języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Muzeum Historii Katowic

Ulica Szafranka 9 40-025 Katowice

Dojazd

Wystawa "Mosty Ostrawy" w Muzeum Historii Katowic

Muzeum Historii Katowic zaprasza 26 kwietnia o godz. 16.00 na otwarcie wystawy „Mosty Ostrawy” ze zbiorów Muzeum Ostrawskiego.

Obchody Dni Polsko-Czeskich lub Czesko-Polskich odbywają od 2001 roku, naprzemiennie w Katowicach i w Ostrawie. W tym roku Dział Grafiki Muzeum Historii Katowic wraz z Muzeum Ostrawskim przygotował wydarzenie artystyczne nie tylko dla pasjonatów sztuki graficznej. Mosty Ostrawy to wystawa poświęcona historii miasta, w której szczególną rolę pełnił most łańcuchowy nazwany po II wojnie światowej imieniem Miloša Sýkory. Jest on dumą całego regionu i jednym z najpiękniejszych mostów w całej Republice Czeskiej. Jego historia sięga 1844 roku, kiedy połączył ówczesną Morawską i Polską (Śląską) Ostrawę. Był tak ważnym obiektem w życiu szybko rozwijającego się miasta, że stał się inspiracją do powstania wielu dzieł malarskich i graficznych, m.in. autorstwa Jacoba Alta czy Ernesta Wilhelma Knippla, a także znanych artystów czeskich. Trzon wystawy tworzą jednak stare fotografie, na których utrwalono wydarzenia związane z tym i innymi mostami w mieście. Uzupełnieniem ekspozycji będzie prezentacja modeli, a wśród nich obiektów na trwałe wpisanych w historię regionu.

Autorem wystawy jest Roman Bertha, historyk z Muzeum Ostrawskiego, wyboru obrazów i grafik dokonał David Majer, historyk sztuki z tegoż Muzeum. Organizatorzy: Muzeum Ostrawskie i Magistrat Miasta Ostrawy, Muzeum Historii Katowic i Urząd Miasta Katowice.

Wernisaż uświetni występ formacji Post Scriptum w składzie: Sylwester Sośniak – gitara, Ryszard Pałka – perkusja, Andrzej Rusek – gitara basowa.

Wystawę będzie można oglądać do 16 czerwca 2019 roku.

Tagi: Katowice wystawa w MHK

PDF Print