języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Teatr Miejski w Gliwicach

Ulica Nowy Świat 55/57 44-100 Gliwice

Dojazd

Opowiem Ci bajkę… (cykl spotkań dla dzieci i opiekunów) Teatru Miejskiego w Gliwicach

W nowym roku w Teatrze Miejskim w Gliwicach rusza cykl „Opowiem Ci bajkę…”, który ożywia tradycję rodzinnego opowiadania historii, czerpiąc z bogactwa teatralnych inscenizacji dziecięcej klasyki. To przestrzeń twórczego spotkania dzieci i bliskich im dorosłych. Łączy bodźce wizualne, dźwiękowe, ruchowe z inicjacją do teatru jako miejsca opowiadania, interpretowania historii.

Pretekstem dla rodzinnych spotkań są najpiękniejsze klasyczne bajki dla dzieci oraz ich teatralne interpretacje. Wspólnie opowiemy ulubione historie i zastanowimy się, dlaczego reżyserzy znajdują wciąż nowe sposoby na ich przedstawienie. Obejrzymy fragmenty najbardziej interesujących inscenizacji. W twórczym działaniu zastanowimy się  nad ideami, które niosą, nad tym, co nas dziś w nich dotyka. Być może będziemy się nawet z nimi spierać i dyskutować! Sami zabawimy się w artystów i, zainspirowani klasycznymi tekstami, opowiemy nowe historie (czy to trudne zajęcie?) i wymyślimy własnych bohaterów. Zanurzymy się w bogactwie teatralnych języków, wyrazimy nasze pomysły w ruchu, dźwięku, formach plastycznych.

Plan najbliższych spotkań:

13 stycznia 2019, godz. 11.00 i 13.00, Opowiem Ci bajkę… o sile maleńkiego serduszka
Spotkanie inspirowane „Królową Śniegu” Hansa Christiana Andersena.

20 stycznia 2019, godz. 11.00 i 13.00, Teatralny Dzień Babci i Dziadka, Opowiem Ci bajkę… o tysiącu różnych barw
Spotkanie inspirowane wierszami dla dzieci m.in. Władysława Broniewskiego, Jerzego Ficowskiego, Leopolda Staffa, Ewy Szelburg-Zarembiny.

10 lutego 2019, godz. 11.00 i 13.00, Opowiem Ci bajkę… o tym, że czasami bardzo czegoś pragniemy
Spotkanie inspirowane „Małą Syrenką” Hansa Christiana Andersena.

Informacje dla rodziców i opiekunów:

– zajęcia trwają do 60 minut

– zajęcia odbywają się na Scenie Mikro (wejście od ul. Opawskiej)

– bilety: 20 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)

– ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy w Biurze Obsługi Widzów

– prosimy o zabranie wygodnych, niekrępujących ruchu ubraniach, które mogą ulec wybrudzeniu

– ze względu na formę i przebieg  warsztatów wskazane jest uczestnictwo jednego dziecka z jednym opiekunem

– Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest wyrażenie zgody na fotografowanie i publikację wizerunku dziecka w materiałach promocyjnych teatru, w tym na stronie teatru.

Cykl realizowany jest przy współpracy z Fundacją t:. Fundacja t: powstała, by otwierać teatr. Dwukropek inicjuje dyskusje, stwarza nowe obszary działania, włącza osoby, zagrożone wykluczeniem. Teatr bowiem jest dla nas narzędziem poznawania i komentowania współczesnego świata i otaczającej rzeczywistości, opowieścią o społeczeństwie, marzeniem o przestrzeni spotkania i wspólnej aktywności różnych osób i grup. Realizujemy autorskie projekty artystyczno-społeczne, teatralne, performatywne i edukacyjne. Piszemy o najciekawszych zjawiskach w teatrze współczesnym i sięgamy do nowatorskich propozycji dziś zamkniętych w archiwach. Inicjujemy sytuacje wymiany doświadczeń i wspólnotowe procesy twórcze. Pracujemy ze społecznościami, promujemy ich specyfikę, kulturę i lokalny potencjał. W obszarze naszych zainteresowań leżą działania w przestrzeni publicznej, pamięć jednostki i wspólnoty, archiwa afektywne. Odwołujemy się do różnych aspektów szeroko rozumianego teatru współczesnego, sięgamy także ku mniej uświadomionym aspektom sztuki: performansowi, światłu i sztukom wizualnym, teatrowi dźwięku i audioart. Badamy zagadnienia ruchu i ciała w teatrze, teatru plastycznego i teatru formy, społecznego wymiaru przekazu w teatrze współczesnym oraz udostępniania sztuki osobom wykluczonym ze względu na niepełnosprawność lub defaworyzowanym z przyczyn społecznych, ekonomicznych, prawnych. Eksperymentujemy z nowymi formami, chcemy pobudzać refleksję, wzmacniać zmysł obserwacji rzeczywistości i krytyczne myślenie. Tworzymy teatr, który zmienia myślenie, daje wolność w postrzeganiu i komentowania świata.

Prowadząca warsztaty: Marta Kurowska. Teatrolożka, dramaturżka, krytyczka, pedagożka teatru. Absolwentka wiedzy o teatrze UJ oraz dramaturgii i pedagogiki teatru w Instytucie Teatralnym, stypendystka Uniwersytetu Wiedeńskiego na kierunku wiedza o teatrze, filmie i mediach. Autorka publikacji z dziedziny teatru i dramatu współczesnego, redaktorka programów teatralnych. Inicjatorka, kuratorka i prowadząca działania kulturalne, edukacyjne i społeczne. Prezeska fundacji t:

Współpraca merytoryczna: Robert Maniak. Realizator dźwięku, dziennikarz radiowy, VJ, alternatywny bajkopisarz. Kurator międzynarodowego festiwalu chóralnego „Pamięć kamieni”. Autor udźwiękowienia i wizualizacji do spektakli teatralnych (współpracował m.in. z Jarosławem Kilianem, Markiem Zakosteleckym, Jiřim Havelką, Barotszem Kurowskim). Inicjator, kurator i prowadzący działania kulturalne, edukacyjne i społeczne m.in. z Fundacją L’Arche, Fundacją Katarynka, Galerią ArtBrut oraz Zakładem Karnym nr 1 we Wrocławiu. Wiceprezes fundacji t:.

Tagi: teatr Teatr Miejski w Gliwicach

PDF Print