języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek

Plac Sejmu Śląskiego 2 40-032 Katowice

Dojazd

Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny DYKTANDO 2018

Setki uczestników zasiądą do kolejnej narodowej klasówki, tym razem w stulecie niepodległości Polski, w niedzielę 14 października w sali Miasta Ogrodów w Katowicach (pl. Sejmu Śląskiego). Jeszcze można się zapisać – organizatorzy czekają do 2 października.

W tym roku, ponownie, tekst narodowej klasówki zgodził się napisać przewodniczący Jury prof. dr hab. Andrzej Markowski. W skład Jury w 2018 roku wchodzą: prof. Andrzej Markowski - przewodniczący, prof. Tadeusz Zgółka, prof. dr hab. Jerzy Bralczyk, prof. dr hab. Edward Polański, ks. prof. dr hab. Wiesław Przyczyna, prof. Jerzy Podracki, prof. Danuta Krzyżyk - sekretarz.

Organizatorzy gwarantują udział 978 osobom, które jako pierwsze zarejestrują swoje zgłoszenie udziału w konkursie, wypełniając formularz na stronie www.dyktando.info.pl. W konkursie nie mogą uczestniczyć absolwenci filologii polskiej z tytułem magistra bądź licencjata, a także pracownicy naukowi z tego zakresu. W konkursie nie mogą również brać udziału laureaci (zwycięzcy) poprzednich Dyktand. Pełna lista osób zakwalifikowanych do udziału w konkursie oraz lista osób rezerwowych zostanie ogłoszona do 5 października na oficjalnej stronie konkursu. Konkurs jest przeznaczony dla osób od 16 roku życia.

W tekście dyktanda użyte zostaną wyłącznie wyrazy odnotowane w „Wielkim słowniku ortograficznym PWN” pod redakcją Edwarda Polańskiego. Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa 2016 lub utworzone zgodnie z zapisanymi w tym wydaniu słownika zasadami. Ocenie podlegać będzie zarówno poprawność ortograficzna, jak i interpunkcyjna.

Ogłoszenie wyników planowane jest na godz. 15.00.

Zwycięzca otrzyma tytuł Mistrza Ortografii Polskiej i nagrodę w wysokości 30 tys. zł. Laureaci II i III miejsca otrzymają odpowiednio 15 tys. zł i 5 tys. zł. Dodatkowo organizator przewidział dla laureatów nagrody rzeczowe: bony do księgarni PWN oraz pióra marki Pióra Polskie. Dyktando 2018 transmitowane będzie na żywo w TVP Katowice. Retransmisja w TVP Polonia.

Tekst Dyktanda będzie czytał prof. dr hab. Andrzej Markowski.

Pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego DYKTANDO była śp. Krystyna Bochenek – dziennikarka Radia Katowice, Senator RP i Wicemarszałek Senatu RP VII kadencji. Narodową klasówkę w Katowicach pisało do tej pory ponad 53 tys. osób. Pierwsze Dyktanda odbywały się w studiu koncertowym Radia Katowice, potem w Górnośląskim Centrum Kultury, następnie dwukrotnie w katowickim Spodku (2005, 2006), gromadząc za każdym razem po kilka tysięcy osób. Od 2006 roku Dyktando organizowane było przez Instytucję Kultury „Estradę Śląską”, a obecnie przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucje Kultury im. Krystyny Bochenek. Dyktando transmitowane było przez Polskie Radio i Telewizję Polską, dzięki czemu z ortografią zmagały się tysiące widzów i słuchaczy. Dwukrotnie można było też pisać tekst dyktanda za pośrednictwem komunikatora Gadu Gadu. Dyktanda odbywały się również za granicą - we Francji, Austrii, Szwecji, na Litwie, Białorusi.
Kilkakrotnie tekst Dyktanda został napisany bezbłędnie. Po raz pierwszy w 1993 roku przez Stefana Kamockiego – nauczyciela z Piotrkowa Trybunalskiego. Dyktando od 1993 roku piszą również goście specjalni: dziennikarze, politycy, aktorzy, sportowcy, piosenkarze, a wśród nich m.in. Marek  Borowski, Jerzy Owsiak, Agata Wróbel, Grzegorz Turnau. W 2010 roku odbyło się Dyktando Mistrzów, w którym udział wzięli laureaci wszystkich dotychczasowych edycji imprezy.
Autorami tekstów Dyktanda i jurorami byli wybitni polscy językoznawcy - profesorowie: Antonina Grybosiowa, Walery Pisarek, Andrzej Markowski, Jerzy Bralczyk, Jerzy Podracki, Jerzy Dunaj, Edward Polański.

Tagi: CKK Dyktando Katowice

PDF Print