języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Muzeum Śląskie w Katowicach

Ulica T. Dobrowolskiego 1 40-205 Katowice

Adres e-mail

edukacja@muzeumslaskie.pl

Dojazd

Wykład i wystawa "Bolesław Biegas. Gdy sztuka spotyka się z polityką” w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na spotkanie z twórczością Bolesława Biegasa (1877–1954), jednego z najoryginalniejszych polskich twórców pierwszej połowy XX wieku, oraz na wykład Piotra Sarzyńskiego o skandalach w sztuce.

W Galerii Interim na poziomie -2 Muzeum Śląskiego – w przestrzeni Galerii sztuki polskiej 1800–1945 – można już oglądać miniwystawę czasową „Bolesław Biegas. Gdy sztuka spotyka się z polityką”, która potrwa do 7 stycznia 2019 r. Jej kurator Piotr Sarzyński przypomina trzy polityczne obrazy artysty, które wywołały skandale na wystawach w Salonie Niezależnych w Paryżu w latach 1907–1908.

Pierwszym z nich jest „Wojna rosyjsko-japońska”, przedstawiający dwóch mężczyzn splecionych w walce jujitsu – to car Mikołaj II oraz cesarz Mutsuhito. Kolejnym obrazem jest zachowany tylko we fragmencie „Neron na ziemi polskiej”, nawiązujący do słynnego szkolnego strajku dzieci we Wrześni w latach 1901–1902. Trzeci to „Zdradzieckie rady” („Polityczne zaloty”), ukazujący cesarza Wilhelma II w towarzystwie cara Mikołaja II. Obrazy te były eksponowane na paryskim Salonie Niezależnych tylko pierwszego dnia, ponieważ – jako naruszające dobre imię osób publicznych – decyzją komisarza policji zostały usunięte z wystawy. Policyjna interwencja odbiła się szerokim echem we francuskiej i zagranicznej prasie.

Prezentacja obrazów Biegasa na paryskim Salonie Niezależnych będzie jednym z tematów wykładu Piotra Sarzyńskiego pt. „Skandale w sztuce”, który odbędzie się w Muzeum Śląskim w środę, 17 października, o godz. 18.00 w sali H na poziomie -3.

Wydarzenia z początku XX wieku będą stanowić punkt wyjścia do pokazania, jaką rolę pełnił skandal w historii sztuki oraz jak z niezamierzonej i niechcianej okoliczności towarzyszącej przekształcał się w element świadomej strategii artystycznej. Kurator wystawy opowie również, co wywoływało skandale, które tabu było najwrażliwsze i dlaczego oraz jak zmieniało się podejście społeczeństwa i władzy do prowokacyjnej sztuki. Odniesie się także do pytania, czy artyści na skandalach tracili, czy zyskiwali oraz jaki jest związek między skandalem w sztuce a oceną jej wartości. Bilety na wykład w cenie 1 zł będą do nabycia w kasie przed rozpoczęciem spotkania.

Tagi: Muzeum Śląskie w Katowicach

PDF Print