języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Centrum Sztuki Współczesnej `Kronika` w Bytomiu

Ulica Rynek 26 41-902 Bytom

Dojazd

Wystawa zbiorowa "Królowa Pszczół" w CSW Kronika w Bytomiu

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu zaprasza na wernisaż wystawy zbiorowej "Królowa Pszczół", który odbędzie 30 marca o godz. 19:00.

W wystawie wezmą udział artystki: Olga Dziubak, Małgorzata Goliszewska, Hanna Kaszewska, Karolina Mełnicka, Patrycja Migiel, Jolanta Nowaczyk, Tatiana Pancewicz, Irmina Rusicka, Emilia Turek, Dorota Wójcik, Agata Zbylut.

Kuratorka: Agata Zbylut, współpraca kuratorska: Agata Cukierska.

Otwarcie wystawy: 30.03. (sobota) o godz. 19:00, finisaż z oprowadzaniem: 2.05. (piątek) o godz. 18:00.

Z Raportu Fundacji Katarzyny Kozyry wynika, że sytuacja kobiet na polskich uczelniach artystycznych jest fatalna. Studentki stanowią 77% ogółu studiujących, natomiast tylko 22% to pracowniczki na poziomie kadry profesorskiej. W Akademii Sztuki w Szczecinie studentki również stanowią znakomitą większość.

Do udziału w wystawie zostały zaproszone artystki, z którymi kuratorka pracowała podczas studiów, które robiły dyplomy w pracowni, którą prowadziła najpierw razem z dr Łukaszem Jastrubczakiem, a od września 2018 z Irminą Rusicką. Wystawa ma konfesyjny charakter, konfrontuje artystki, ich studenckie wyobrażenia i oczekiwania dotyczące przyszłości z faktyczną sytuacją rynkową, zawodową, rolami społecznymi, w które weszły po ukończeniu nauki. Znajdują się wśród nich zarówno laureatki prestiżowych konkursów, zagranicznych stypendiów, ale także dziewczyny, które całą uwagę poświęciły pracy czy sprawom rodzinnym, odkładając aktywność artystyczną na drugi plan. Wystawa jest również pretekstem do tego, aby przywołać dialog, który prowadzony był w kontekście pracowni rozumianej nie jako konkretna przestrzeń architektoniczna, a bardziej jako system wspólnych wartości, przekonań i wymiany doświadczeń.

Współpraca: Akademia Sztuki w Szczecinie.

Tagi: CSW Kronika wystawy bytom

PDF Print