języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Stacja Artystyczna Rynek

Ulica Rynek 4-5 41-100 Gliwice

Dojazd

Wystawa "Siła Kobiety" fotografki Eweliny Pniewskiej w Stacji Artystycznej Rynek w Gliwicach

W gliwickiej Stacji Artystycznej Rynek odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet. W dniu 7.03.2019 r. o godz. 18.00 SAR zaprasza na wernisaż otwierający wystawę SIŁA KOBIETY autorstwa fotografki Eweliny Pniewskiej - Ewka Fotografia Artystyczna.
 
Projekt SIŁA KOBIETY to zbiór portretów zwykłych - niezwykłych kobiet, które Ewelina miała przyjemność poznać i fotografować, na przestrzeni ostatnich 10 lat. Portrety przedstawiają siłę wynikającą z pierwotnej natury kobiecości, która się gdzieś zatraca w życiu codziennym a jest taka cenna. Na fotografiach dominuje subtelność i delikatność zwykłej-niezwykłej kobiety, która na co dzień prowadzi dom, wychowuje dzieci i realizuje się zawodowo. Każda jest inna, ale doznała empirycznego spotkania z Eweliną.
 
Ewelina Pniewska to fotografka, która z premedytacją tworzy portrety piktorialne w konwencji konceptualnej, tak aby każdy czuł tą wyjątkowość istoty, jaką jest kobieta, bez względu na wiek, status społeczny czy materialny. Esencją siły kobiety jest jej sensualność. Opierając się na słownikowym tłumaczeniu „sensualności”, autorka celowo odkrywa zmysłowość kobiety w jej gestach, pozach, mimice… Uważa, że świat można poznać jedynie poprzez wrażenia zmysłowe tj. wzrok, zapach, dotyk, smak. Dlatego w jej niezwykle estetycznych portretach tak wyraźnie widać zamiłowanie do sądów Kanta – sąd a priori, czyli taki, którego nie można wywieść z innych przesłanek, lecz trzeba go przyjąć bez dowodu. Siła kobiety w prezentowanych portretach nabiera powszechnego znaczenia na określenie tego, co pierwotne, uprzednie, nie podlegają żadnemu dowodzeniu jej istnienia.
 
Wystawa będzie otwarta do 29.03.2019 w godz. 15.00-20.00 od wtorku do piątku. Zorganizowana została pod patronatem Urzędu Miasta Gliwice w Stacji Artystycznej Gliwice, ul. Rynek 4-5. Wstęp wolny.

Tagi: gliwica Gliwice rynek stacja artystyczna Stacja Artystyczna Rynek Gliwice

PDF Print