języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Kino Amok - Scena Bajka w Gliwicach

Ulica Dolnych Wałów 3 44-100 Gliwice

Dojazd

90 lat budynku - w kinie Amok

90 lat temu, w sobotę 8 grudnia 1928, roku otwarto w Gliwicach kolejne kino. Początkowo nosiło nazwę U.T. Lichtspiele (od Union-Theater), by po roku zmienić ją na bardziej prestiżową U.P. Lichtspiele (od Union-Palast), co przypieczętowało charakter kina pałacowego. Po drugiej wojnie światowej budynek przeszedł pod zarząd państwowy. Działalność wznowiono w czerwcu 1945 roku zmieniając nazwę na Bajka. Tu przez kilkadziesiąt lat odbywały się Dni Filmu Radzieckiego, kultowe Konfrontacje czy też liczne premiery filmowe z udziałem twórców. W 2006 roku nieruchomość nabyło miasto Gliwice. Obiekt powierzono Gliwickiemu Teatrowi Muzycznemu, obecnie Teatrowi Miejskiemu w Gliwicach, przeprowadzając gruntowną modernizację. 2 października 2009 roku przeniosło tu działalność kino studyjne AMOK, mieszczące się do tej pory przy ul. Wyszyńskiego 5, w budynku Urzędu Miasta. Jest to zatem trzecie kino w tym miejscu, obecnie jedyne tradycyjne kino w mieście.

Więcej o historii obiektu dowiemy się w trakcie obchodów 90-lecia budynku oraz 25-lecia kina AMOK 8 grudnia 2018 r.

Program imprezy:

19.00 – powitanie, kilka słów o historii obiektu i kinach: UP Lichtspiele, Bajka, AMOK
ok. 20.00 – MOCNY CZLOWIEK z akompaniamentem na żywo w wykonaniu SUPER TRIO
ok. 21.30 – złota niespodzianka, poczęstunek i lampka wina


O filmie
Mocny człowiek – polski dramat psychologiczny z 1929 roku, będący adaptacją powieści Stanisława Przybyszewskiego wydanej pod tym samym tytułem w 1912 roku. Jeden z ostatnich polskich filmów okresu kina niemego. Stanowi wnikliwe studium artysty, który przegrywa w walce z własnym sumieniem.
Po II wojnie światowej w Polsce nie zachowała się żadna kopia filmu, więc został uznany za zaginiony. W 1997 roku odnaleziono go w archiwum filmowym Belgii. Okazało się, że tuż po realizacji (w 1929 roku) jako jeden z niewielu polskich filmów został sprzedany do kilku krajów Europy Zachodniej.

Pokaz filmu z muzyką na żywo
Wszystko zaczęło się od tego, że zaproponowano nam zagranie nowoczesnej muzyki do starego filmu... Muzyka, którą tworzymy, to nic innego jak tapping, który kiedyś wykonywał pianista, a teraz robimy to my przy pomocy współczesnych, elektronicznych instrumentów. Zagraliśmy kilka koncertów w kinach i wypadło to zdumiewająco dobrze. "Mocny człowiek" zrobił na nas ogromne wrażenie i o dziwo okazał się bardzo aktualny, a w tej chwili już bardzo nam bliski. Maciej Maleńczuk, Robert Tuta, Jakub Rutkowski.

 

Tagi: Amok Gliwice Kino

PDF Print