języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Pałac Schoena w Sosnowcu

Ulica Chemiczna 12 41-205 Sosnowiec

Adres e-mail

promocja@muzeum.org.pl

Nr telefonu

32 363 45 18

Dojazd

Salvador Dali - Boska Komedia. Wystawa oryginalnych prac w Sosnowcu

W Pałacu Schoena w Sosnowcu 26 kwietnia otwarta zostanie wystawa oryginalnych prac Salvadora Daliego z kolekcji Kesauri. Poprzednimi właścicielami kolekcji byli: Marina Vlady – gwiazda kina i Włodzimierz Wysocki – legendarny rosyjski pieśniarz.

Ekspozycja prezentuje 250 oryginalnych prac artysty. Jest to cykl grafik powstałych z ilustracji, jakie w latach 50. XX wieku wykonał Dali, na zlecenie Libreria dello Stato w Rzymie, do arcydzieła Dantego - jubileuszowego wydania "Boskiej komedii" z okazji 700. rocznicy urodzin jej autora. Namalował 100 ilustracji w technice akwareli, po jednej wstępnej i 33 do każdej części poematu.  Powstały prace uważane za jedno z najwybitniejszych osiągnięć ilustratorskich artysty. Pomimo wycofania się Włochów z umowy (powierzyli wykonanie ilustracji rodakowi), Dali ukończył dzieło. Akwarele zostały następnie przez niego i dwóch drzeworytników przeniesione w technikę drzeworytu. Aby przystosować je do kolorowego druku, zostały rozbite na poszczególne warstwy koloru. Do każdej zrobiono specjalne matryce z drzewa bukszpanowego, po 30 lub 40 do każdej pracy, w sumie wykonano ponad 3,5 tysiąca. Prawa do nich wykupił w 1959 roku Les Heures Claires i ostatecznie zostały wydane we Francji.

Ekspozycja prezentuje 200 grafik (100 + 100) nawiązujących tematycznie do trzech części utworu: "Piekła", "Czyśćca" i "Raju". Jej interesującym uzupełnieniem są tzw. dekompozycje, wybrane 3 grafiki rozłożone na poszczególne warstwy koloru, razem 50. Ciekawostkę stanowią także 4 serigrafie na jedwabiu. Wystawa pozwoli odbiorcom lepiej poznać i zrozumieć język sztuki Dalego. Prześledzić proces materializowania się nieograniczonego świata wyobraźni artysty, docenić mistrzostwo warsztatu, zrozumieć artystyczne credo.

Wystawa potrwa do 11 sierpnia.

Tagi: Sosnowiec, wystrawy

PDF Print