języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki `Silesia` w Katowicach

Ulica 3 maja 31a 40-097 Katowice

Dojazd

Czas na muzykę: Martyna Pastuszka i Anna Firlej w Muzeum Archidiecezjalnym

W katowickim Muzeum Archidiecezjalnym, ul. Wita Stwosza 16 6 grudnia o godz. 18.00 rozpocznie się koncert Martyny Pastuszki (skrzypce barokowe) i Anny Firlej (klawesyn) w ramach cyklu "Czas na muzykę". Koncert poprowadzi Aleksandra Rudzka-Kurdyś.
 
W programie:
Johann Sebastian Bach – Sonata G-dur na klawesyn obbligato i skrzypce BWV 1019
François Couperin – Les goûts-réunis, ou Nouveaux concerts: VII Concert
Antoine Forqueray – Pièces de viole: Suite No.5
Johann Sebastian Bach – Sonata e-moll na skrzypce i basso continuo BWV 1023.

W katowickim Muzeum Archidiecezjalnym pod egidą „Silesii” wielokrotnie występowali studenci klasy skrzypiec Katedry Klawesynu i Historycznych Praktyk Wykonawczych Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierownictwem Martyny Pastuszki. Tym razem koncertmistrzyni i dyrektor artystyczna {oh!} Orkiestry Historycznej zaprosiła do współpracy Annę Firlus, wybitną śląską klawesynistkę należącą również do najbardziej wyrazistych osobowości muzycznych w dziedzinie wykonawstwa historycznego.   
Muzyka Johanna Sebastiana Bacha pojawi się w koncercie obok dzieł mistrzów francuskiego baroku. Pierwszy z nich – François Couperin, choć za życia nazwany „Le Grand”, został po śmierci zupełnie zapomniany. Po wielu latach odkrył go na nowo Johannes Brahms, który zafascynowany jego twórczością doprowadził do pierwszego kompletnego wydania Pieces de clavecin. Napisany pod wpływem twórczości Arcangela Corellego cykl Les goûts-réunis (Style ponownie połączone) łączy styl włoski i francuski. Grę wirtuoza violi da gamba Antoine’a Forqueraya współcześni określali mianem comme une diable (jak diabeł) dla przeciwstawienia jej grze Marina Marais’go comme un ange (jak anioł). Przez długie lata pozostawał najważniejszym gambistą na dworze Ludwika XIV, ale większość jego dzieł nie została opublikowana za jego życia i do dzisiaj wydobywane są z zapomnienia.   

Inicjatorem cyklu jest Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia" w Katowicach.

Tagi: Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki 'Silesia' Katowice koncert muzyka

PDF Print