języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej

Ulica Francuska 12 40-015 Katowice

Adres e-mail

domoswiatowy@bs.katowice.pl

Nr telefonu

32 255 43 21

Dojazd

Noc Muzeów w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej: Oblicza Pejzażu

Noc Muzeów w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej odbędzie się pod tytułem "Oblicza Pejzażu" 18 maja.

Program:
godz. 20.00 - finisaż wystawy „Plener malarski w Kazimierzu Dolnym” oraz spotkanie autorskie z Joanną Heydą-Rumin i Krzysztofem Ruminem pt. „Plener artystyczny: Tradycja czy sytuacja twórcza"
Plener malarski w Kazimierzu Dolnym – pokaz prac
"Kazimierz Dolny można sobie wyobrazić jako to, co najpiękniejsze w polskiej architekturze sprzed wieków. Ta okolica łączy w sobie wszystko to, do czego tęskni natura ludzka: położenie nad brzegiem rzeki wśród wzgórz z zachowaniem przepięknej architektury." Daniel Olbrychski
Piękno Kazimierza Dolnego uwiodło Joannę i Krzysztofa Ruminów. Od wielu lat przyjeżdżają tu na wakacyjny plener malarski wraz z młodzieżą Klubu „Pastel” Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Ich działalność jest zjawiskiem niezwykłym – nie tylko ze względu na swój edukacyjny charakter, ale przede wszystkim na swą kulturotwórczą rolę kontynuowania plenerów artystycznych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Ta sytuacja twórcza, na styku literatury, edukacji, sztuk wizualnych i architektury, dała znakomity pretekst do zorganizowania wystawy w Galerii Intymnej. Ważne jest, by młodzi twórcy mieli szansę zaprezentowania swoich prac, mimo iż są dopiero na początku swojej drogi artystycznej. Z drugiej strony wystawa jest okazją do pokazania malarstwa sztalugowego i tradycyjnego ujęcia pejzażu, choć jest to nurt rzadziej goszczący w programach galerii sztuki współczesnej. Będzie to dla nas również punkt wyjścia do licznych działań warsztatowych, zorientowanych wokół tego, co nazywamy tradycją pejzażu. Odniesiemy się również do wątków literackich Kazimierza Dolnego i opowieści na styku wielu kultur i rzeczywistości, zarówno tych przedwojennych, jak i współczesnych. Kuratorzy: Krzysztof Rumin, Ewa Kokot

godz. 21.00 – akcja artystyczna dla publiczności –„Pejzaż nocny”

godz. 22.00 – Pokaz slajdów warsztaty-fotograficzne.org pt.: „Pejzaż zakazany – spacery wokół elektrowni w Czarnobylu”
26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej doszło do wybuchu, efektem którego skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km² terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób. Z pełną świadomością konsekwencji użycia takich, a nie innych słów, zapraszamy na fotograficzny spacer („chodzenie, przejście się na świeżym powietrzu dla przyjemności lub dla zdrowia”) po okolicach Prypeci.

warsztaty-fotograficzne.org są istniejącymi w Katowicach już od dziewiętnastu lat autorskimi warsztatami fotografii twórczej. Prowadzone przez Artura Rychlickiego, Adama Mikosza i Jakuba Dziewita stały się miejscem nie tylko rozwijania pasji już ponad 600 uczestników, ale także filozofowania o świecie przy pomocy aparatów. W trakcie slajdowiska pokazane zostaną zdjęcia zarówno prowadzących, jak i uczestników oraz absolwentów warsztatów.

Tagi: Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej Noc Muzeów

PDF Print