języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Opera Śląska w Bytomiu

Ulica Moniuszki 21-23 41-902 Bytom

Dojazd

IV Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura

Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura organizowany przez Operę Śląską ma na celu podniesienie poziomu sztuki operowej w Polsce, promocję najbardziej utalentowanych polskich młodych śpiewaków operowych w konfrontacji z wyróżniającymi się przedstawicielami międzynarodowej sztuki operowej. Służy też promocji polskiej kultury muzycznej i polskiej sztuki wykonawczej, wreszcie pozwala miłośnikom śpiewu operowego na udział  w wartościowym turnieju szczególnie uzdolnionych w tej trudnej dziedzinie młodych artystów.

Konkurs w Bytomiu jest imprezą unikatową – jedną z nielicznych tego rodzaju na świecie.

Patron Konkursu - Adam Didur, wybitny bas, przez 25 lat solista słynnej "Metropolitan Opera" w Nowym Jorku, przeszedł do historii jako założyciel Opery Śląskiej po II wojnie światowej.

Tegoroczny konkurs odbędzie się w dniach 31 marca – 7 kwietnia 2019 roku w Operze Śląskiej w Bytomiu (II i III etap) oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (I etap).

I etap przesłuchań odbędzie się 1 kwietnia w godz. 10.00 – 14.00 oraz 16.00 – 21.00 i 2 kwietnia w godz. 10.00 – 14.00 oraz 15.00 – 17.00 w Akademii Muzycznej w Katowicach. Podczas II i III etapu, artyści zaprezentują się na deskach Opery Śląskiej. II etap będzie miał miejsce 3 i 4 kwietnia, w godz. 11.00 – 14.00 oraz 16.00 – 20.00. III etap, który zaplanowano 6 kwietnia w godz. 11.00 – 14.00 oraz 18.00 – 21.00, odbędzie się z towarzyszeniem Orkiestry Opery Śląskiej, soliści wystąpią w kostiumach, a oceniana będzie także gra sceniczna. Uczestnicy mają bogaty repertuar do wyboru, w którym znalazły się utwory kompozytorów tworzących na przestrzeni od XVI do XXI wieku. Bilety wstępu na przesłuchania (każdorazowe wejście) kosztują złotówkę. Można je nabyć w kasie Opery Śląskiej lub online przez stronę internetową – www.opera-slaska.pl

Galę wręczenia nagród oraz Koncert laureatów, zaplanowano na 7 kwietnia w Operze Śląskiej w Bytomiu. Koncert powtórzony zostanie 9 kwietnia w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Pierwsza nagroda w tej edycji to 15 tys. euro, druga – 10 tys. euro i trzecia –7 tys. euro. Zaplanowano także 3 wyróżnienia – 3 tys. euro oraz nagrodę dla najlepszego akompaniatora - 1 tys. euro. Jury może nie przyznać wszystkich nagród oraz ma prawo innego podziału miejsc i wysokości nagród, z zastrzeżeniem, że tylko wysokość pierwszej nagrody jest niepodzielna oraz łączna suma nie przekracza założonej puli ogólnej. Niezależnie od nagród regulaminowych, przewidywane są nagrody pozaregulaminowe, fundowane przez instytucje i osoby prywatne.

Portal Pełnia Kultury jest patronem medialnym wydarzenia.

Tagi: Adam Didur bytom konkurs Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura opera Opera Śląska śpiew wokalistyka operowa

PDF Print