języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Kino Amok - Scena Bajka w Gliwicach

Ulica Dolnych Wałów 3 44-100 Gliwice

Dojazd

Śląska premiera filmu "Siłaczki" w kinie Amok

Gliwickie kino Amok zaprasza 14 grudnia o godz. 19.30 na śląską premierę filmu "Siłaczki" oraz spotkanie z twórcami.

„Siłaczki” na podstawie scenariusza Marty Dzido, to fabularyzowany film dokumentalny, ukazujący się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także w stulecie praw kobiet. Obraz opowiada o wybitnych Polkach - Matkach Niepodległości, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły 28 listopada 1918 roku do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych dla kobiet.

Gliwicką i jednocześnie śląską prapremierę filmu organizator, Kino Amok, dedykuje pamięci Ewy Strzelczyk, lokalnej Siłaczki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, później Teatru Muzycznego w Gliwicach, założycielki Fundacji Odbudowy Teatru Miejskiego w Gliwicach. Fundamentalnej postaci gliwickiej kultury. Od Jej tragicznej śmierci minęło w tym roku 20 lat.

Film „Siłaczki” powstał z inicjatywy twórców - Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego (Fundacja Obiektyw-Na) w koprodukcji z Miastem Warszawa-Dom Spotkań z Historią, Krakow Film Commission, Muzeum Historii Polski w programie "Patriotyzm Jutra", współpracy z Fundacją Heinricha Bölla, partnerstwie z Miastem Poznań i przy wsparciu akcji na PolakPotrafi.pl.

Tagi: Amok Gliwice Kino

PDF Print