języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej

Ulica Niedurnego 69 41-709 Ruda Śląska

Adres e-mail

bilety@mckrudasl.pl

Nr telefonu

512 024 062

Dojazd

Wystawa Klubu Fotograficznego "Źródło" w Rudzie Śląskiej

Miejskie Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej 18 października 2018 r., środa, o godz. 18.30 zaprasza do Galerii Fryna MCK na wernisaż wystawy "NADFOTOGRAFIA". Wystawa fotografii odklejonej Klubu Fotograficznego „Źródło" potrwa do 18 listopada.

Klub Fotograficzny "Źródło" zajmuje się fotografią. Raczej tą artystyczną, która daje nam możliwość wyrażenia siebie, zwrócenia uwagi na rzeczy nas nurtujące czy fascynujące, zaangażowania odbiorcy i nawiązania z nim dialogu, zachęcenia do własnej interpretacji prezentowanych treści. Bliska jest im abstrakcja i eksperyment. Nawet jeśli zrobią reportaż, to będzie to raczej ich interpretacja zdarzenia niż suchy zapis faktów. Jako miłośnicy fotografii pragną tworzyć obrazy dobre i piękne. Czym zaś jest piękno? Ono jest w oczach patrzącego.
Klub Fotograficzny "Źródło" to wspaniała oddolna inicjatywa miłośników fotografii: Krzysia Stryja, Bartka Kloska, Olka Orszulika i Łukasza Cyrusa, których celem jest rozwój poprzez rozmowę, spotkanie, czytanie, słuchania i oglądanie.

Zestawy „Nadfotografii” powstają poprzez automatyczną i bezrefleksyjną pracę intuicji przy marginalizacji rozumowania. Nadfotografia to czysty automatyzm myśli. W ten sposób uzyskujemy najczystsze odbicie samego siebie w powstałych pracach. To najdoskonalsza forma realizacji postulatu fotografii odklejonej – fotografowania źródła emocji. Dzięki fotografii emocje przyjmują materialną formę obrazu.
Jednocześnie zdjęcia stanowią zapis pewnego przeżycia, a także interpretacyjną opowieść o miejscu. Opowieść ta ma charakter nieliniowy, a zatem posługuje się logiką i estetyką snu, w którym logika jawy jest zaburzona. Dlatego zdjęć tych nie można odczytać jak historie fotoreportera. Trzeba je odebrać emocjami. Znaczenia zestawów powstają w chwili odbioru ze zbliżenia pozornie nieprzystających do siebie fragmentów rzeczywistości i odczytywane są indywidualnie przez każdego z odbiorców.
I tu zdjęcia wpisują się w postulat fotografii odklejonej o uniwersalnej metodzie transmisji czystych emocji poprzez obraz. Łukasz Cyrus

Wstęp wolny.

Tagi: Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej

PDF Print