języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Plac Jana III Sobieskiego 2 41-902 Bytom

Dojazd

Górnośląskie kroszonki 2019 w Muzeum Górnośląskim

Podczas otwarcia wystawy „Górnośląskie kroszonki 2019” zostaną ogłoszone wyniki tegorocznej, już trzydziestej, jubileuszowej edycji konkursu na najpiękniejsze kroszonki w województwie śląskim. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane były od 15 do 18 marca 2019 roku.

Tak jak w poprzednich latch wybór najlepszych nie będzie zapewne łatwym zadaniem ze względu na liczbę zgłaszanych prac, która z roku na rok rośnie – niejednokrotnie bowiem jeden uczestnik zgłasza kilka zestawów kroszonek (w maksymalnie dwóch kategoriach). W ubiegłorocznej edycji konkursu łącznie udział wzięło 47 uczestników, w tym 15 debiutantów; najmłodszy uczestnik miał 22 lata, a najstarszy – 85.

Oceny i wyboru najlepszych ze zgłoszonych prac dokona jury, w składzie którego znajdą się etnografowie oraz praktykujący kroszonkarze. Prace będą oceniane w czterech kategoriach (według metod zdobienia): techniką rytowniczą (drapane), techniką batikową (pisane woskiem), innymi tradycyjnymi technikami (na przykład oklejane) i nowatorskimi technikami zdobienia. Głównymi kryteriami oceny prac są walory artystyczne i estetyczne oraz – w pierwszych trzech kategoriach – zachowanie tradycyjnych technik i wzorów zdobienia.

Podsumowaniem konkursu jest wystawa, na której będzie można zobaczyć zwycięskie prace z tegorocznej edycji konkursu, a także, z okazji jubileuszu, 30 najciekawszych z poprzednich edycji.

Ogłoszenie wyników konkursu i otwarcie wystawy oraz koncert chóru mieszanego „Klaster”: 30 marca 2019 (sobota), godz. 16.00.
czas trwania: 30 marca – 28 kwietnia 2019
miejsce: ul. W. Korfantego 34
kuratorka: Anna Grabińska-Szczęśniak.

Tagi: : Muzeum Górnośląskie w Bytomiu Bytom Górnośląskie Kroszonki Wielkanoc

PDF Print