języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Muzeum w Gliwicach

Ulica Dolnych Wałów 8a 44-100 Gliwice

Dojazd

Z silezaurem i mamutem przez pradzieje Śląska. Nowy projekt edukacyjny dla dzieci

Muzeum w Gliwicach zaprasza dzieci na nowy projekt edukacyjny "Z silezaurem i mamutem przez pradzieje Śląska".

Przed wiekiem na Śląsku dym unosił się z kominów hut i fabryk. A przed milionami lat? Dymiły tu wulkany, rósł tropikalny, wilgotny las, w którym żyły wielkie praważki i metrowe krocionogi, wędrowały dinozaury... A podczas epoki lodowcowej? Mamuty, nosorożce włochate i… renifery! Zapraszamy do odkrywania pradziejów śląskiej ziemi! Nowy projekt edukacyjny „Z silezaurem i mamutem przez pradzieje Śląska” przygotowany przez Muzeum w Gliwicach dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami przybliży fascynującą przeszłość naszego regionu. Jej ślady wciąż mamy wokół siebie, a nauki takie jak geologia, paleontologia i archeologia pozwalają nam je zrozumieć. W trakcie siedmiu spotkań w Zamku Piastowskim opowiemy, gdzie na Śląsku można stanąć na wulkanie, co wydarzyło się w lesie karbońskim, jak wyglądał smok z Lisowic, czyje szczątki odkryto w Krasiejowie, na co polowali nad Kłodnicą łowcy z końca epoki lodowcowej i czego możemy się dowiedzieć o tajemniczym ludzie z przełomu epok brązu i żelaza, który pozostawił po sobie cmentarzyska w Łabędach i Świbiu? Czekają nas eksperymenty, warsztaty plastyczne, wizyta w Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego Politechniki Śląskiej - największej placówce naukowo-dydaktycznej na Górnym Śląsku, której zbiory kopalin, minerałów, skał i skamieniałości liczą ponad 25 tysięcy okazów… W naszej podróży pomoże nam specjalna mapa wraz z osią czasu, dzięki której nie zgubimy się w gąszczu dziejów, a naszymi niezwodnymi przewodnikami będą silezaur i mamut. Zapraszamy!
Partnerami projektu są: Europejskie Centrum Paleontologii w Opolu, Park Nauki i Rozrywki Krasiejów, Politechnika Śląska – Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego na Wydziale Górnictwa i Geologii oraz Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach.
Projekt został objęty patronatem honorowym: Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka, Prezydenta Miasta Gliwice Zygmunta Frankiewicza i JM Rektora Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusza Mężyka.

Każdy uczestnik zajęć otrzyma „Dziennik podróży”, który w toku projektu zapełni się pamiątkami z naszych wypraw w przeszłość Śląska. Już na pierwszych zajęciach będzie też można stanąć oko w oko z tajemniczym gościem, który przez najbliższe miesiące będzie rezydował w Zamku Piastowskim. A to nie jedyne niespodzianki, jakie przygotowaliśmy…

Zajęcia dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami. Koszt udziału w zajęciach 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006. Rezerwacja miejsc jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 - 16.00 .

Program:

Sobota, 13 października 2018, Zamek Piastowski, godz. 11.30 i 13.30
Spotkanie pierwsze: Kiedy Śląsk był na równiku...
Sobota, 17 listopada, 2018, Zamek Piastowski, godz. 11.30 i 13.30
Spotkanie drugie: Kraina wygasłych wulkanów
Sobota, 15 grudnia 2018, Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego, godz. 11.30 i 13.30
Spotkanie trzecie: Skarby ukryte w śląskich skałach
UWAGA: spotkanie trzecie odbywa się w Muzeum Geologii Złóż na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, ul. Akademicka 2; zapisy są przyjmowane pod numerem 32 237 26 08
Sobota, 12 stycznia 2019, Zamek Piastowski, godz. 11.30 i 13.30
Spotkanie czwarte: Las zaklęty w węglu
Sobota, 2 marca 2019, Zamek Piastowski, godz. 11.30 i 13.30
Spotkanie piąte: Pradinozaur z Krasiejowa
Sobota, 30 marca 2019, Zamek Piastowski, godz. 11.30 i 13.30
Spotkanie szóste: Smok z Lisowic – śląski przodek tyranozaura
Sobota, 27 kwietnia 2019, Zamek Piastowski, godz. 11.30 i 13.30
Spotkanie siódme: Mamut, nosorożec włochaty i łowcy reniferów znad Kłodnicy
Sobota, 25 maja 2019, Zamek Piastowski, godz. 11.30 i 13.30
Spotkanie ósme: Tajemnice cmentarzysk w Świbiu i Łabędach

Organizator: Muzeum w Gliwicach.

Tagi: muzeum Muzeum w Gliwicach

PDF Print