języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI
Kliknij aby objerzeć viedo.

Dom Pamieci Żydów Górnośląskich

Ulica Ks. Józefa Poniatowskiego 14 44-100 Gliwice

Adres e-mail

dompamieci@muzeum.gliwice.pl

Nr telefonu

32 428 16 09

Dojazd

Dom życia i Dom zgromadzenia: o tradycjach górnośląskich Żydów. Autorski cykl Sławomira Pastuszki

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich - Oddział Muzeum w Gliwicach zaprasza na cykl 6 wykładów poświęconych dwóm „domom” – miejscom niezwykle ważnym dla każdego wyznawcy judaizmu. To domy „życia”, czyli cmentarz, i „zgromadzenia”, czyli synagoga . Choć wydawałoby się, że na ich temat wszystko już wiemy, to warto jednak przyjrzeć się każdemu zagadnieniu wyłącznie w kontekście tradycji Żydów górnośląskich, jednej z najbardziej wyrazistych i specyficznych grup wewnątrz społeczności żydostwa niemieckiego. Każdy wykład przeniesie nas do nieistniejącego już świata ludzi kroczących pomiędzy odwieczną żydowską tradycją a nowoczesnością, którą nie zawsze udawało się pogodzić z tym, co stare i wywodzące się z pradawnych źródeł wiary.

W kontekście „domu życia”, bo tak zgodnie z tradycją nazywany jest cmentarz, przyjrzymy się doświadczeniu umierania, śmierci i żałoby, zwyczajom przygotowania i przebiegu pogrzebu, wkroczymy także w interesujący świat sztuki sepulkralnej oraz często dla wielu tajemniczych symboli i inskrypcji, które znajdują się na nagrobkach. Natomiast w kontekście „domu zgromadzenia”, czyli synagogi, wyjaśnimy, czym właściwie jest ów obiekt i jaką ważną rolę spełniał w życiu rdzennych górnośląskich Żydów. Będzie to podróż w czasie, umożliwiająca zwiedzenie i poznanie niezwykle ciekawej architektury budowli, które bezpowrotnie zniknęły z panoramy śląskich miast. Dowiemy się również, czym był „żydowski styl narodowy” i czy został przyjęty na Śląsku z takim entuzjazmem, jak w innych regionach Europy.

Czwartki, godz. 18.00

24 stycznia
W trumnie czy bez? O zwyczajach pogrzebowych

21 lutego
Tradycyjna macewa czy nowoczesna stela? Nagrobki i ich symbolika

21 marca
Tajemnice hebrajskich inskrypcji nagrobnych

25 kwietnia
Nic to innego tylko dom boży… Czym jest synagoga?

23 maja
Z kopułą czy bez? O architekturze synagog

13 czerwca
Żydowski styl narodowy? Nurt mauretański w architekturze synagog

Sławomir Pastuszka (ur. 1990) – doktorant w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 2015-2017 redaktor naczelny czasopisma naukowego „Judaista”. Interesuje się historią Żydów w Pszczynie i okolicy, historią Żydów w Polsce po 1945 r., genealogią, epigrafiką hebrajską, cmentarzami żydowskimi, sztuką ze szczególnym uwzględnieniem wystroju malarskiego synagog. Autor licznych publikacji dotyczących epigrafiki, polichromii synagogalnych oraz Żydów pszczyńskich i krakowskich, w tym trzech książek: Śladami pszczyńskich Żydów (2013), Nic to innego tylko dom boży…, czyli o dziejach pszczyńskich synagog (2015) i Izraelickie Towarzystwo Opieki nad Chorymi i Pogrzebowe w Pszczynie. Wybór źródeł (2017).

Od wielu lat zaangażowany jest w przywracanie pamięci o Żydach pszczyńskich, za co w 2014 r. wyróżniony został Nagrodą Burmistrza Pszczyny w dziedzinie kultury, a w 2016 r. był nominowany do prestiżowej Nagrody POLIN. Członek Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie. Nauczyciel kultury żydowskiej w E-Szkole Lauder Polska.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Zapraszamy!
Zespół

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich - Oddział Muzeum w Gliwicach

ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14
44-100 Gliwice
tel. +48 605 362 594
dompamieci@muzeum.gliwice.pl
www.muzeum.gliwice.pl
www.facebook.com/dompamiecgliwice

Muzeum w Gliwicach
ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice
www.muzeum.gliwice.pl

Organizatorem Muzeum w Gliwicach jest Miasto Gliwice.

Tagi: Nie przypisano tagów

PDF Print