języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Muzeum w Gliwicach

Ulica Dolnych Wałów 8a 44-100 Gliwice

Dojazd

Wystawa "Kobieta dwudziestolecia. Ubiory damskie..." w Muzeum w Gliwicach

Muzeum w Gliwicach zaprasza na otwarcie wystawy "Kobieta dwudziestolecia. Ubiory damskie z lat 20. i 30. XX w. z kolekcji Adama Leja"
9 listopada 2018 r. do Willi Caro o godz. 17.00.

I wojna światowa położyła kres rzeczywistości krynolin, turniur i gorsetów. Zmiany w społecznym funkcjonowaniu kobiet, ich nabierająca rozpędu emancypacja, coraz bogatszy wachlarz ról, z których mogły wybierać - swoje odzwierciedlenie znalazły także w modzie. Przedstawicielka płci pięknej posiadająca prawa wyborcze, pracująca, podróżująca nie mogła i nie chciała już więcej zamiatać trenem chodnika. Radykalnie zmieniła wizerunek i styl. Obraz kobiety dwudziestolecia międzywojennego - za pośrednictwem mody tamtego czasu - przybliży wystawa Muzeum w Gliwicach, na którą zaprosimy w listopadzie. Zaprezentujemy na niej damskie stroje z lat 20. i 30. XX wieku. Ubiory pochodzić będą z kolekcji Adama Leja - historyka sztuki, pasjonata wzornictwa epoki art deco. Jego licząca około 5 tysięcy eksponatów kolekcja kostiumów "haute couture" jest jedną z największych w Polsce i na świecie. Kuratorką wystawy jest Joanna Puchalik, historyk Muzeum w Gliwicach.

Eksponaty na wystawie nie zostaną tym razem ułożone chronologicznie i wg dat, ale zgodnie z porami dnia. I tak w pierwszym pomieszczeniu obejrzeć będzie można stroje poranne i plażowe, których elementem łączącym będzie piżama – dzisiaj tylko strój nocny, a wtedy pełniący także inną rolę. W kolejnej sali zostaną umieszczone stroje dzienne przed- i popołudniowe. Ich tło będą stanowić powiększone fotografie wnętrz dziś już nieistniejącego, ówcześnie uważanego za najnowocześniejszy hotel na Śląsku, Hotelu Haus Oberschlesien, otwartego w 1928 roku. Ostanie pomieszczenie ukaże nam stroje wieczorowe i balowe- haftowane koralikami i cekinami frywolne sukienki z lat 20-tych i perfekcyjnie krojone, opływające ciało suknie z lat 30-tych. Całość uzupełnią dodatki z epoki – torebki, puderniczki, kapelusze, rękawiczki i buty oraz fotografie hollywoodzkich gwiazd kina niemego. Będziemy także świadkami wizyty pary młodej u fotografa – mówi Joanna Puchalik.

Oprawa plastyczna: Tomasz Kokott
Eksponaty: Kolekcja Adama Leja, Muzeum w Gliwicach
Na wernisaż wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Wystawa dostępna dla zwiedzających od 10 listopada 2018 do 27 stycznia 2019 r.
Organizator: Muzeum w Gliwicach.

Tagi: muzeum Muzeum w Gliwicach

PDF Print