języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Centrum Handlowe Agora w Bytomiu

Ulica plac Tadeusza Kościuszki 41-902 Bytom

Dojazd

„Ukraina” – wystawa zdjęć Daniela Dmitriewa w Agorze Bytom

Od 2 października w Galerii na Poziomiebytomskiej Agory można oglądać wystawę pt. „Ukraina”. Autorem zdjęć jest Daniel Dmitriew, zdobywca kilku nagród Śląskiej Fotografii Prasowej. Fotoreporter przejechał od Lwowa do Odessy, aby uwiecznić codzienne życie toczące się w małych miejscowościach za Bugiem.

Fotografuje od prawie 20 lat. Studiował na wydziale ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej w Bytomiu, ale przyszłość ostatecznie związał z fotografią. Ukończył kurs korespondenta wojennego w Kielcach i jako wolny strzelec przemierza świat z aparatem fotograficznym. Od 2015 roku związany jest z warszawską Agencją Fotografów FORUM. Niedawno był za Bugiem, skąd przywiózł autentyczne i pełne prawdy zdjęcia o tamtejszym życiu zwykłego człowieka. Część z nich można oglądać w październiku i w listopadzie na wystawie „Ukraina” w Galerii na Poziomie w Agorze Bytom.

- Podróżowałem po Ukrainie samochodem, od Lwowa, przez Kamieniec Podolski, po Odessę – opowiada fotoreporter Daniel Dmitriew, trzykrotny laureat Śląskiej Fotografii Prasowej. – Zatrzymywałem się w małych miejscowościach, czasami nawet nie wiedziałem, jak się nazywają – wspomina.

Podczas wyprawy fotografował przypadkowo spotkane osoby, mieszkańców w ich codziennych czynnościach: dzieci na podwórzach, ekspedientki, przechodniów na ulicach, kupców na straganach, gospodarzy przed domami. Wykonywał też portrety. Osoby, które uwieczniał na zdjęciach, były ciekawe, dlaczego jakiś Polak spod Katowic interesuje się ich życiem.

- To dla nich niespotykane, że ktoś może odwiedzić ich z aparatem, poświęcić im chwilę uwagi i się nad nimi pochylić. Zawsze staram się spędzić z nimi kilka godzin, zrozumieć ich życie. Zdjęcie to finał rozmowy – podkreśla Daniel Dmitriew.

Jego ulubionym gatunkiem jest reportaż społecznie zaangażowany, dotykający bezpośrednio problemów współczesnego świata. Fotograf nie kryje, że chciałby pokazywać świat takim, jakim on sam go widzi. Uważa, że obraz służy wyszczególnianiu rzeczy powierzchownie niewidocznych. Wierzy, że więź nawiązana z człowiekiem jest widoczna na każdej fotografii. Takie podejście pozwoliło mu na zrealizowanie cykli zdjęć o imigrantach w dżungli w Calais we Francji, o uchodźcach próbujących przedostać się tirami do Dover czy o bezdomnych z Gliwic, pośród których spędził rok.

- Daniel Dmitriew zawsze wybiera ciekawe tematy, często takie, których inni boją się poruszać. Tym razem zdecydowaliśmy, że wystawa potrwa dwa miesiące. Na zdjęciach można zaobserwować codzienne życie toczące się w nieznanych zakątkach Ukrainy – zachęca Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom.

 „Ukraina” to kolejna wystawa prezentowana w Agorze Bytom. W we wrześniu odwiedzający mogli podziwiać fotografie Ewy Zielińskiej na wystawie „Bytom był i jest piękny”. Latem prezentowana była wystawa „W pracy” autorstwa Krzysztofa Gołucha, przedstawiająca życie i pracę osób niepełnosprawnych intelektualnie. W ciągu 7 lat w Agorze Bytom zorganizowano ponad 90 autorskich wystaw.

„Ukraina” – wystawa zdjęć Daniela Dmitriewa,
2 października – 3 grudnia 2018,
Agora Bytom – Galeria na Poziomie, poziom 3,
wstęp wolny.

Tagi: Agora Bytom Bytom wystawa

PDF Print