierać.

Łukasz Cyrus

Wystawa będzie dostępna w dniach 26 września - 16 października.

Tagi: Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty

PDF Print