języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów

Plac Sejmu Śląskiego 2 40-032 Katowice

Dojazd

Noc Muzeów w katowickim Szybie Poniatowski

Po raz pierwszy w jego ponad stuletniej historii, na teren Szybu Poniatowski KWK Wieczorek będą mogli wejść mieszkańcy Katowic i Metropolii. Ale na razie tylko podczas jednej, wyjątkowej nocy – Nocy Muzeów w sobotę 18 maja.

Szyb Poniatowski jest jednym z zabytkowych obiektów KWK Wieczorek. Działał aż do grudnia 2017 roku, kiedy to ostatecznie zlikwidowano jego część podziemną. Historia szybu jest ściśle związana z historią Nikiszowca i Giszowca. Niedługo po rozpoczęciu budowy obecnego Szybu Poniatowski (wtedy Nikisch), zaczęły się prace nad stworzeniem tych emblematycznych osiedli.

W sierpniu 2018 Szyb Poniatowski przejęło Miasto Katowice. – Chcemy to miejsce przekazać mieszkańcom. Obiekt ma być łącznikiem między Nikiszowcem a nowym osiedlem, które powstaje, Nowym Nikiszowcem – zadeklarował wtedy Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice

Zanim jednak szyb przejdzie niezbędną rewitalizację, nadarza się wyjątkowa okazja, aby zwiedzić go w stanie surowym. Niemal takim, w jakim był, gdy szyb pracował.

Podczas Nocy Muzeów w Szybie Poniatowski w sobotę 18 maja będzie można wejść na jego teren od godz. 18 aż do północy.

Wchodząc pod samą wieżę wyciągową, co dwie godziny posłuchamy tam Orkiestry Dętej przy KWK „Wieczorek” oraz grupy Aiselis. Muzyce tego młodego, energetycznego zespołu z Katowic towarzyszyć będą wizualizacje na ścianie budynku szybu.

A że energię z węgla wyzwala ogień, trzy razy swoje ogniste widowisko zaprezentują artyści z lubelskiej Fundacji Sztukmistrze.

Wielką atrakcją będzie wizyta w budynku maszyny wyciągowej, po której oprowadzą chętnych pracownicy Muzeum Historii Katowic. Zobaczyć tam można zabytkową, elektryczną maszynę wyciągową z 1908 roku wraz z urządzeniami sterującymi.

Wstęp na wydarzenie jest, tradycyjnie, bezpłatny. Żeby wejść do maszynowni trzeba jednak odebrać jak najszybciej bezpłatne wejściówki dostępne do pobrania od 10 maja na stronie internetowej Muzeum Historii Katowic mhk.katowice.pl

W przypadku dużego zainteresowania, organizatorzy zastrzegają prawo do czasowego wstrzymania wstępu na teren szybu do momentu zwolnienia się miejsca.

Wejście na teren Szybu Poniatowski prowadzi od strony ul. Szopienickiej, na wprost osiedla.

Szczegółowy program Nocy Muzeów w Szybie Poniatowski:

18.00 koncert Orkiestry Dętej przy KWK „Wieczorek” (zapowiedź festiwalu Move Your Brass)
18.45 widowisko typu fire show
19.30 Multimedialny koncert Aiselis
20.10 koncert Orkiestry Dętej przy KWK „Wieczorek” (zapowiedź festiwalu Move Your Brass)
20.50 widowisko typu fire show
21.30 Multimedialny koncert Aiselis
22.10 koncert Orkiestry Dętej przy KWK „Wieczorek” (zapowiedź festiwalu Move Your Brass)
22.50 widowisko typu fire show
23.30 Rabbit on the Moon feat. VJ Princess ANA

18.00 – 22.00 – zwiedzanie maszynowni Szybu Poniatowski i wystawy o historii kopalni Wieczorek.

Tagi: Nie przypisano tagów

PDF Print