języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Galeria Sztuki Współczesnej SZARA

Ulica Misjonarzy Oblatów 4 Katowice

Dojazd

Wystawa "Mgła" Michała Łuczaka w Galerii Szarej

Galeria Szara w Katowicach zaprasza na wernisaż wystawy Michała Łuczaka "Mgła". Wernisaż wystawy, czynnej do 22 grudnia, odbędzie się 3 grudnia, godz. 18.00.

Michał Łuczak – MGŁA
Wraz ze sporym ograniczeniem przemysłu ciężkiego w Polsce, tylko pozornie zniknął problem zanieczyszczenia powietrza. Temat przestał funkcjonować w debacie publicznej pod koniec lat dziewięćdziesiątych i przez ponad dekadę wszyscy zapomnieli czym oddychamy. Ostatnie lata są świadectwem zwiększania się świadomości w społeczeństwie. Z drugiej strony, mimo iż dym pochodzący z niskiej emisji ma swoje kolory i zapachy, nie oznacza, że problem jest dla wszystkich oczywisty. Zanieczyszczone powietrze nie jest i nigdy nie było tylko winną zakładów przemysłowych. Sami je sobie produkujemy, sami też możemy coś z tym zrobić.

Wystawa prezentowana w Galerii Szarej jest częścią większej koncepcji artystycznej realizowanej od 2015 roku przez Michała Łuczaka – fotografa mieszkającego od dziecka w Katowicach. Do tej pory zrealizowano dwie wystawy pokazujące poszczególne etapy pracy nad tym projektem, są to: Wydobycie prezentowane w Galerii RE MOCAK (2018 r.), oraz Doświadczanie punktów. Nowy krajobraz Śląski wystawa zbiorowa pokazywana w Czytelni Sztuki Muzeum w Gliwicach (2018 r.).

Podstawowym celem projektu jest zmierzenie się z węglem – surowcem, który ukształtował w sensie dosłownym i kulturowym Górny Śląsk, ale jest też jego przekleństwem. Autor pokazuje różne wątki opierające się na konsekwencjach związanych z wydobyciem tego surowca.

Wystawa dotycząca zanieczyszczenia powietrza będzie trzecią prezentacją tego cyklu.

Michał Łuczak – fotograf, absolwent studiów doktoranckich w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie oraz iberystyki na Uniwersytecie Śląskim. W swoich pracach przedstawia głównie Górny Śląsk oraz kraje byłego ZSRR. Przygląda się mniejszym społecznościom i wykorzystuje je jako metaforę całościowego obrazu. Jest autorem książek fotograficznych (Brutal, 2012, Koło miejsca/Elementarz /wraz z Krzysztofem Siwczykiem/, 2016 – Czytelnia Sztuki, 11.41 /wraz z Filipem Springerem/, 2016 ). Od roku 2010 jest członkiem kolektywu Sputnik Photos. Pracuje również jako kurator i edytor publikacji fotograficznych.

Kuratorka: Joanna Rzepka-Dziedzic.
Tekst: Marta Sapała.

Tagi: Galeria Szara wystawy Katowice

PDF Print