języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Katowice

Dojazd

Festiwal Muzyki Improwizowanej: jazz i okolice/jazz & beyond 2018

Festiwal Muzyki Improwizowanej jest bezpośrednią kontynuacją cyklicznej imprezy muzycznej, realizowanej pod tym samym tytułem od 10 lat w Katowicach.

JaZZ i okolice był organizowany od 2002 roku w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek. Cykl prezentował wybitnie osobowości muzyki improwizowanej i jazzowej. Od samego poczatku jego nadrzędnym celem było wskazywanie i promowanie nowych - ale i tych o ugruntowanej pozycji artystycznej - zjawisk muzycznych oraz kreatywnych, poszukujących twórców działających w obrębie nie jednego, lecz wielu muzycznych gatunków i tradycji.

Począwszy od 2012 roku Festiwal jazz i okolice/jazz & beyond realizowany będzie jako wydarzenie odbywające się w kilku miastach regionu: Katowicach, Sosnowcu, Chorzowie i  Gliwicach w okresie trzech jesiennych miesięcy: od końca września do połowy grudnia.

Pomysłodawcą cyklu i festiwalu jest Andrzej Kalinowski.

Program tegorocznej edycji:

Tom Rainey Obbligato Quintet (USA)
11 października 2018 godz. 20:00 | Kinoteatr Rialto, ul. Św. Jana 24, 40-012 Katowice

Ralph Alessi - trąbka;
Ingrid Laubrock - saksofon tenorowy
Jacob Sacks – fortepian
Drew Gress – kontrabas
Tom Rainey - perkusja

O wydarzeniu więcej <tutaj>.

Wacław Zimpel SAAGARA (PL / INDIE)
07 listopada 2018 godz. 20:00 | Sztygarka, Piotra Skargi 34d, 41-500 Chorzów

Wacław Zimpel SAAGARA to pięciu uznanych wirtuozów i dwa muzyczne światy, które spotykają się na jednej scenie.

Giridhar Udupa, Bharghava Halambi, K Raja i Mysore N. Karthik  są najwybitniejszymi muzykami hinduskimi młodego pokolenia. Na co dzień mieszkają w Bangalore, lecz występują w największych salach koncertowych świata (m.in. Carnegie Hall, Opera w Sydney). Wacław Zimpel jest klasycznie wykształconym wirtuozem klarnetu, kojarzonym głównie ze sceną muzyki improwizowanej. W swoich projektach wielokrotnie odwoływał się już do tradycji i rytuałów muzycznych innych kultur.

Samuel Blaser, Marc Ducret & Peter Bruun Trio and special guest: Maciej Obara (SUI / F / DEN / PL)
11 listopada 2018 godz. 19:00 | Jazz Club Hipnoza, Plac Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice

Samuel Blaser Trio
Samuel Blaser – puzon (Szwajcaria)
Marc Ducret – gitara (Francja)
Peter Bruun – perkusja (Dania)

Trio Blaser-Ducret-Brunn to jeden z najbardziej oryginalnych europejskich zespołów. Trio, które pomyślane jest nie dlatego, żeby wprowadzić w życie ideę nietypowego składu instrumentalnego i prosto pobawić się możliwościami brzmieniowymi, ale dlatego, że trzy różne muzyczne osobowości łączy wspólnota patrzenia na muzykę, jednorodna myśl organizowania dźwiękowej i brzmieniowej przestrzeni oraz imponujący rozmach wykonania. Tu nie ma co opowiadać, jak fantastycznymi są instrumentalistami czy w jak bardzo szerokim kontekście stylistycznym potrafią się znajdować. To rzecz oczywista i nie podlegająca dyskusji. Każdy z nich to dodatkowo ogromnie oryginalny muzyk i instrumentalista dysponujący chyba nieograniczoną paletą środków wyrazu. Szczególnie Blaser, a może jeszcze bardziej nawet Ducret – artysta, w którego grze słychać wszystko. Rockową zadziorność, jazzowy feeling, bluesowy drive oraz abstrakcyjność myśli, jakby jednym z jego nauczycieli był sam Derek Bailey. Ale żeby było jasne, nie brzmi ani rockowo, ani jazzowo, ani bluesowo ani do końca abstrakcyjnie. Brzmi jak nikt inny, brzmi jak Marc Ducret. Jaka szkoda, że tak rzadko możemy go słuchać w Polsce” – opisuje Maciej Karłowski z portalu jazzarium.pl.

Štěpánka Balcarová Sextet & Malgorzata Hutek: Life and Happiness of Julian Tuwim (CZ / PL)
15 listopada 2018 godz. 20:00 | Mediateka w Tychach, Aleja Marszałka Piłsudskiego 16 , 43-100 Tychy

Štěpánka Balcarová Sextet & Malgorzata Hutek
Malgorzata Hutek – wokal;
Štěpánka Balcarová – trabka;|
Marcel Bárta - saksofony, klarnety;
Robert Fischmann – flety;
Nikola Kolodziejczyk – fortepian;
Jaromír Honzák – kontrabas;
Grzegorz Maslowski – perkusja

Štěpánka Balcarová jest czeską trębaczką, kompozytorką i dyrygentką. W 2012 roku ukończyła studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w Instytucie Jazzu. Studiowała też jazz i aranżację w austriackim Grazu, u amerykańskiego aranżera i puzonisty Edwarda Partyki. Obecnie mieszka w Pradze, gdzie pracuje jako nauczyciel w Konserwatorium i Szkole im. Jaroslava Ježka oraz w dziale JAMA JAMA. Štěpánka Balcarová jest liderem kilku projektów muzycznych, są nimi czesko-polski Inner Spaces Quintet, duży zespół jazzowy Big Concept Art Orchestra oraz septet z polską wokalistką Małgorzatą Hutek. Aktywnie uczestniczy też w trio Petra Kořínka, oraz awangardowym projekcie polskiego pianisty Nikoli Kołodziejczyka Chord Nation. https://stepankabalcarova.cz/

Steve Coleman & Five Elements (USA) / Artur Dutkiewicz z zespołem Traveller Trio (PL)
24 listopada 2018 godz. 18:00 | Teatr Ziemi Rybnickiej, ul. Plac Teatralny 1 , 44-200 Rybnik

Bilety na biletyna.pl oraz w kasie teatru

Steve Coleman (ur. 20.09.1956 w Chicago) amerykański saksofonista, kompozytor, wizjoner współczesnej muzyki improwizowanej oraz wielki duchem filozof rytmu i czarnej kultury. Coleman jest powszechnie uważany za jednego z najbardziej wpływowych muzyków swojego pokolenia i jednego z najważniejszych saksofonistów w amerykańskim jazzie ostatnich trzydziestu lat. Od początku kariery podążał swoją własną ścieżką, odrzucając etykiety stylów i nurtów jazzu. Przesiąknięty muzyką Charlie Parkera, Johna Coltrane'a i Ornette Colemana, stał się jednym z najbardziej niezwykłych głosów saksofonu jazzowego, piewcą rozimprowizowanych Afroamerykanów, powracających do źródeł własnej kultury. Współzałożyciel, w połowie lat osiemdziesiątych, ruchu M-BASE, w którym inteligencja oraz duchowość wykreowały nową koncepcję harmonii oraz współpracy muzyków w zespole. Twórczość i idee Steve Colemana wywarły silny wpływ na rozwój muzyki, głównymi przedstawicielami ruchu M-BASE są muzycy tacy jak: Cassandra Wilson, Geri Allen, Robin Eubanks, Graham Haynes, Gary Thomas czy Greg Osby. Steve Coleman występował i nagrywał z takimi muzykami, jak: Sam Rivers, Cecil Taylor, Dave Holland, David Murray, Doug Hammond, Mike Brecker, Ravi Coltrane, Abbey Lincoln, Cassandra Wilson, a nawet z grupą The Roots. Jego najważniejszy zespół to Steve Coleman and Five Elements, który działa już od ponad trzech dekad i w którym amerykańska, wielkomiejska muzyka, łączy się z elementami muzyki afrykańskiej diaspory. Początkowo, głównym celem poszukiwań Five Elements, było przekształcanie muzyki w język dźwiękowych symboli, następnie, w latach dziewięćdziesiątych, Coleman poświęcił się konceptualnym eksperymentom z rytmiką, komponował utwory, w których poszczególni muzycy grali w różnym metrum tworząc niesymetryczne układy rytmiczne. Muzyka, choć oparta na wyrazistym i transowym groovie, miała dość luźną strukturę melodyczną i harmoniczną. Za najwyższe osiągnięcie tego okresu uważa się album "The Tao of Mad Phat". Aktualna dyskografia saksofonisty to ponad 30 płyt. Coleman odrzuca popularną kategoryzację muzyki, w szczególności nie używa pojęcia: „JAZZ”, a będąc zwolennikiem bardziej organicznego podejścia do muzyki preferuje określenie: spontaniczna kompozycja. Fizyka, metafizyka, matematyka, język, muzyka, taniec, rytm, astronomia - to wszystko postrzega Coleman jako składowe holistycznego ciała, z którym pracuje. Przeróżne formy muzyczne, jakie prezentuje, intuicyjnie i logicznie wypływają z ludzkiej percepcji i doświadczenia. Koncert Steve Coleman and Five Elements to rodzaj metafizycznej podróży, zarówno w głąb historii muzyki jak i własnej duszy.

Marc Ribot Ceramic Dog (USA)
25 listopada 2018 godz. 19:00 | Jazz Club Hipnoza, Plac Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice

Marc Ribot - gitara, głos;
Shahzad Ismaily - gitara, gitara basowa, elektronika, głos;
Ches Smith - perkusja

O muzyce zespołu <tutaj>

Kamil Piotrowicz / Irek Wojtczak - jaZZ & beyond Duo (PL)
07 grudnia 2018 godz. 19:00 | Centrum Kultury Jazovia, ul. Rynek 10, 44-100 Gliwice

Kamil Piotrowicz - fortepian,
Irek Wojtczak - saksofon.

Bilety na koncerty są dostępne w sieci poprzez portale: goingapp.pl, ticketmaster.pl, a także w miejscach realizacji koncertów.

UWAGA! Bilety na koncert Steve Colemana są dostępne w kasie Teatru Ziemi Rybnickiej i za pośrednictwem jego strony w internecie: www.teatrziemirybnickiej.pl oraz na portalu: biletyna.pl.

Portal pelniakultury.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Tagi: festiwal Festiwal Muzyki Improwizowanej: jazz i okolice/jazz & beyond jazz Katowice

PDF Print