języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Fabryka Inicjatyw Lokalnych FIL

Plac Wyzwolenia 21 40-423 Katowice

Dojazd

Jarmark Na Nikiszu 2018

Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych zaprasza na Jarmark Na Nikiszu.

To organizowane od 2008 r. wydarzenie systematycznie rozrasta się. Zwłaszcza w ostatnich latach Jarmark ściąga do Nikiszowca tysiące odwiedzających z całego regionu, ale także Polski i Europy. Starannie dobrani wystawcy spośród setek zgłoszeń prezentują swoje piękne rękodzieło – m.in. ozdoby świąteczne, ceramikę, przedmioty z drewna, biżuterię. Poza wyrobami lokalnych artystów i twórców można zakupić rękodzieło pochodzące także z innych regionów – z Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Małopolski, Podhala,  Podkarpacia, Mazowsza, Lubelszczyzny. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

Impreza organizowana jest przy wsparciu Miasta Katowice.

Tegoroczny Jarmark odbędzie się w dniach 7-9 grudnia 2018 r. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej ocenianych jarmarków bożonarodzeniowych w regionie.

Wśród tegorocznych produktów znajdziemy kilkanaście pracowni ceramicznych, stoiska oferujące szeroki asortyment biżuterii, wykonanej z tradycyjnych jak i niekonwencjonalnych materiałów. Na Jarmarku prezentować się będzie także kilka pracowni krawieckich, prezentujących artykuły dla dzieci i dorosłych. W ofercie znajdzie się także wiele innych wyrobów ozdobnych: z wełny i filcu, koronki i hafty, porcelana ręcznie malowana, ozdoby witrażowe oraz kwiatowe – m.in. wieńce świąteczne, produkty z mydła i lawendy. Na bożonarodzeniowym Jarmarku nie może także zabraknąć stoisk z piernikami – artystycznie zdobionymi, domkami z piernika, choinkami piernikowymi; a także wiele innych artykułów świątecznych, ozdób, bombek zdobionych. Znajdziemy także sporo produktów naturalnych
i regionalnych, a wśród nich: chleb tatarczuch, syropy, oleje naturalne, konfitury, dżemy, nalewki, śląski smalec, miody i wyroby pszczelarskie, sery góralskie i austriackie, wędliny. Wielbiciele słodyczy będą mogli wybierać z szerokiego asortymentu: owoce w czekoladzie, czekolada na gorąco, kurtosze, krówki, żelki, gofry, lizaki świąteczne, desery i ciasta. Świąteczny klimat wzmocni także grzane wino. Oczywiście będzie także możliwość zjedzenia czegoś na gorąco w specjalnie przygotowanej na Skwerze Zillmannów strefie gastro – m.in. rozgrzewające zupy, tradycyjne dania kuchni śląskiej, czy różnego rodzaju pierogi lub potrawy z grilla. Jak już co roku w ofercie znajdą się także pamiątki z Nikiszowca i okolicy, a także gadżety, artefakty i produkty nawiązujące do Śląska. Swoje dzieła zaprezentują także członkowie legendarnej Grupy Janowskiej, a także inni lokalni artyści.

Tradycyjnie Jarmarkowi towarzyszyć będzie scena muzyczna oraz bezpłatne atrakcje dla dzieci – tj. karuzela wiedeńska i karuzela mikołajkowa. Świąteczny klimat wydarzenia podkreślać będą specjalne iluminacje świetlne.

W tym roku imprezie towarzyszyć będzie także wydarzenie o międzynarodowym charakterze – COP24: Szczyt Klimatyczny ONZ w Katowicach. Dlatego Organizatorzy spodziewają się jeszcze większego zainteresowania JNN niż dotychczas oraz przybycia gości z całego świata.
W związku z tym przewidywane są dodatkowe rozwiązania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i organizacją ruchu, takie jak:
- 1500 miejsc parkingowych wokół Nikiszowca
- specjalna i bezpłatna linia autobusowa obsługująca parkingi jarmarkowe
- specjalna bezpłatna linia autobusowa z centrum Katowic
- zmiana organizacji ruchu na osiedlu podczas trwania imprezy, obejmująca m.in. zakaz wjazdu na teren Nikiszowca wszystkich aut poza pojazdami mieszkańców.

Tagi: Nie przypisano tagów

PDF Print