języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej

Ulica Francuska 12 40-015 Katowice

Adres e-mail

domoswiatowy@bs.katowice.pl

Nr telefonu

32 255 43 21

Dojazd

Spotkanie finałowe projektu "Pola widzenia książki": konferencja

By zebrać doświadczenia osób zaangażowanych w przedsięwzięcie „Pola widzenia książki – kontynuacja” i upowszechnić jego rezultaty oraz dobre praktyki, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej zaprosił przedstawicieli instytucji współpracujących przy projekcie na jego finał w postaci konferencji.

Konferencja odbędzie się 15 listopada w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej (sala audytoryjna), ul. Francuska 12, Katowice. 

Pierwsza część spotkania finałowego to dwustronne prezentacje goście – gospodarze, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki lokalnych działań. Chcemy pokazać wszystkie aspekty działalności bibliotek w małych i dużych miastach. Tematem prezentacji będą osiągnięcia instytucji na polu promocji czytelnictwa, działań edukacyjnych i akcji z lokalną społecznością, a także przedstawienie efektów projektu „Pola widzenia książki – kontynuacja”. Prelegentami będą zarówno goście (instytucje spoza Katowic współpracujące przy projekcie), jak i gospodarze (DOBŚ wraz z placówkami partnerskimi). Kolejny punkt spotkania to wykłady mistrzowskie Anny Machwic i Zofii Oslislo-Piekarskiej. Pierwsza z prelegentek podejmie temat tworzenia książek dla dzieci, przedstawi prace pokonkursowe projektu „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci”. Drugie wystąpienie dotyczyć będzie dizajnu przestrzeni i narzędzi komunikacji bibliotek – od funkcjonalnego i przyjaznego pomieszczenia aż po klarowną i nowoczesną stronę internetową.
Trzecim wydarzeniem w ramach spotkania finałowego będzie multimedialny pokaz Ksawerego Kaliskiego. To jednorazowy artystyczny eksperyment, łączący muzykę z obrazem i słowem. Jego celem jest zwrócenie uwagi na różnorodność współczesnych form przekazu tak artystycznego, jak informacyjnego. W ramach spotkania zostaną też otwarte wystawa grupy Brzuch „Galaktyka Utyka!” i wystawa finałowa projektu „Zobacz książkę”. Na zakończenie zapraszamy na wycieczkę miejską prowadzoną przez Ryszarda Nakoniecznego.

Konferencja jest skierowana nie tylko do bibliotekarzy, ale również do edukatorów, animatorów, artystów i nauczycieli. Jej celem jest skupienie środowisk twórczych wokół przestrzeni bibliotek. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu Biblioteki Śląskiej „Pola widzenia książki – kontynuacja”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Program spotkania finałowego projektu – konferencja „Pola widzenia książki”:

10.00–10.30 – rejestracja – Dom Oświatowy BŚ 
10.30–10.40 – powitanie uczestników – sala audytoryjna
10.40–12.20 – prezentacja bibliotek partnerskich (Biblioteka Regionalna w Karwinie, Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach)
12.20–12.40 – przerwa kawowa oraz możliwość obejrzenia wystawy poprojektowej „Zobacz książkę” (prace uczestników warsztatów)
12.40–13.00 – multimedialna prezentacja projektu (opieka artystyczna Ksawery Kaliski) oraz wypowiedzi artystów prowadzących działania twórcze w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej
13.00–13.45 – wykład „O istotności identyfikacji wizualnej – Jak cię widzą, tak cię piszą” –Zofia Oslislo-Piekarska
13.45–14.30 – wykład „Książka dobrze zaprojektowana – od projektu do odbioru” – Anna Machwic
15.00 – udostępnienie wystawy grupy Brzuch „Galaktyka Utyka!” – „Tymczasowa Galeria” przy ulicy Francuskiej 12 (parter)
15.30 – wycieczka miejska o aspekcie architektonicznym, prowadzenie: Ryszard Nakonieczny.

Wstęp wolny, rezerwacja miejsc: domoswiatowy@bs.katowice.pl, tel. 32 255 43 21.

Tagi: Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej Konferencja Literatura Pola widzenia książki wystawy

PDF Print