języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Galeria Café Silesia w Muzeum Miejskim w Zabrzu

Ulica 3 Maja 6 41-800 Zabrze

Dojazd

Wystawa "Pamięć i walka o niepodległą" w Muzeum Miejskim w Zabrzu

W Muzeum Miejskim w Zabrzu, Galerii Café Silesia, ul. 3 Maja 6, trwa wystawa "Pamięć i walka o niepodległą". Jest to wystawa z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zanim doszło do wybuchu I wojny światowej, podtrzymywaniu nadziei naodzyskanie niepodległości służyła pamięć o Tadeuszu Kościuszce, jako naczelniku Insurekcji czy księciu Józefie Poniatowskim. Na wystawie pokazane zostaną pamiątki związane z tymi wielkimi Polakami (popiersia, medale, odznaki, biżuteria patriotyczna). Podtrzymywaniu ducha patriotycznego służyła również pamięć o ważnych wydarzeniach z przeszłości, takich jak Konstytucja 3 Maja, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, 500-rocznica bitwy pod Grunwaldem i towarzyszące jej odsłonięcie pomnika w Krakowie. A potem I wojna światowa i legiony.

Na wystawie zostaną zaprezentowane eksponaty, związane z tymi wydarzeniami: medale, odznaki, litografie, w tym teka Artura Grottgera, a także pocztówki z motywami patriotycznymi, odgrywającymi w tamtym czasie bardzo istotną rolę.

Wystawa będzie czynna do 13 stycznia.

Tagi: muzeum w Zabrzu

PDF Print