języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Katowice

Dojazd

XIX Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE od lat zajmuje szczególne miejsce w kalendarzu najważniejszych imprez kulturalnych w Polsce. Dzięki niemu śląska publiczność może śledzić nowe trendy, być świadkiem początków teatralnych karier oraz oglądać dzieła uznanych już reżyserów. W czasie Interpretacji swoje spektakle wystawiali m. in. Jan Klata, Grzegorz Jarzyna, Krzysztof Warlikowski, Maja Kleczewska czy Monika Strzępka.

XIX edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 12 – 18 listopada 2018 r. 

Dyrektorem artystycznym festiwalu, który od tego roku realizowany jest na nowych zasadach, jest Ingmar Villqist, dramatopisarz, reżyser i kurator wystaw. Do najważniejszych zmian zaproponowanych przez nowego dyrektora należy powrót do formuły „Interpretacji” jako konkursu dla młodych reżyserów i promocji nowych, wschodzących postaci polskiej reżyserii teatralnej. Dlatego komisja zaprosiła do walki o Laur Konrada spektakle reżyserów, którzy debiutowali nie później niż 10 lat temu.

W programie festiwalu znalazło się ponadto wiele wydarzeń towarzyszących poświęconych sztuce reżyserii - nie tylko teatralnej, ale także filmowej oraz dodatkowy konkurs dla reżyserów spektakli telewizyjnych i słuchowisk radiowych. Zrezygnowano z hasła przewodniego, które było stosowane podczas ostatnich trzech edycji festiwalu.

W tym roku w konkursie głównym o Laur Konrada ubiegać się będzie pięć spektakli młodych reżyserów. Będą to spektakle: „Puppenhaus.Kuracja” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego z TR Warszawa, „Zakonnice odchodzą po cichu” w reż. Darii Kopiec z Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu, „2118. Karasińska” w reż. Anny Karasińskiej z Nowego Teatru w Warszawie, „Chłopi” w reż.  Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru Powszechnego im. Hübnera w Warszawie oraz „Reykjavik‘74” w reż. Katarzyny Kalwat z Teatru Dramatycznego im. W. Horzycy w Toruniu.

Festiwal będą tradycyjnie otwierać i kończyć spektakle mistrzowskie. Na otwarcie widzowie zobaczą „Wyjeżdżamy” w reż. Krzysztofa Warlikowskiego z Nowego Teatru z Warszawy, a na zakończenie - „G.E.N.” w reż. Grzegorza Jarzyny z TR Warszawa.

Zmianie nie uległ sposób przyznawania Lauru Konrada. Jak do tej pory grono jurorów, składające się z najwybitniejszych przedstawicieli środowiska teatralnego, przyznawać będzie tzw. mieszki - każdy o wartości 10 tys. zł. Reżyser, który otrzyma ich większość (przynajmniej 3), zdobędzie Laur Konrada festiwalu „Interpretacje”.

W jury, które będzie oceniało spektakle młodych reżyserów teatralnych zasiądą: scenografka oraz kostiumolożka Ewa Braun, krytyczka i historyczka sztuki Anda Rottenberg, reżyser Piotr Cieplak, aktor Krzysztof Majchrzak i kompozytor Olo Walicki.

Jeden z reżyserów otrzyma również nagrodę publiczności w wysokości 10 tys. zł, którą ufundował Samorząd Województwa Śląskiego.

Konkurs o Laur Konrada to nie jedyny konkurs podczas tegorocznej edycji „Interpretacji”. Specjalne, trzyosobowe jury oceniało będzie także spektakle telewizyjne zrealizowane w cyklu Teatroteka oraz słuchowiska Teatru Polskiego Radia. W konkursach Najlepsza Reżyseria Teatru Telewizji oraz Najlepsza Reżyseria Słuchowiska Radiowego pula nagród wynosi 20 tys. zł, co oznacza, że każdy z nagrodzonych reżyserów otrzyma po 10 tys. zł.

 Jeśli chodzi o konkursowe spektakle telewizyjne, w Katowicach zobaczymy następujące przedstawienia: „Porwać się na życie” Roberta Urbańskiego w reż. Michała Szcześniaka, „Cicha noc” Amanity Muskarii w reż. Pawła Paszty, „Spalenie Joanny” Magdaleny Miecznickiej w reż. Agaty Baumgart, „Gardenia 47” Elżbiety Chowaniec w reż. Wojciecha Urbańskiego oraz „Słabi” Magdaleny Drab w reż. Arkadiusza Biedrzyckiego. Wszyscy ci reżyserzy są związani z projektem o nazwie Teatroteka, który realizowany jest od kilku lat przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kuratorem tego cyklu jest Wojciech Majcherek.

Spośród konkursowych słuchowisk Teatru Polskiego Radia w programie znalazły się: „Warszawianka” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego, „Małżeństwo z kalendarza” Franciszka Bohomolca w reż. Jarosława Tumidajskiego, „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” Weroniki Murek w reż. Julii Mark, „Gate 0” autorstwa i w reż. Michała Zdunika oraz „Pewnego dnia wszystko to zmieści się w mniejszej torebce” Tamary Antonijević w reż. Małgorzaty Wdowik. Cykl ten nadzoruje Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Bogaty jest również program wydarzeń towarzyszących tegorocznej edycji festiwalu „Interpretacje”. Widzowie zostaną zaproszeni na projekcje filmów, spektakli, słuchowisk, wezmą udział w cyklu spotkań naukowych na temat reżyserii oraz w różnych rozmowach.

W ramach wydarzeń dodatkowych podczas festiwalu wyświetlane będą filmy, dokumentalne i fabularne. zrealizowane przez studentów Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Pokazane zostaną następujące dokumenty: „Biało-czerwoni z Chrząstawy” w reż. Krystiana Kamińskiego, „Proch” w reż. Jakuba Radeja, „Casting” w reż. Klaudii Kęskiej, „Sonda o kobietach” w reż. Mateusza Głowackiego, „Pasdar” w reż. Grzegorza Piekarskiego i „Tama” w reż. Natalii Koniarz. Nadzór nad tym cyklem sprawuje Andrzej Fidyk.

Jeśli chodzi o filmy fabularne, widzowie zobaczą: „Szczur” w reż. Anny Urbańczyk, „Nic nowego pod słońcem” w reż. Damiana Kocura, „Sweet Home Czyżewo” w reż. Jakuba Radeja, „Szczękościsk” w reż. Kordiana Kądzieli, „Magma” w reż. Pawła Maślony, „Chwila” w reż. Piotra Domalewskiego oraz „Chłopcy z motylkami” w reż. Marcina Filipowicza. Kuratorem tej części jest Michał Rosa.

W programie XIX edycji festiwalu nie zabraknie również słuchowisk prezentowanych w ramach cyklu „Polonia Restituta” z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Od początku lat 90., a nawet i wcześniej, Teatr Polskiego Radia przygotowywał słuchowiska związane z niezwykle ważną datą naszej najnowszej historii - 11 listopada 1918 roku. Narodowe Święto Niepodległości jest dziś świętem państwowym o wyjątkowym znaczeniu. Prezentujemy zestaw pięciu słuchowisk, których scenariusze w większości oparte są na materiałach dokumentalnych. Słuchowiska przedstawiają najważniejsze postaci i wydarzenia jesieni 1918 roku i lat walki o kształt II Rzeczpospolitej - mówi kurator cyklu Janusz Kukuła.

Zaprezentowane zostaną następujące słuchowiska: „Komendant niezłomny” Andrzeja Sowy i Krzysztofa Szweda w reż. Waldemara Modestowicza, „Listopad” Andrzeja Sowy w reż. Janusza Kukuły, „W drodze do Wersalu” Wojciecha Brodnickiego w reż. Sławomira Pietrzykowskiego, „Argument ostateczny (odc. 1-4)” Krystyny Broll-Jareckiej w reż. Zdzisława Dąbrowskiego oraz „Gałązka rozmarynu” Zygmunta Tempki-Nowakowskiego w reż. Andrzeja Zakrzewskiego. Widzowie zaproszeni zostaną również przez Wojciecha Majcherka do obejrzenia rejestracji spektakli teatralnych zrealizowanych przez znakomitych reżyserów, laureatów Lauru Konrada: „Kruma” Hanocha Levina w reż. Krzysztofa Warlikowskiego i „Bzika tropikalnego” na podstawie dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Grzegorza Jarzyny. Oba te spektakle zrewolucjonizowały polski teatr współczesny, a reżyserzy ci należą do najwybitniejszych polskich twórców teatralnych. Ponadto będzie okazja zobaczyć filmy dokumentalne poświęcone patronowi festiwalu - Konradowi Swinarskiemu, a także wziąć udział w spotkaniach: z kuratorami poszczególnych cykli oraz jurorami tegorocznej edycji „Interpretacji”. Tradycyjnie, po pokazach spektakli konkursowych, obywać się będą spotkania reżyserów z publicznością.

Ważnym elementem programu XIX edycji festiwalu będzie cykl wydarzeń naukowych poświęconych zjawisku szeroko rozumianej sztuki reżyserii. Do udziału w tym wydarzeniu zaproszeni zostali: prof. Zbigniew Kadłubek (Uniwersytet Śląski), dr Jakub Papuczys (Uniwersytet Jagielloński), dr hab. Marcin Napiórkowski (Uniwersytet Warszawski), dr Tomasz Plata (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza) i prof. Joanna Krakowska (Polska Akademia Nauk). Każde z wystąpień dedykowane będzie różnym wymiarom reżyserii, a na zakończenie konferencji zaplanowana została debata z udziałem kilku pokoleń reżyserek.

Historia Festiwalu:
Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” to jeden z nielicznych festiwali teatralnych w Polsce organizowanych z myślą o reżyserach. Organizowany jest w Katowicach od 1998 roku. W listopadzie 2018 roku, po przerwie w 2017 roku, odbędzie się jego XIX edycja.
Festiwal przez 15 edycji był dedykowany młodym reżyserom, którym nie minęło więcej niż 15 lat od debiutu. Spektakle tylko tych twórców mogły być brane pod uwagę przez selekcjonerów, którzy układali program konkursu. Początkowo w rywalizacji o Laur Konrada startowały także spektakle teatru telewizji (do 2006 roku).
Regułą stało się, że Festiwal zaczynał i kończył się spektaklem mistrzowskim, wyreżyserowanym  przez wybitnego twórcę polskiej sceny. Zwykle też ci mistrzowie zasiadali w pięcioosobowym, zmieniającym się co rok jury, złożonym z twórców, aktorów, pisarzy i znawców teatru.
Każdy z jurorów dysponował mieszkiem z 10 tys. złotych. Wręczał go następnie podczas finału reżyserowi, którego spektakl ocenił najwyżej. „Laur Konrada”, czyli główną nagrodę Festiwalu upamiętniającą wybitnego reżysera Konrada Swinarskiego zdobywał ten twórca, który otrzymał nagrody od co najmniej trzech jurorów. Jurorzy ogłaszali swoje indywidualne  decyzje po  ostatnim spektaklu publicznie. Dodatkowy mieszek z 10 tys. zł, ufundowany przez marszałka województwa śląskiego, trafiał do laureata nagrody publiczności.
Pierwsza edycja Festiwalu „Interpretacje” odbyła się w 1998 roku w Katowicach. Od tego  czasu Festiwal  miał miejsce w Katowicach co roku, z jedną przerwą w 2004 roku. Laur  Konrada przyznano 16 razy. Dwie edycje - w roku 2000 i 2010 - nie przyniosły rozstrzygnięcia.
Dotychczasowymi  laureatami  Festiwalu byli: Anna Augustynowicz (1998), Grzegorz Jarzyna (1999), Remigiusz Brzyk (dwukrotnie - 2001 i 2014), Wojciech  Smarzowski (2002), Krzysztof  Warlikowski (2003), Przemysław Wojcieszek (2005), Maja Kleczewska (dwukrotnie - 2006 i 2015), Mariusz Grzegorzek (2007), Iwona Kempa (2008), Jan Klata (2009), Radosław Rychcik (2011), Marcin Liber (2012), Monika Strzępka (2013) i Janusz Opryński (2016).
W latach 1998-2002 i 2007-2008 Dyrektorem Artystycznym Festiwalu był Kazimierz Kutz, zaś w latach 2003-2006 oraz 2009-2013 funkcję tę pełnił Jacek Sieradzki, pomysłodawca formuły przeglądu. W latach 2014-2016 Dyrektor Artystyczną była Katarzyna Janowska, która  zaproponowała nową formułę „Interpretacji”. Zniesiono granicę wiekową dla reżyserów, którzy mogą przystąpić  do  konkursu  (wcześniej  zapraszano do rywalizacji reżyserów, którzy debiutowali nie później niż 15 lat wstecz).

Szczegółowy program festiwalu:

Poniedziałek, 12 listopada 2018 roku
Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, Uniwersytet Śląski w Katowicach, ul. św. Pawła 3

Godz. 10.00 – Sala projekcyjna
Rozpoczęcie Festiwalu.
Konkursowe Słuchowisko Radiowe: Stanisław Wyspiański, „Warszawianka”, adaptacja i reżyseria Wawrzyniec Kostrzewski (54 min).

Godz. 11.10
Krótki film fabularny: „Nic nowego pod słońcem”, reżyseria Damian Kocur (25 min).

Godz. 11.45
Film dokumentalny: „Biało-czerwoni z Chrząstawy”, reżyseria Krystian Kamiński (53 min).
Spotkanie z prof. Andrzejem Fidykiem, kuratorem prezentacji filmów dokumentalnych.

Godz. 12.45
Konkurs spektakli telewizyjnych; produkcja WFDiF, zrealizowanych w ramach cyklu Teatroteka.
Robert Urbański, „Porwać się na życie”, reżyseria Michał Szcześniak (56 min).

Godz. 14.30
„Polonia Restituta”; 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, słuchowisko Teatru Polskiego Radia: „Komendant niezłomny”, reżyseria Waldemar Modestowicz.

Pałac Młodzieży w Katowicach, ul. Mikołowska 26
Godz. 16.00 
Spektakl konkursowy: Magda Fertacz, „Puppenhaus. Kuracja”, reżyseria Jędrzej Piaskowski, TR Warszawa (90 min).

Sala widowiskowa, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, pl. Sejmu Śląskiego 2
Godz. 18.30
Uroczyste rozpoczęcie XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE 2018 w Katowicach.
Spektakl mistrzowski: „Wyjeżdżamy”, reżyseria Krzysztof Warlikowski, na podstawie dramatu Hanocha Levina, „Pakujemy manatki”, Nowy Teatr w Warszawie (210 min).
Sala 211 - Po spektaklu spotkanie autorów z publicznością.

Wtorek, 13 listopada 2018 roku
Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, Uniwersytet Śląski w Katowicach, ul. św. Pawła 3

Godz. 10.00 - Sala projekcyjna
Słuchowisko konkursowe Teatru Polskiego Radia: Franciszek Bohomolec, „Małżeństwo z kalendarza”, adaptacja, reżyseria i opracowanie muzyczne. Jarosław Tumidajski (54 min).

Godz. 11.10
Krótki film fabularny: „Sweet Home Czyżewo”, reżyseria Jakub Radej (25 min).

Godz. 11.45
Krótki film dokumentalny: „Proch”, reżyseria Jakub Radej (24 min).

Godz. 12.20
Konkurs spektakli telewizyjnych, produkcja WFDiF, zrealizowanych w ramach cyklu Teatroteka.
Elżbieta Chowaniec „Gardenia 47”, reżyseria Wojciech Urbański (47 min).

Godz. 13.20
Wykład prof. Zbigniewa Kadłubka (Uniwersytet Śląski): „Polis ateńskie jako miejsce interpretacji teatralnych”.

Godz. 14.10
„Polonia Restituta”; 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, słuchowisko Teatru Polskiego Radia: Andrzej Sowa, „Listopad”, reżyseria Janusz Kukuła (54 min).
Spotkanie z Januszem Kukułą, głównym reżyserem i dyrektorem Teatru Polskiego Radia.

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Rynek 10

Godz. 19.00
Spektakl konkursowy: „Chłopi”, wg Stanisława Władysława Reymonta, reżyseria Krzysztof Garbaczewski, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie (190 min).
Po spektaklu spotkanie autorów z publicznością.

Środa, 14 listopada 2018 roku
Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, Uniwersytet Śląski w Katowicach, ul. św. Pawła 3

Godz. 10.00 – Sala projekcyjna
Słuchowisko konkursowe Teatru Polskiego Radia: Weronika Murek, „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”, reżyseria Julia Mark (54 min).

Godz. 11.00
Krótki film fabularny: „Szczękościsk”, reżyseria Kordian Kądziela (30 min).

Godz. 11.30
Krótki film dokumentalny; „Casting”, reżyseria Klaudia Kęska (20 min).

Godz. 11.50
Krótki film dokumentalny; „Gdybym tylko był pająkiem”, reżyseria Katarzyna Warzecha, Alex Casianov, Martyna Majewska (18 min).

Godz. 12.20
Konkurs spektakli telewizyjnych, produkcja WFDiF, zrealizowanych w ramach cyklu Teatroteka.
Magdalena Miecznicka, „Spalenie Joanny”, reżyseria Agata Baumgart (51 min).

Godz. 13.20
„Polonia Restituta”; 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, słuchowisko Teatru Polskiego Radia: Wojciech Brodnicki, „W drodze do Wersalu”, reżyseria Sławomir Pietrzykowski.

Godz. 14.15
Wykład dr Jakuba Papuczysa (Uniwersytet Jagielloński): „Thriller w ostatnich sekundach, czyli kilka słów o dramaturgii przedstawienia sportowego”.

Pałac Młodzieży w Katowicach, ul. Mikołowska 26

Godz. 18.00
Spektakl konkursowy: Delmore Schwartz; „In Dreams Begin Responsibilities” („Zobowiązania zaczynają się w snach”), reżyseria Magda Szpecht, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (65 min).

Godz. 20.30
Spektakl konkursowy: Delmore Schwartz „In Dreams Begin Responsibilities” („Zobowiązania zaczynają się w snach”), reżyseria Magda Szpecht, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Po spektaklu spotkanie autorów przedstawienia z publicznością.
Czwartek, 15 listopada 2018 roku
Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, Uniwersytet Śląski w Katowicach, ul. św. Pawła 3

Godz. 10.00 - Sala projekcyjna
Słuchowisko konkursowe Teatru Polskiego Radia: Michał Zdunik, „Gate 0”, reżyseria i muzyka Michał Zdunik (54 min).

Godz. 11.10
Krótki film fabularny: „Chwila”, reżyseria Piotr Domalewski (15 min).

Godz. 11.45
Film dokumentalny: „Sonda o kobietach”, reżyseria Mateusz Głowacki (30 min).

Godz. 12.25
Konkurs spektakli telewizyjnych, produkcja WFDiF, zrealizowanych w ramach cyklu Teatroteka.
Amanita Muskaria, „Cicha Noc”, reżyseria Paweł Paszta (45 min).

Godz. 13.15
„Polonia Restituta”; 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, słuchowisko Teatru Polskiego Radia: Krystyna Broll-Jarecka, „Argument ostateczny” (odc. 1-4, o Wojciechu Korfantym), reżyseria Zdzisław Dąbrowski (54 min).

Godz. 16.00
Wykład dr hab. Marcina Napiórkowskiego (Uniwersytet Warszawski): „Kto się czai za kulisami? Metafory teatru w polityce, kulturze popularnej i teoriach spiskowych”.

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Rynek 10

Godz. 19.00
Spektakl konkursowy: Marta Sokołowska „Reykjavík‘74”, reżyseria Katarzyna Kalwat, Teatr Dramatyczny im. Wilama Horzycy w Toruniu (95 min).
Po spektaklu spotkanie autorów przedstawienia z publicznością.

Piątek, 16 listopada 2018 roku
Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ul. św. Pawła 3

Godz. 10.00 – Sala projekcyjna
Słuchowisko konkursowe Teatru Polskiego Radia: Tamara Antonijević, „Pewnego dnia wszystko to zmieści się w mniejszej torebce”, reżyseria Małgorzata Wdowik (54 min).

Godz. 11.10
Krótkie filmy fabularne:
1. „Szczur” reżyseria Anna Urbańczyk (12 min).
2. „Magma” reżyseria Paweł Maślona (30 min).
Spotkanie z Michałem Rosą, kuratorem prezentacji krótkich filmów fabularnych.

Godz. 12.30
1. Krótki film dokumentalny „Pasdar”, reżyseria Grzegorz Piekarski (14 min).
2. Film dokumentalny „Tama”, reżyseria Natalia Koniarz (22 min).
Spotkanie z Beatą Dzianowicz i Andrzejem Fidykiem, kuratorami prezentacji filmów dokumentalnych.

Godz. 13.15
Konkurs spektakli telewizyjnych, produkcja WFDiF, zrealizowanych w ramach cyklu Teatroteka.
Magdalena Drab, „Słabi”, reżyseria Arek Biedrzycki (60 min).

Spotkanie z Wojciechem Majcherkiem, kuratorem konkursowego pokazu spektakli telewizyjnych, produkcja WFDiF, zrealizowane w ramach cyklu Teatroteka.

Godz. 14.30
„Polonia Restituta”; 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, słuchowisko Teatru Polskiego Radia: Zygmunt Nowakowski, „Gałązka rozmarynu”, reżyseria Andrzej Zakrzewski.

Godz. 16.00.
Wykład dr Tomasza Platy (Akademia Teatralna w Warszawie): „Czy post-teatr wymaga post-reżyserii?”.

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Rynek 10

Godz. 19.00
Spektakl konkursowy: „Zakonnice odchodzą po cichu”, reżyseria Daria Kopiec, oparty na motywach książki Marty Abramowicz, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu (75 min).
Po spektaklu spotkanie autorów z publicznością.


Sobota, 17 listopada 2018 roku
Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, 
Scena Kameralna, ul. Warszawska 2

Godz. 12.00
„Reżyseria jest kobietą”, spotkanie dyskusyjne poprowadzi prof. Joanna Krakowska (Polska Akademia Nauk).

Teatr Bez Sceny Andrzeja Dopierały, ul. 3 maja 11

Godz. 14.00
Pokaz rejestracji telewizyjnej: „Bzik Tropikalny” wg Stanisława Ignacego Witkiewicza, reżyseria Grzegorz Jarzyna. Telewizja Polska S.A., 1999 rok (100 min).

Godz. 16.00
Pokaz rejestracji telewizyjnej: Hanoch Levin, „Krum”, reżyseria Krzysztof Warlikowski. TVP Kultura, 2007 rok (180 min).

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego,
Scena Kameralna, ul. Warszawska 2

Godz. 19.00
Monodram na motywach „Oni” Stanisława Ignacego Witkiewicza, „On”, reżyseria i scenografia Radosław Maciąg, laureat 7. Forum Młodej Reżyserii w 2017 roku, organizowanego przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (40 min).

Niedziela, 18 listopada 2018 roku
Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego,
Scena Kameralna, ul. Warszawska 2

Godz. 12.00
Pokaz filmu dokumentalnego o teatrze Konrada Swinarskiego; „Lot” w reżyserii Krzysztofa Miklaszewskiego. TVP Kraków, 1999, (35 min).

Godz. 12.45
Spotkanie z Jerzym Trelą. Rozmowa o teatrze Konrada Swinarskiego.

Godz. 14.00
Panel dyskusyjny z udziałem:
Andy Rottenberg, Ewy Braun, Grzegorza Jarzyny, Krzysztofa Majchrzaka, Piotra Cieplaka, Olo Walickiego.

Godz. 15.00
Pokaz filmu dokumentalnego poświęconego twórczości Konrada Swinarskiego (1929-1975); „Wierność wobec zmienności. O teatrze Konrada Swinarskiego”, reżyseria Krzysztof Domagalik. TVP, 1981 (90 min).

Sala widowiskowa, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, pl. Sejmu Śląskiego 2

Godz. 18.00
Spektakl mistrzowski: Marius von Mayenburg, „Męczennicy”, reżyseria Grzegorz Jarzyna, TR Warszawa (120 min).

Godz. 20.00

Gala wręczenia nagród XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE 2018 w Katowicach.

Poniedziałek, 12 listopada 2018 roku
Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, Uniwersytet Śląski w Katowicach, ul. św. Pawła 3

Godz. 10.00 – Sala projekcyjna
Rozpoczęcie Festiwalu.
Konkursowe Słuchowisko Radiowe: Stanisław Wyspiański, „Warszawianka”, adaptacja i reżyseria Wawrzyniec Kostrzewski (54 min).

Godz. 11.10
Krótki film fabularny: „Nic nowego pod słońcem”, reżyseria Damian Kocur (25 min).

Godz. 11.45
Film dokumentalny: „Biało-czerwoni z Chrząstawy”, reżyseria Krystian Kamiński (53 min).
Spotkanie z prof. Andrzejem Fidykiem, kuratorem prezentacji filmów dokumentalnych.

Godz. 12.45
Konkurs spektakli telewizyjnych; produkcja WFDiF, zrealizowanych w ramach cyklu Teatroteka.
Robert Urbański, „Porwać się na życie”, reżyseria Michał Szcześniak (56 min).

Godz. 14.30
„Polonia Restituta”; 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, słuchowisko Teatru Polskiego Radia: „Komendant niezłomny”, reżyseria Waldemar Modestowicz.

Pałac Młodzieży w Katowicach, ul. Mikołowska 26
Godz. 16.00 
Spektakl konkursowy: Magda Fertacz, „Puppenhaus. Kuracja”, reżyseria Jędrzej Piaskowski, TR Warszawa (90 min).

Sala widowiskowa, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, pl. Sejmu Śląskiego 2
Godz. 18.30
Uroczyste rozpoczęcie XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE 2018 w Katowicach.
Spektakl mistrzowski: „Wyjeżdżamy”, reżyseria Krzysztof Warlikowski, na podstawie dramatu Hanocha Levina, „Pakujemy manatki”, Nowy Teatr w Warszawie (210 min).
Sala 211 - Po spektaklu spotkanie autorów z publicznością.

Wtorek, 13 listopada 2018 roku
Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, Uniwersytet Śląski w Katowicach, ul. św. Pawła 3

Godz. 10.00 - Sala projekcyjna
Słuchowisko konkursowe Teatru Polskiego Radia: Franciszek Bohomolec, „Małżeństwo z kalendarza”, adaptacja, reżyseria i opracowanie muzyczne. Jarosław Tumidajski (54 min).

Godz. 11.10
Krótki film fabularny: „Sweet Home Czyżewo”, reżyseria Jakub Radej (25 min).

Godz. 11.45
Krótki film dokumentalny: „Proch”, reżyseria Jakub Radej (24 min).

Godz. 12.20
Konkurs spektakli telewizyjnych, produkcja WFDiF, zrealizowanych w ramach cyklu Teatroteka.
Elżbieta Chowaniec „Gardenia 47”, reżyseria Wojciech Urbański (47 min).

Godz. 13.20
Wykład prof. Zbigniewa Kadłubka (Uniwersytet Śląski): „Polis ateńskie jako miejsce interpretacji teatralnych”.

Godz. 14.10
„Polonia Restituta”; 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, słuchowisko Teatru Polskiego Radia: Andrzej Sowa, „Listopad”, reżyseria Janusz Kukuła (54 min).
Spotkanie z Januszem Kukułą, głównym reżyserem i dyrektorem Teatru Polskiego Radia.

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Rynek 10

Godz. 19.00
Spektakl konkursowy: „Chłopi”, wg Stanisława Władysława Reymonta, reżyseria Krzysztof Garbaczewski, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie (190 min).
Po spektaklu spotkanie autorów z publicznością.

 

 

 

Środa, 14 listopada 2018 roku
Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, Uniwersytet Śląski w Katowicach, ul. św. Pawła 3

Godz. 10.00 – Sala projekcyjna
Słuchowisko konkursowe Teatru Polskiego Radia: Weronika Murek, „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”, reżyseria Julia Mark (54 min).

Godz. 11.00
Krótki film fabularny: „Szczękościsk”, reżyseria Kordian Kądziela (30 min).

Godz. 11.30
Krótki film dokumentalny; „Casting”, reżyseria Klaudia Kęska (20 min).

Godz. 11.50
Krótki film dokumentalny; „Gdybym tylko był pająkiem”, reżyseria Katarzyna Warzecha, Alex Casianov, Martyna Majewska (18 min).

Godz. 12.20
Konkurs spektakli telewizyjnych, produkcja WFDiF, zrealizowanych w ramach cyklu Teatroteka.
Magdalena Miecznicka, „Spalenie Joanny”, reżyseria Agata Baumgart (51 min).

Godz. 13.20
„Polonia Restituta”; 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, słuchowisko Teatru Polskiego Radia: Wojciech Brodnicki, „W drodze do Wersalu”, reżyseria Sławomir Pietrzykowski.

Godz. 14.15
Wykład dr Jakuba Papuczysa (Uniwersytet Jagielloński): „Thriller w ostatnich sekundach, czyli kilka słów o dramaturgii przedstawienia sportowego”.

Pałac Młodzieży w Katowicach, ul. Mikołowska 26

Godz. 18.00
Spektakl konkursowy: Delmore Schwartz; „In Dreams Begin Responsibilities” („Zobowiązania zaczynają się w snach”), reżyseria Magda Szpecht, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (65 min).

Godz. 20.30
Spektakl konkursowy: Delmore Schwartz „In Dreams Begin Responsibilities” („Zobowiązania zaczynają się w snach”), reżyseria Magda Szpecht, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Po spektaklu spotkanie autorów przedstawienia z publicznością.
Czwartek, 15 listopada 2018 roku
Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, Uniwersytet Śląski w Katowicach, ul. św. Pawła 3

Godz. 10.00 - Sala projekcyjna
Słuchowisko konkursowe Teatru Polskiego Radia: Michał Zdunik, „Gate 0”, reżyseria i muzyka Michał Zdunik (54 min).

Godz. 11.10
Krótki film fabularny: „Chwila”, reżyseria Piotr Domalewski (15 min).

Godz. 11.45
Film dokumentalny: „Sonda o kobietach”, reżyseria Mateusz Głowacki (30 min).

Godz. 12.25
Konkurs spektakli telewizyjnych, produkcja WFDiF, zrealizowanych w ramach cyklu Teatroteka.
Amanita Muskaria, „Cicha Noc”, reżyseria Paweł Paszta (45 min).

Godz. 13.15
„Polonia Restituta”; 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, słuchowisko Teatru Polskiego Radia: Krystyna Broll-Jarecka, „Argument ostateczny” (odc. 1-4, o Wojciechu Korfantym), reżyseria Zdzisław Dąbrowski (54 min).

Godz. 16.00
Wykład dr hab. Marcina Napiórkowskiego (Uniwersytet Warszawski): „Kto się czai za kulisami? Metafory teatru w polityce, kulturze popularnej i teoriach spiskowych”.

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Rynek 10

Godz. 19.00
Spektakl konkursowy: Marta Sokołowska „Reykjavík‘74”, reżyseria Katarzyna Kalwat, Teatr Dramatyczny im. Wilama Horzycy w Toruniu (95 min).
Po spektaklu spotkanie autorów przedstawienia z publicznością.

 

 

 

Piątek, 16 listopada 2018 roku
Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ul. św. Pawła 3

Godz. 10.00 – Sala projekcyjna
Słuchowisko konkursowe Teatru Polskiego Radia: Tamara Antonijević, „Pewnego dnia wszystko to zmieści się w mniejszej torebce”, reżyseria Małgorzata Wdowik (54 min).

Godz. 11.10
Krótkie filmy fabularne:
1. „Szczur” reżyseria Anna Urbańczyk (12 min).
2. „Magma” reżyseria Paweł Maślona (30 min).
Spotkanie z Michałem Rosą, kuratorem prezentacji krótkich filmów fabularnych.

Godz. 12.30
1. Krótki film dokumentalny „Pasdar”, reżyseria Grzegorz Piekarski (14 min).
2. Film dokumentalny „Tama”, reżyseria Natalia Koniarz (22 min).
Spotkanie z Beatą Dzianowicz i Andrzejem Fidykiem, kuratorami prezentacji filmów dokumentalnych.

Godz. 13.15
Konkurs spektakli telewizyjnych, produkcja WFDiF, zrealizowanych w ramach cyklu Teatroteka.
Magdalena Drab, „Słabi”, reżyseria Arek Biedrzycki (60 min).

Spotkanie z Wojciechem Majcherkiem, kuratorem konkursowego pokazu spektakli telewizyjnych, produkcja WFDiF, zrealizowane w ramach cyklu Teatroteka.

Godz. 14.30
„Polonia Restituta”; 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, słuchowisko Teatru Polskiego Radia: Zygmunt Nowakowski, „Gałązka rozmarynu”, reżyseria Andrzej Zakrzewski.

Godz. 16.00.
Wykład dr Tomasza Platy (Akademia Teatralna w Warszawie): „Czy post-teatr wymaga post-reżyserii?”.

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Rynek 10

Godz. 19.00
Spektakl konkursowy: „Zakonnice odchodzą po cichu”, reżyseria Daria Kopiec, oparty na motywach książki Marty Abramowicz, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu (75 min).
Po spektaklu spotkanie autorów z publicznością.


Sobota, 17 listopada 2018 roku
Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, 
Scena Kameralna, ul. Warszawska 2

Godz. 12.00
„Reżyseria jest kobietą”, spotkanie dyskusyjne poprowadzi prof. Joanna Krakowska (Polska Akademia Nauk).

Teatr Bez Sceny Andrzeja Dopierały, ul. 3 maja 11

Godz. 14.00
Pokaz rejestracji telewizyjnej: „Bzik Tropikalny” wg Stanisława Ignacego Witkiewicza, reżyseria Grzegorz Jarzyna. Telewizja Polska S.A., 1999 rok (100 min).

Godz. 16.00
Pokaz rejestracji telewizyjnej: Hanoch Levin, „Krum”, reżyseria Krzysztof Warlikowski. TVP Kultura, 2007 rok (180 min).

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego,
Scena Kameralna, ul. Warszawska 2

Godz. 19.00
Monodram na motywach „Oni” Stanisława Ignacego Witkiewicza, „On”, reżyseria i scenografia Radosław Maciąg, laureat 7. Forum Młodej Reżyserii w 2017 roku, organizowanego przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (40 min).

 

 

 

 

 

 

 

Niedziela, 18 listopada 2018 roku
Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego,
Scena Kameralna, ul. Warszawska 2

Godz. 12.00
Pokaz filmu dokumentalnego o teatrze Konrada Swinarskiego; „Lot” w reżyserii Krzysztofa Miklaszewskiego. TVP Kraków, 1999, (35 min).

Godz. 12.45
Spotkanie z Jerzym Trelą. Rozmowa o teatrze Konrada Swinarskiego.

Godz. 14.00
Panel dyskusyjny z udziałem:
Andy Rottenberg, Ewy Braun, Grzegorza Jarzyny, Krzysztofa Majchrzaka, Piotra Cieplaka, Olo Walickiego.

Godz. 15.00
Pokaz filmu dokumentalnego poświęconego twórczości Konrada Swinarskiego (1929-1975); „Wierność wobec zmienności. O teatrze Konrada Swinarskiego”, reżyseria Krzysztof Domagalik. TVP, 1981 (90 min).

Sala widowiskowa, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, pl. Sejmu Śląskiego 2

Godz. 18.00
Spektakl mistrzowski: Marius von Mayenburg, „Męczennicy”, reżyseria Grzegorz Jarzyna, TR Warszawa (120 min).

Godz. 20.00
Gala wręczenia nagród XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE 2018 w Katowicach.

Tagi: festiwal INTERPRETACJE Katowice Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje reżyseria spektakl teatr

PDF Print