języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki `Silesia` w Katowicach

Ulica 3 maja 31a 40-097 Katowice

Adres e-mail

ipium@silesia.art.pl

Nr telefonu

+48 32 258 90 49

Dojazd

Koncerty organowe "Muzyka w Bazylice"' w Katowicach

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” w Katowicach organizuje spotkania cyklu „Muzyka w Bazylice” z muzyką organową, którą w panewnickiej Bazylice prezentują różni artyści.

Kolejny koncert rozpocznie się 14 kwietnia, godz. 17.30, w panewnickiej Bazylice oo. Franciszkanów, ul. Panewnicka 76.

Wystąpią: Barbara Grzybek, Ewa Dziedzina, Joanna Kabzińska, Emilia Kozłowska, Agnieszka Kwiatek, Olena Zaiets – soprany, Karolina Borodziuk, Kinga Czyż, Natalia Płonka, Dorota Strączek – mezzosoprany, Marek Toporowski – organy, kierownik artystyczny.

Koncert poprowadzi Lilianna Moll-Gerlich.

Program: Giovanni Battista Pergolesi – Stabat Mater P. 77.

„Nie zasłużył na miano człowieka ten, kto mógłby wobec tej muzyki pozostać zimny i niewzruszony” – tak poruszający komentarz o Stabat Mater Pergolesiego wygłosił Johann Adam Hiller, niemiecki kompozytor i dyrygent z XVIII wieku. Wyjątkowo emocjonalny język muzyczny, jakim posłużył się Pergolesi w swoim dziele, poruszał wyobraźnię odbiorców tak mocno, że kompozycja ta należała w XVIII stuleciu do najczęściej wydawanych drukiem, doczekała się również licznych opracowań. Średniowieczna sekwencja franciszkanina Jacopone da Todiego zainspirowała wielu słynnych twórców, do których należeli m.in. Vivaldi, Boccherini, Gounod, Dvořak, Rossini, Schubert i Szymanowski. Każdy z nich skomponował „swoje” Stabat Mater, ale to właśnie o utworze Pergolesiego zwykło się powtarzać, że wciąż pozostaje najsłynniejsze i najcenniejsze, być może także dlatego, że splecione zostało z życiem i przedwczesnym odejściem zaledwie 26-letniego twórcy, jest dowodem niezwykłego talentu, który nie zdołał w pełni zaistnieć. Piękno i liryzm linii melodycznych, prostota wypowiedzi, ale równocześnie wyrazistość i głębia wyrazu wymagają od wykonawców z jednej strony instrumentalnego traktowania głosu, a z drugiej – umiejętności budowania napięcia i przekazania głębi muzycznej ekspresji. Pergolesi zaplanował Stabat Mater na dwa głosy solowe: sopran i mezzosopran, ale tym razem w „zbiorowym” wykonaniu poszczególnych jego części weźmie udział liczne grono studentek wokalistyki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego pod kierownictwem artystycznym prof. Marka Toporowskiego. Warto też przypomnieć, że po raz pierwszy kompozycja została opublikowana w Londynie w roku 1749, a więc dokładnie 270 lat temu.

Wstęp wolny.

Pozostałe koncerty cyklu: 19 maja i 23 czerwca.

Portal Pełnia Kultury objął patronat medialny nad cyklem.

Tagi: 'Muzyka w Bazylice' Bazylika w Panewnikach Katowice Katowice wydarzenia Katownice-Panewniki koncert muzyki organowej koncert w Bazylice koncert w Katowicach koncerty organowe koncerty w Katowicach muzyka organowa

PDF Print